Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 19 December 2018 - do końca roku pozostało 12 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Wizjonerka

Wizjonerka

- Bez niej nie bylibyśmy w miejscu, w jakim jesteśmy teraz. Swoją charyzmą daje nam całą siebie - mówi Emilia Krakowska-Stanisławska. -Miałam wyjść tylko na 15 minut - wspomina Joanna Słabiak-Szela. Ten kwadrans przerodził się w blisko dwuletnią współpracę.  

Dla Marii Maślanki jest wizjonerką. Dla pozostałych wulkanem energii, żywiołem pozytywnych zmian, nauczycielką pokory i przezwyciężania nieśmiałości. Szymek Olech uważa, że dzięki niej mają dobry teatr.

O kim te słowa? O Teresie Dzielskiej, której charakterystyczny głos, żywiołowy sceniczny temperament znają doskonale fani częstochowskiej Melpomeny. Choć bywalcy naszego teatru zapewne mają swoje ulubione postaci, w jakie wcielała się Teresa, wyzwalając salwy śmiechu, chwile wzruszenia czy zamyślenia, to jednak mało kto wie, że Marta z „Tajemniczego Ogrodu”, Dziewczyna z „Być jak Kazimierz Deyna” czy Kobieta z przeszłości z „W starych dekoracjach” prowadzi swój autorski teatr w Dobroniu, miejscowości położonej blisko 100 kilometrów od Częstochowy. Teatr „sPokoLeń” działający przy Dobrońskim Centrum Kultury.

Teatr „sPokoLeń” nie tylko daje radości swoimi przedstawieniami, lecz także łączy pokolenia. W blisko 20-osobowej grupie są m.in. uczniowie szkół średnich, gminni urzędnicy, bezrobotni, nauczyciele i emeryci. Wszyscy zgodnie przyznają, że Teresa ich napędza, dodaje im energię do bycia aktywnym, szlifowania roli. Jest wymagająca, nie godzi się na robienie czegoś po łebkach, że jakoś to będzie. Dzięki niej są pozytywnie zakręconą na żywe słowo teatralną trupą. Celowo używam tego archaicznego słowa, gdyż grupa kierowana przez Teresę przypomina w pewnym stopniu ulicznych komediantów sprzed lat, u których w dzień woźnica - zmieniał się wieczorem w Hamleta. „sPokoLeń” nie ma stałej sali do prowadzenia prób i wystawiania spektakli. Ich najnowsza premiera „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” miała odsłonę w hali byłego zakładu stolarskiego, przemianowanej na ten czas - a kto wie, może na stałe (wszystko w gestii gminnych radnych i wójta) - w „Stolarnię Sztuki”. Dekorację i jej przymocowanie do sceny zrobili sami. Każdy z dotychczasowych czterech spektakli odbył się przy wypełnionej po brzegi widowni. Stylizowany na antyk, działający zegar zrobił Krzysztof Celeban, prywatnie gminny urzędnik, na scenie zdradzający żonę uwodziciel.

Dla zainteresowanych obejrzeniem „Złodziei” dodam, że najbliższa odsłona już 30 lipca - w sali Klubu Sportowego „Iskra” w Dobroniu. Teatr „sPokoLeń” ma też swój profil na Facebooku, gdzie obejrzeć można nie tylko zdjęcia z przedstawień, lecz i zapowiadający spektakl trailer. I dodajmy, że na jesień Teresa ze swoją grupą przygotowuje „Moralność Pani Dulskiej”.

 

Waldemar Jabłczyński

Fot. Maria Maślanka

 

Na zdjęciu: Teresa Dzielska w otoczeniu swoich aktorów. Od lewej, rząd pierwszy: Maria Maślanka, Teresa Dzielska, Joanna Słabiak-Szela, Bronek Słabiak. Powyżej Emila Krakowska-Stanisławska, Szymek Olech, Przemek Roszak i Krzysztof Celeban

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Powrót linii nr 15 na stałą trasę
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z zakończeniem remontu nawierzchni od poniedziałku 3 grudnia od godz. 9.00 na stałą trasę przez ul. Korkową wracają autobusy linii nr 15.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO będą ponownie udostępnione do obsługi pasażerek i pasażerów.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach
Na czasowe utrudnienia w ruchu w Alejach możemy się natknąć do 20 listopada – związane są z finalizacją prac gwarancyjnych. Dzień dłużej potrwa tam gruntowne oczyszczanie chodników i jezdni – informuje MZDiT.    
W ciągu alei Najświętszej Maryi Panny oraz w obrębie skrzyżowań alei z  przyległymi drogami możemy napotkać chwilowe utrudnienia w postaci zwężenia i wygrodzenia. Utrudnienia związane są z finalizacją prac gwarancyjnych i potrwają do 20 listopada.
Ponadto dobiegają końca roboty związane z gruntownym oczyszczaniem nawierzchni pasaży, chodników i jezdni w ciągu alei NMP – one także mogą generować czasowe niedogodności. Wspomniane prace zakończą się 21 listopada.

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Janusz Seńczuk


Nie żyje Janusz Seńczuk, były zawodnik Skry Częstochowa.
Lwowianin, którego losy rzuciły na Śląsk, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w Bytomiu - wspomina Seńczuka portal cz-pilka.pl. - W połowie lat pięćdziesiątych przybył d Częstochowy  izwiązał sie z tutejszą Skrą. Pracował na stanowisku kieowniczym w zakładach Warta i studiował w częstochowskiej Politechnice. Pod koniec lat sześćdziesiątych został oddelegowany do łódzkiego Zjednoczenia, a stamtąd do Wałbrzycha, gdzie osiadł na stałe. Był prezesem wałbrzyskiej Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela i przdwodniczącym Sudeckiego Związku  Pracodawców. Często pojawiał się w Częstochowie i aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Seniora Skry.
Janusz Seńczuk zmarł 7 grudnia 2018 w Wałbrzychu, miał 85 lat.

 

Zmarł Zbigniew Chmielewski


Nie żyje Zbigniew Chmielewski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy I kadencji (1990-1994), Przewodniczący Zespołu Miejskiego ds. Organizacji VI Światowego Dnia Młodzieży i wizyty papieża Jana Pawła II w Częstochowie (1991), długoletni pracownik Urzędu Miasta Częstochowy,  długololetni członek częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (m.in. jego wiceprezes), współzałożyciel Ligi Miejskiej w Częstochowie, absolwent LO im. H. Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Miał 82 lata. 

 

Zmarła Małgorzata Puchalska-Dobosz


Nie żyje dr Małgorzata Puchalska-Dobosz, chirurg radiolog. Zmarła 5 grudnia 2018, miała 64 lata

 

Zmarł Ireneusz Bajor


Nie żyje Ireneusz Bajor, przedsiębiorca w branży gastronomicznej. Zmarł 29 listopada  2018

 

 

Zmarł Andrzej Jamza

Nie żyje Andrzej Jamza, stomatolog. Zmarł 16 listopada 2018, miał 74 lata.

 

Zmarł Marian Pruciak

Nie żyje Marian Pruciak, długoletni mistrz krawiecki. Zmarł 19 listopada 2018, miał 87 lat