Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 24 June 2018 - do końca roku pozostało 190 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Rok z aplikacją SI SMS

Rok z aplikacją SI SMS

Blisko 12 tysięcy użytkowników, ponad 2,8 mln informacji rozesłanych do wszystkich użytkowników w formie clouda i email, ponad 37 tysięcy wiadomości SMS, 8 kanałów tematycznych i 3 platformy odbioru informacji - to roczny bilans funkcjonowania Samorządowego Informatora SI SMS BLISKO w Częstochowie.

Bezpłatna aplikacja na smartfony m.in. ostrzega przed zagrożeniami, informuje o sytuacji na drogach, wydarzeniach samorządowych, kulturalnych czy sportowych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Spotkanie podsumowujące rok działania aplikacji w Częstochowie odbyło sie dziś, we wtorek 13 czerwca w Urzędzie Miasta. Udział wzięli w nim prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk i prezes ZGM TBS Paweł Konieczny (spółka miejska administruje systemem) oraz ci, którzy za pośrednictwem systemu rozsyłają wiadomości do użytkowników.
*
Teleinformatyczny, bezpłatny system, który dziś funkcjonuje pod nazwą SI SMS BLISKO, służy do bezpośredniego ostrzegania i informowania mieszkańców poprzez wiadomości wysyłane na telefony komórkowe. Powstał w 2009 r. i obecnie obsługuje dużą liczbę jednostek samorządów terytorialnych w Polsce. 1 czerwca ubiegłego roku dołączyła do niego Częstochowa.
Obecnie z systemu można korzystać na trzech platformach: Android, IOS i Windows mobile. Częstochowianie otrzymują codziennie kilka wiadomości w wybrany przez siebie sposób (sms, cloud, e-mail), m.in. o zjawiskach pogodowych, sprawach społecznych, wydarzeniach kulturalnych i sportowych, utrudnieniach w ruchu drogowym, bezpłatnych badaniach medycznych, edukacji czy gospodarce odpadami. 
System składa się z Informatora i ośmiu kanałów tematycznych. Największą popularnością cieszy się najbardziej pojemny tematycznie Informator. 
Do tej pory częstochowscy operatorzy systemu wysłali do wszystkich użytkowników SI SMS ogółem 2.846.039 wiadomości cloud i 37.217 wiadomości sms. We wszystkich kanałach tematycznych system ma w Częstochowie i okolicach blisko 8,5 tysiąca odbiorców informacji poprzez aplikację SI SMS (czyli "w chmurze"), blisko 2,5 tysiąca - poprzez wiadomości sms oraz ponad pięciuset odbiorców e-maili. 
W 2017 r. samorządowy serwis Częstochowy ma szanse rozszerzyć zakres informacyjny dzięki porozumieniom zawartym przez ZGM TBS z Komendą Miejską Policji w Częstochowie oraz Politechniką Częstochowską.
Jeżeli ktoś chce dołączyć do aplikacji, może ją bezpłatnie pobrać z Google Play, App Store lub Microsoft Store, natomiast jeśli odbiorca chce otrzymywać informacje na e-mail lub krótkie wiadomości SMS (np. na starsze komórki) trzeba zarejestrować się poprzez formularz on-line na stronie www.zgm-tbs.czest.pl lub https://www.sisms.pl/:
www.sisms.pl/rejestracja/wybor/1377/miasto_Cz%C4%99stochowa

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.