Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 12 December 2018 - do końca roku pozostało 19 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Najdziwniejsze lody świata

Najdziwniejsze lody świata

Lody o smaku zwierzęcych wnętrzności, kurzych skrzydełek czy ryb – to tylko niektóre z najdziwniejszych na świecie zimowych deserów. Część z nich wygląda tak obrzydliwie, że aż trudno uwierzyć, że mogły powstać.

Azja króluje w wymyślaniu oryginalnych lodów. Smaki, które w Polsce uchodzą za co najmniej dziwne, na największym kontynencie świata biją rekordy popularności. Jest to dowód na różnice w gustach Europejczyków i Azjatów.
Miksowana konina, owca i ryby
Japońska firma Basashi zaproponowała zimowy deser ze zmiksowanymi kawałkami koniny. Mieszkańcy tego kraju na tyle upodobali sobie produkcję dziwnych smaków charakterystycznych dla danego regionu, że stworzyli również lody z wyczuwalnymi… kurzymi skrzydełkami. Przysmak jest specjalnością handlarzy drobiu z regionu Nagoja.
Kolejny lodowy przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni ma smak wołowych języków. Te pochodzące z prefektury Miyagi lody uchodzą za jedne z najpopularniejszych w kraju.
W Europie niewyobrażalne są lodowe desery o smaku ryb. W Azji to przysmak jakich mało. Japończycy eksperymentują z nimi, przekazując lody nie tylko producentom małych lodziarni, ale także supermarketom. Dzięki temu każdy ma dostęp do popularnych deserów o niezwykłym smaku.
Jednym z argumentów przemawiających za wyjazdem do Japonii w celu poznania regionalnego menu, są zimne smakołyki w kolorze czarnym. Ten niespotykany, ciemny odcień jest uzyskiwany poprzez dodanie do lodowej bazy zmielonych ziaren czarnego sezamu.
Chiny
Chiny również cieszą się bogatym wyborem słodyczy i przekąsek, które przez obcokrajowców uchodzą za dość niezwykłe. Wśród nich są lody o smaku ośmiornicy, krewetek z ananasem czy wasabi.
Popularnym przysmakiem w tym kraju jest także fasola, która bywa dodawana do większości deserów, a nawet do herbaty z mlekiem. Choć lody z dodatkiem tego warzywa przypominają popularne u nas jabłkowe, smakują jak słodka fasola. Oprócz tego są też bardzo tanie, kosztują ok. 1-2 juanów, czyli 0,5 – 1 zł.
Dziwne smaki prosto z Europy
Oryginalne lody można odnaleźć również w Europie – we Włoszech czy Wielkiej Brytanii. W pierwszym z krajów skosztujemy zimnych deserów o smaku pizzy, z domieszką oregano, pomidorów i czosnku. Dla turystów prawdziwym zaskoczeniem będzie także aksamitne spaghetti.
Pobyt w Wielkiej Brytanii jest też prawdziwą gratką dla wielbicieli frytek i ryb. Właśnie tam są produkowane lody o smaku fish&chips. Dzisiaj można je dostać w wafelku, a jeszcze kilka lat temu zwijano je w gazetę i wraz z frytkami serwowano klientom.
Dziwne lody spotkamy w wielu zakątkach świata, wśród których najwięcej znajdzie się w Azji. Wielbiciele tradycyjnych lodów o smaku śmietanki, truskawki czy bakalii mogą skorzystać z oferty producentów z wieloletnią tradycją lodziarską np. Bracia Koral – Lody Jak Dawniej. Ich produkty – choć tworzone dziś – smakują jak dawniej.
[Dostarczył infoWire.pl]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat