Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 25 June 2018 - do końca roku pozostało 189 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Jak wypadliśmy w rankingu zamożności samorządów za 2016 rok

Jak wypadliśmy w rankingu  zamożności samorządów za 2016 rok

Częstochowa zajęła 24. miejsce w corocznym rankingu zamożności samorządów – w kategorii miast na prawach powiatu - opublikowanym przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota". Zestawienie zostało sporządzone na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Ranking opracowano na zasadach identycznych jak w roku ubiegłym. Pominięt wpływy z dotacji celowych (a więc także pozyskane i wydane środki europejskie), ponieważ w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one okresowy, za to bardzo silny wpływ na dochody gmin. Poza tym do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten m.in. sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
Taka metoda twórców rankingu nie jest zbyt korzystna dla Częstochowy, która jest obecnie  jednym z liderów korzystania ze środków unijnych w okresie programowania 2014-2020, a jednocześnie wprowadziła szeroki system ulg w podatku od nieruchomości.
Po dokonaniu obliczeń wskaźnik zamożności dla Częstochowy za 2016 rok wyniósł niemal 3830 zł, dając nam tym samym 24. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu. Warto zauważyć, że Częstochowa dopiero od trzech lat znajduje się w pierwszej trzydziestce zestawienia tych miast, w tym roku wyprzedzając takie porównywalne wielkością ośrodki jak Radom czy Sosnowiec, a także m.in. Zabrze, Chorzów czy Jastrzębie.
W tej samej kategorii na pierwszym miejscu, podobnie jak w roku ubiegłym, znalazł się Sopot, zaraz po nim Świnoujście i Płock. Wśród miast wojewódzkich najlepsze okazały się Warszawa, Wrocław i Opole.
Ranking przygotowywany jest od 2001 r., natomiast Częstochowa jest w nim obecna od 2004 r., w którym startowała z 39. miejsca. Najniższą - 43. pozycję - zajęła za 2008 r. 
W ciągu ostatnich lat lokata Częstochowy w rankingu „Wspólnoty” biorącym pod uwagę wysokość dochodów budżetowych na jednego mieszkańca znacząco się poprawiła. Najwyżej – na 20. miejscu – byliśmy w ubiegłorocznym zestawieniu (za 2015 r.).
- Częstochowa ma obecnie dużo lepszą pozycję w rankingu niż jeszcze kilka lat temu, co świadczy o tym, że potrafiliśmy ustabilizować finanse na niezłym poziomie i lepiej zadbać o dochody własne – komentuje prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Nieznaczny spadek w tegorocznym rankingu – tylko w stosunku do 2015 r. - to efekt obniżki stawek podatków lokalnych np. od środków transportowych i udzielania kolejnych ulg w podatku od nieruchomości, którymi zachęcamy inwestorów i pomagamy przedsiębiorcom w tworzeniu lepszych miejsc pracy.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

 

Nowy odcinek DW 908
Do ruchu został dopuszczony nowy odcinek DW 908 – przedłużenie al. Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej. Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać.

 

Całkowite zamknięcie ul. Żareckiej w Janowie

Zgodnie z informacją firmy DROG-BUD - wykonawcy robót na drodze wojewódzkiej na odcinku Janów-Żarki - od środy 4 kwietnia 2018 r.  całkowicie nieprzejezdna będzie ulica Żarecka w Janowie (od rynku w Janowie do początku muru w Złotym Potoku)

 

.Naprawy gwarancyjne

Rozpoczęto naprawy gwarancyjne związane z uszkodzeniami konstrukcji jezdni na odcinku I i II Alei oraz placu Biegańskiego - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. .
Ograniczenia w ruchu będą występowały do końca lipca tego roku.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marek Wojtasik

Nie żyje Marek Wojtasik, prezes zarządu (w l. 1992-2013) i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (w l. 2014-2018) „Społem” PSS „Jedność”, odznaczony za zasługi dla miasta Częstochowy, zm. 18 czerwca 2018, miał 69 lat. 

 

Zmarła Wanda Malko

Nie żyje Wanda Malko, dr nauk humanistycznych, znawczyni częstochowskiego życia muzycznego, długoletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego, wykładowca WSP i AJD w Częstochowie, przez pewien czas z-ca dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i kierownik Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, prelegentka licznych imprez muzycznych, uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarła w nocy z 18 na 19 czerwca, miała 72 lata.

 

Zmarł Dariusz Fiuty

Nie żyje Dariusz Fiuty, dziennikarz związany m.in. z "Życiem Częstochowy", Dziennikiem Częstochowskim "24 Godziny", Radiem Fon, "Gazetą Częstochowską". Zmarł 13 czerwca 2018, miał 57 lat.

 

Zmarł Jacek Sipa


Nie żyje Jacek Sipa, długoletni dyrektor Przemysłowej Spółki Wodnej "Warta" w Częstochowie. Zmarł 7 czerwca 2018. Miał 83 lata.

 

Zmarła Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska

Nie żyje Jadwiga Szpakowicz-Nowakowska, sybiraczka, zm. 10 czerwca 2018, miał  91 lat.

 

Zmarła Elżbieta Gonet


Nie żyje lek. med. Elżbieta Gonet, długoletni ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Górniczego w Blachowni. Zmarła 16 maja 2018, miała 81 lat.

 

Zmarł Andrzej Kwapisz


Nie żyje Andrzej Kwapisz. starosta częstochowski w l. 2006 – 2017, radny powiatu częstochowskiego w l. 1998 – 2002 oraz 2006 – 2018, członek Zarządu Powiatu  Częstochowskiego w l. 1998 – 2004, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borownie w l. 1995 – 2000, długoletni działacz struktur wojewódzkich i powiatowych PSL. Zmarł w nocy z 1 na 2 maja 2018, miał 73 lata.