Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 25 June 2018 - do końca roku pozostało 189 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Najdziwniejsze lody świata

Najdziwniejsze lody świata

Lody o smaku zwierzęcych wnętrzności, kurzych skrzydełek czy ryb – to tylko niektóre z najdziwniejszych na świecie zimowych deserów. Część z nich wygląda tak obrzydliwie, że aż trudno uwierzyć, że mogły powstać.

Azja króluje w wymyślaniu oryginalnych lodów. Smaki, które w Polsce uchodzą za co najmniej dziwne, na największym kontynencie świata biją rekordy popularności. Jest to dowód na różnice w gustach Europejczyków i Azjatów.
Miksowana konina, owca i ryby
Japońska firma Basashi zaproponowała zimowy deser ze zmiksowanymi kawałkami koniny. Mieszkańcy tego kraju na tyle upodobali sobie produkcję dziwnych smaków charakterystycznych dla danego regionu, że stworzyli również lody z wyczuwalnymi… kurzymi skrzydełkami. Przysmak jest specjalnością handlarzy drobiu z regionu Nagoja.
Kolejny lodowy przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni ma smak wołowych języków. Te pochodzące z prefektury Miyagi lody uchodzą za jedne z najpopularniejszych w kraju.
W Europie niewyobrażalne są lodowe desery o smaku ryb. W Azji to przysmak jakich mało. Japończycy eksperymentują z nimi, przekazując lody nie tylko producentom małych lodziarni, ale także supermarketom. Dzięki temu każdy ma dostęp do popularnych deserów o niezwykłym smaku.
Jednym z argumentów przemawiających za wyjazdem do Japonii w celu poznania regionalnego menu, są zimne smakołyki w kolorze czarnym. Ten niespotykany, ciemny odcień jest uzyskiwany poprzez dodanie do lodowej bazy zmielonych ziaren czarnego sezamu.
Chiny
Chiny również cieszą się bogatym wyborem słodyczy i przekąsek, które przez obcokrajowców uchodzą za dość niezwykłe. Wśród nich są lody o smaku ośmiornicy, krewetek z ananasem czy wasabi.
Popularnym przysmakiem w tym kraju jest także fasola, która bywa dodawana do większości deserów, a nawet do herbaty z mlekiem. Choć lody z dodatkiem tego warzywa przypominają popularne u nas jabłkowe, smakują jak słodka fasola. Oprócz tego są też bardzo tanie, kosztują ok. 1-2 juanów, czyli 0,5 – 1 zł.
Dziwne smaki prosto z Europy
Oryginalne lody można odnaleźć również w Europie – we Włoszech czy Wielkiej Brytanii. W pierwszym z krajów skosztujemy zimnych deserów o smaku pizzy, z domieszką oregano, pomidorów i czosnku. Dla turystów prawdziwym zaskoczeniem będzie także aksamitne spaghetti.
Pobyt w Wielkiej Brytanii jest też prawdziwą gratką dla wielbicieli frytek i ryb. Właśnie tam są produkowane lody o smaku fish&chips. Dzisiaj można je dostać w wafelku, a jeszcze kilka lat temu zwijano je w gazetę i wraz z frytkami serwowano klientom.
Dziwne lody spotkamy w wielu zakątkach świata, wśród których najwięcej znajdzie się w Azji. Wielbiciele tradycyjnych lodów o smaku śmietanki, truskawki czy bakalii mogą skorzystać z oferty producentów z wieloletnią tradycją lodziarską np. Bracia Koral – Lody Jak Dawniej. Ich produkty – choć tworzone dziś – smakują jak dawniej.
[Dostarczył infoWire.pl]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.