Jak przygotować się do sprzątania okolicy?

2024-04-22

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg o tyle niebezpieczny, że  rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj bardzo długi. Nie ma lepszej okazji do uprzątnięcia chociaż tej najbliższej okolicy niż końcówka kwietnia, kiedy to świętujemy Dzień Ziemi. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, co przygotować lub po prostu chcesz się upewnić, czy o niczym nie zapomniałeś, sprawdź naszą listę!

22 kwietnia to w kalendarzu dzień wyjątkowy – święto naszej planety. Dzieci w wieku szkolnym wychodzą na masowe sprzątanie ulic i parków, a w przestrzeni publicznej możemy trafić na programy edukacyjne i ekologiczne prelekcje. Edukacja jest ważna, ale najlepiej zadziała zakasanie rękawów i wzięcie się do pracy. Bo skoro dzieci mogą „sprzątać świat”, to czemu nie my?

* Sprzątamy okolicę

Tak, właśnie tak! Możemy sami zorganizować akcję sprzątania w swojej okolicy. Wystarczy zmobilizować rodzinę, sąsiadów albo lokalną społeczność do wspólnego działania. Na celowniku: najbliższe ulice, park, las albo teren nad rzekami. Takie działanie przyniesie nie tylko natychmiastowe korzyści w postaci czystszej przestrzeni, ale również wzmocni więzi społeczne i zbuduje poczucie wspólnoty.

– Czasami nie trzeba całego zastępu ludzi, żeby pójść posprzątać okolicę. Wystarczy skrzyknąć grupę sąsiadów, umówić się w sobotę na konkretny termin i zaopatrzyć w oręż: worki na śmieci o większej pojemności i rękawice, które sprawią, że sprzątanie będzie bardziej higieniczne. A jeśli do tego dodamy dobre nastawienie i pogodę wygraną na loterii, to może się okazać, że spędziliśmy popołudnie bardzo przyjemnie, a w dodatku zrobiliśmy coś dla siebie i naszej okolicy – podpowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclan, i dodaje: – Nie musimy też ograniczać się tylko do takich akcji specjalnych, wystarczy podczas codziennych spacerów z psem lub wycieczek na świeżym powietrzu zabrać ze sobą worki na śmieci i przy okazji zbierać napotkane odpady. Nawet niewielkie działania mogą mieć znaczący wpływ, zwłaszcza gdy są podejmowane regularnie.

* W co warto się zaopatrzyć? Praktyczne porady

Planując sprzątanie okolicy w większym gronie, powinniśmy się zaopatrzyć zarówno w worki na śmieci, jak i rękawiczki. I tutaj warto pamiętać o kilku praktycznych kwestiach.

1.Wybierzmy odpowiedni litraż worków – ogólna zasada mówi, że im większe, tym lepiej, bo zmieścimy w nich więcej odpadów. Warto jednak pamiętać, że worki o pojemności 120 litrów będą odpowiednie dla osób dorosłych, natomiast dla dzieci – niekoniecznie. Dlatego jeśli najmłodsi również będą z nami, przeznaczmy kilka rolek o mniejszej pojemności na ich użytek. 

2.Zamknięcie worka także może mieć znaczenie – wygodniej jest przemierzać park czy ulice z workiem zamykanym na taśmę czy z „uszami”, który można łatwo chwycić w dłoń, ale też zawiązać, aby nic podczas transportu z niego nie wypadło, niż z workiem bez takiego rozwiązania.

3.Zaopatrzmy się w rękawiczki ochronne – może to być klasyczny, nitrylowy model, który łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni. Jednak pamiętajmy, że przy sprzątaniu okolic podmokłych czy koryt rzek lepiej wybrać grubsze, dłuższe rękawice, które ochronią większą część ręki. Drugą kwestią jest rozmiar rękawiczek – jeśli sprzątamy w większym gronie, wybierzmy akcesorium w kilku rozmiarach – dopasowane do wielkości zarówno damskich, jak i męskich dłoni. Przy większej grupie dobrze sprawdzą się rękawiczki w kartoniku, których jest więcej i można je wygodnie wyjmować.

Sprzątanie świata, nawet tego najbliższego, to nie tylko czystsza okolica, ale także okazja do integracji lokalnej społeczności. To także dobry sposób na kształtowanie ekologicznej postawy od najmłodszych lat. Wtedy takie spontanicznie sąsiedzkie akcje nie będą niczym dziwnym, a naturalną czynnością, choć z okazji Dnia Ziemi chcielibyśmy sobie życzyć, aby śmieci wokół nas było coraz mniej. 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.