Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - czwartek

Dziś jest 18 January 2018 - do końca roku pozostało 347 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Najdziwniejsze lody świata

Najdziwniejsze lody świata

Lody o smaku zwierzęcych wnętrzności, kurzych skrzydełek czy ryb – to tylko niektóre z najdziwniejszych na świecie zimowych deserów. Część z nich wygląda tak obrzydliwie, że aż trudno uwierzyć, że mogły powstać.

Azja króluje w wymyślaniu oryginalnych lodów. Smaki, które w Polsce uchodzą za co najmniej dziwne, na największym kontynencie świata biją rekordy popularności. Jest to dowód na różnice w gustach Europejczyków i Azjatów.
Miksowana konina, owca i ryby
Japońska firma Basashi zaproponowała zimowy deser ze zmiksowanymi kawałkami koniny. Mieszkańcy tego kraju na tyle upodobali sobie produkcję dziwnych smaków charakterystycznych dla danego regionu, że stworzyli również lody z wyczuwalnymi… kurzymi skrzydełkami. Przysmak jest specjalnością handlarzy drobiu z regionu Nagoja.
Kolejny lodowy przysmak z Kraju Kwitnącej Wiśni ma smak wołowych języków. Te pochodzące z prefektury Miyagi lody uchodzą za jedne z najpopularniejszych w kraju.
W Europie niewyobrażalne są lodowe desery o smaku ryb. W Azji to przysmak jakich mało. Japończycy eksperymentują z nimi, przekazując lody nie tylko producentom małych lodziarni, ale także supermarketom. Dzięki temu każdy ma dostęp do popularnych deserów o niezwykłym smaku.
Jednym z argumentów przemawiających za wyjazdem do Japonii w celu poznania regionalnego menu, są zimne smakołyki w kolorze czarnym. Ten niespotykany, ciemny odcień jest uzyskiwany poprzez dodanie do lodowej bazy zmielonych ziaren czarnego sezamu.
Chiny
Chiny również cieszą się bogatym wyborem słodyczy i przekąsek, które przez obcokrajowców uchodzą za dość niezwykłe. Wśród nich są lody o smaku ośmiornicy, krewetek z ananasem czy wasabi.
Popularnym przysmakiem w tym kraju jest także fasola, która bywa dodawana do większości deserów, a nawet do herbaty z mlekiem. Choć lody z dodatkiem tego warzywa przypominają popularne u nas jabłkowe, smakują jak słodka fasola. Oprócz tego są też bardzo tanie, kosztują ok. 1-2 juanów, czyli 0,5 – 1 zł.
Dziwne smaki prosto z Europy
Oryginalne lody można odnaleźć również w Europie – we Włoszech czy Wielkiej Brytanii. W pierwszym z krajów skosztujemy zimnych deserów o smaku pizzy, z domieszką oregano, pomidorów i czosnku. Dla turystów prawdziwym zaskoczeniem będzie także aksamitne spaghetti.
Pobyt w Wielkiej Brytanii jest też prawdziwą gratką dla wielbicieli frytek i ryb. Właśnie tam są produkowane lody o smaku fish&chips. Dzisiaj można je dostać w wafelku, a jeszcze kilka lat temu zwijano je w gazetę i wraz z frytkami serwowano klientom.
Dziwne lody spotkamy w wielu zakątkach świata, wśród których najwięcej znajdzie się w Azji. Wielbiciele tradycyjnych lodów o smaku śmietanki, truskawki czy bakalii mogą skorzystać z oferty producentów z wieloletnią tradycją lodziarską np. Bracia Koral – Lody Jak Dawniej. Ich produkty – choć tworzone dziś – smakują jak dawniej.
[Dostarczył infoWire.pl]

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

Stanisław

 

Druga córka Czytelniczki Katarzyny

           

 

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ruch wahadłowy na DW 793
Od 16 stycznia zostanie wprowadzony ruch wahadłowy na DW 793 na odcinku OD Hellenówki do ul. Dworskiej w Myszkowie. Utrudnienie jest związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 793 Żarki – Myszków.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok – rozkłady niedzielne
6 stycznia (sobota) – Trzech Króli – rozkłady niedzielne
2 kwiecień (poniedziałek) – Wielkanoc – rozkłady niedzielne
30 kwietnia (poniedziałek) – poniedziałek przed Świętem Pracy – rozkłady sobotnie
1 maja (wtorek) – Święto Pracy – rozkłady niedzielne
2 maja (środa) – Święto Flagi Państwowej – rozkłady sobotnie
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja – rozkłady niedzielne
4 maja (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Konstytucji 3 Maja a weekendem – rozkłady sobotnie
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Kwiecień: z 1 na 2; z 29 na 30; z 30 na 1 maja
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marian Kurski


Nie żyje Marian Kurski, lekarz medycyny. Zmarł 9 stycznia 2018 r. Miał 69 lat. 

 

 

Zmarł Artur Sukiennik


Nie żyje Artur Sukiennik, biznesmen związany m.in. z branżą paliwową, b. sponsor "Włókniarza". Zmarł 9 stycznia 2018. Miał 43 lata.

 

Zmarł Seweryn Lewandowski


Nie żyje doc. dr inż. Seweryn Lewandowski, konstruktor, pisarz, wykładowca Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Bagdadzkiego w Iraku i PSG College of Technology (Uniwersytetu w Madrasie w Indiach), ekspert UNIDO i UNESCO, sybirak i kombatant, Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Zmarł zm. 27 grudnia 2017, miał 97 lat.

 

Zmarł Sławomir Barański

Nie żyje Sławomir Barański  - sędzia zasłużony PZPN, w częstochowskiej organizacji sędziowskiej od 1985 roku. W ciągu 32 lat aktywnie działał w organizacji, będąc wiele razy w Zarządach Kolegium Sędziów. Zmarł 22 grudnia. Miał 60 lat. 

 

Zmarł Henryk Barylski


Nie żyje Henryk Barylski, żużlowiec ze złotej drużyny Włókniarza - był złotym (1974) oraz srebrnym (1975) medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski. Przez pewien czas był także związany z Motorem Lublin. Miał 73 lata.