Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 16 January 2018 - do końca roku pozostało 349 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Jak wypadliśmy w rankingu zamożności samorządów za 2016 rok

Jak wypadliśmy w rankingu  zamożności samorządów za 2016 rok

Częstochowa zajęła 24. miejsce w corocznym rankingu zamożności samorządów – w kategorii miast na prawach powiatu - opublikowanym przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota". Zestawienie zostało sporządzone na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Ranking opracowano na zasadach identycznych jak w roku ubiegłym. Pominięt wpływy z dotacji celowych (a więc także pozyskane i wydane środki europejskie), ponieważ w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one okresowy, za to bardzo silny wpływ na dochody gmin. Poza tym do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten m.in. sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
Taka metoda twórców rankingu nie jest zbyt korzystna dla Częstochowy, która jest obecnie  jednym z liderów korzystania ze środków unijnych w okresie programowania 2014-2020, a jednocześnie wprowadziła szeroki system ulg w podatku od nieruchomości.
Po dokonaniu obliczeń wskaźnik zamożności dla Częstochowy za 2016 rok wyniósł niemal 3830 zł, dając nam tym samym 24. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu. Warto zauważyć, że Częstochowa dopiero od trzech lat znajduje się w pierwszej trzydziestce zestawienia tych miast, w tym roku wyprzedzając takie porównywalne wielkością ośrodki jak Radom czy Sosnowiec, a także m.in. Zabrze, Chorzów czy Jastrzębie.
W tej samej kategorii na pierwszym miejscu, podobnie jak w roku ubiegłym, znalazł się Sopot, zaraz po nim Świnoujście i Płock. Wśród miast wojewódzkich najlepsze okazały się Warszawa, Wrocław i Opole.
Ranking przygotowywany jest od 2001 r., natomiast Częstochowa jest w nim obecna od 2004 r., w którym startowała z 39. miejsca. Najniższą - 43. pozycję - zajęła za 2008 r. 
W ciągu ostatnich lat lokata Częstochowy w rankingu „Wspólnoty” biorącym pod uwagę wysokość dochodów budżetowych na jednego mieszkańca znacząco się poprawiła. Najwyżej – na 20. miejscu – byliśmy w ubiegłorocznym zestawieniu (za 2015 r.).
- Częstochowa ma obecnie dużo lepszą pozycję w rankingu niż jeszcze kilka lat temu, co świadczy o tym, że potrafiliśmy ustabilizować finanse na niezłym poziomie i lepiej zadbać o dochody własne – komentuje prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Nieznaczny spadek w tegorocznym rankingu – tylko w stosunku do 2015 r. - to efekt obniżki stawek podatków lokalnych np. od środków transportowych i udzielania kolejnych ulg w podatku od nieruchomości, którymi zachęcamy inwestorów i pomagamy przedsiębiorcom w tworzeniu lepszych miejsc pracy.

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

Stanisław

 

Druga córka Czytelniczki Katarzyny

           

 

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Ruch wahadłowy na DW 793
Od 16 stycznia zostanie wprowadzony ruch wahadłowy na DW 793 na odcinku OD Hellenówki do ul. Dworskiej w Myszkowie. Utrudnienie jest związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 793 Żarki – Myszków.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok – rozkłady niedzielne
6 stycznia (sobota) – Trzech Króli – rozkłady niedzielne
2 kwiecień (poniedziałek) – Wielkanoc – rozkłady niedzielne
30 kwietnia (poniedziałek) – poniedziałek przed Świętem Pracy – rozkłady sobotnie
1 maja (wtorek) – Święto Pracy – rozkłady niedzielne
2 maja (środa) – Święto Flagi Państwowej – rozkłady sobotnie
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja – rozkłady niedzielne
4 maja (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Konstytucji 3 Maja a weekendem – rozkłady sobotnie
31 maja (czwartek) – Boże Ciało – rozkłady niedzielne
1 czerwca (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Bożego Ciała a weekendem - rozkłady sobotnie
15 sierpnia (środa) – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozkłady niedzielne
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych – rozkłady sobotnie
2 listopada (piątek) – piątek pomiędzy Świętem Wszystkich Świętych a weekendem – rozkłady sobotnie
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Kwiecień: z 1 na 2; z 29 na 30; z 30 na 1 maja
Maj: z 1 na 2; z 2 na 3; z 3 na 4; z 31 na 1 czerwca
Listopad: z 1 na 2
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Marian Kurski


Nie żyje Marian Kurski, lekarz medycyny. Zmarł 9 stycznia 2018 r. Miał 69 lat. 

 

 

Zmarł Artur Sukiennik


Nie żyje Artur Sukiennik, biznesmen związany m.in. z branżą paliwową, b. sponsor "Włókniarza". Zmarł 9 stycznia 2018. Miał 43 lata.

 

Zmarł Seweryn Lewandowski


Nie żyje doc. dr inż. Seweryn Lewandowski, konstruktor, pisarz, wykładowca Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Bagdadzkiego w Iraku i PSG College of Technology (Uniwersytetu w Madrasie w Indiach), ekspert UNIDO i UNESCO, sybirak i kombatant, Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Zmarł zm. 27 grudnia 2017, miał 97 lat.

 

Zmarł Sławomir Barański

Nie żyje Sławomir Barański  - sędzia zasłużony PZPN, w częstochowskiej organizacji sędziowskiej od 1985 roku. W ciągu 32 lat aktywnie działał w organizacji, będąc wiele razy w Zarządach Kolegium Sędziów. Zmarł 22 grudnia. Miał 60 lat. 

 

Zmarł Henryk Barylski


Nie żyje Henryk Barylski, żużlowiec ze złotej drużyny Włókniarza - był złotym (1974) oraz srebrnym (1975) medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski. Przez pewien czas był także związany z Motorem Lublin. Miał 73 lata.