Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 17 July 2018 - do końca roku pozostało 167 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Wizjonerka

Wizjonerka

- Bez niej nie bylibyśmy w miejscu, w jakim jesteśmy teraz. Swoją charyzmą daje nam całą siebie - mówi Emilia Krakowska-Stanisławska. -Miałam wyjść tylko na 15 minut - wspomina Joanna Słabiak-Szela. Ten kwadrans przerodził się w blisko dwuletnią współpracę.  

Dla Marii Maślanki jest wizjonerką. Dla pozostałych wulkanem energii, żywiołem pozytywnych zmian, nauczycielką pokory i przezwyciężania nieśmiałości. Szymek Olech uważa, że dzięki niej mają dobry teatr.

O kim te słowa? O Teresie Dzielskiej, której charakterystyczny głos, żywiołowy sceniczny temperament znają doskonale fani częstochowskiej Melpomeny. Choć bywalcy naszego teatru zapewne mają swoje ulubione postaci, w jakie wcielała się Teresa, wyzwalając salwy śmiechu, chwile wzruszenia czy zamyślenia, to jednak mało kto wie, że Marta z „Tajemniczego Ogrodu”, Dziewczyna z „Być jak Kazimierz Deyna” czy Kobieta z przeszłości z „W starych dekoracjach” prowadzi swój autorski teatr w Dobroniu, miejscowości położonej blisko 100 kilometrów od Częstochowy. Teatr „sPokoLeń” działający przy Dobrońskim Centrum Kultury.

Teatr „sPokoLeń” nie tylko daje radości swoimi przedstawieniami, lecz także łączy pokolenia. W blisko 20-osobowej grupie są m.in. uczniowie szkół średnich, gminni urzędnicy, bezrobotni, nauczyciele i emeryci. Wszyscy zgodnie przyznają, że Teresa ich napędza, dodaje im energię do bycia aktywnym, szlifowania roli. Jest wymagająca, nie godzi się na robienie czegoś po łebkach, że jakoś to będzie. Dzięki niej są pozytywnie zakręconą na żywe słowo teatralną trupą. Celowo używam tego archaicznego słowa, gdyż grupa kierowana przez Teresę przypomina w pewnym stopniu ulicznych komediantów sprzed lat, u których w dzień woźnica - zmieniał się wieczorem w Hamleta. „sPokoLeń” nie ma stałej sali do prowadzenia prób i wystawiania spektakli. Ich najnowsza premiera „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” miała odsłonę w hali byłego zakładu stolarskiego, przemianowanej na ten czas - a kto wie, może na stałe (wszystko w gestii gminnych radnych i wójta) - w „Stolarnię Sztuki”. Dekorację i jej przymocowanie do sceny zrobili sami. Każdy z dotychczasowych czterech spektakli odbył się przy wypełnionej po brzegi widowni. Stylizowany na antyk, działający zegar zrobił Krzysztof Celeban, prywatnie gminny urzędnik, na scenie zdradzający żonę uwodziciel.

Dla zainteresowanych obejrzeniem „Złodziei” dodam, że najbliższa odsłona już 30 lipca - w sali Klubu Sportowego „Iskra” w Dobroniu. Teatr „sPokoLeń” ma też swój profil na Facebooku, gdzie obejrzeć można nie tylko zdjęcia z przedstawień, lecz i zapowiadający spektakl trailer. I dodajmy, że na jesień Teresa ze swoją grupą przygotowuje „Moralność Pani Dulskiej”.

 

Waldemar Jabłczyński

Fot. Maria Maślanka

 

Na zdjęciu: Teresa Dzielska w otoczeniu swoich aktorów. Od lewej, rząd pierwszy: Maria Maślanka, Teresa Dzielska, Joanna Słabiak-Szela, Bronek Słabiak. Powyżej Emila Krakowska-Stanisławska, Szymek Olech, Przemek Roszak i Krzysztof Celeban

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Korekty kursów autobusów
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 1 lipca na wniosek Urzędu Miasta Blachowni zostanie wprowadzona korekta godziny odjazdu jednego z wieczornych kursów na linii nr 32 oraz jednego popołudniowego na linii 18.

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Józef Piątkiewicz

Nie żyje Józef Piątkiewicz, częstochowskim studentom znany jako "wujek Józek" lub "Józek model", przez lata związany z naszym środowiskiem akademickim - honorowy mieszkaniec D.S. "Skrzat", pamiętany także z występu w "Szansie na sukces", gdzie wykonaniem piosenki "Baba" Kabaretu Otto zapewnił sobie występ w Sali Kongresowej. Zmarł 11 lipca 2018. Miał 80 lat.
 

 

Zmarł Władysław Edward Piekarski

Nie żyje Władysław Edward Piekarski, wydawca, literat, animator kultury.

Redaktor naczelny Oficyny Galeria, periodyków “Galeria” i“Mini Galeria”, redaktor i wydawca serii „Częstochowska Biblioteczka Poetów i Prozaików”, „Częstochowskiej Biblioteczki Jednego Arkusza” oraz Częstochowskich Zeszytów Biobibliograficznych Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Na początku XXI w. redaktor wydawnictwa „Dom Książki”.

Członek ZLP. Animator i prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, współzałożyciel i wiceprezes Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Polsce oraz Rady Fundacji Kultury Robotniczej im. J. Wojciechowskiego, współzałożyciel i prezes (następnie Prezes Honorowy) Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

Organizator i współorganizator imprez plenerowych, konkursów literackich.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Był także działaczem związkowym i sportowym.

Miał 70 lat.

Zmarł 1 lipca 2018.

 

Zmarł Kazimierz Strąk


Nie żyje Kazimierz Strąk, długoletni pracownik Huty Zabrze oraz Biura Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych HPH w Katowicach, dyrektor Kombinatu Budowy Maszyn "Częstochowa" w Kłobucku. Zmarł 29 czerwca 2018, miał 80 lat.

 

Zmarł Krzysztof Przysuszyński


Nie żyje Krzysztof Przysuszyński, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego. Zmarł 26 czerwca 2018, miał 58 lat.

 

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.