Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - środa

Dziś jest 14 November 2018 - do końca roku pozostało 47 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Prace nad "Adriatykiem"

Prace nad

W Parku Wypoczynkowym Lisiniec rośnie Strefa Wypoczynku Adriatyk. Ten etap rewitalizacji jednego z ulubionych miejsc rekreacji częstochowian zakończy się jesienią. Stoi już m.in. pawilon plażowy, niemal gotowa jest kładka nad kanałem, budowane są parkingi, wkrótce pojawi się nowa zieleń. Całość kosztuje 8,3 mln zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

 Realizowany obecnie etap prac dotyczy jednego z trzech zbiorników leżących na terenie Parku Wypoczynkowego Lisiniec, nad którym najchętniej wypoczywają w sezonie częstochowianki i częstochowianie. W tym roku teren udostępniony nad częstochowskim „Adriatykiem” został nieco ograniczony, z uwagi na trwającą budowę budynku usługowego z zapleczem gastronomicznym, a także parkingów i strefy wjazdu od strony ul. Toruńskiej. Z części nowej plaży i pomostów można już było jednak od czerwca korzystać. Obecnie pawilon już stoi, trwają natomiast prace związane m.in. z budową tarasu i pomostów spacerowych oraz wykończeniem wnętrz.
Teren budowy odwiedził w czwartek m.in. prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, by zapoznać się z postępem prac. Jak zapowiada wykonawca inwestycji – częstochowska "Przemysłówka" - końcowy efekt tego etapu rewitalizacji powinien być widoczny w końcu października.

Oto zakres zadania i aktualny stan zaawansowania inwestycji.        

Rewitalizacja Parku Lisiniec w Częstochowie - I etap - Budowa Strefy Wypoczynku Adriatyk w Parku Lisiniec w Częstochowie.

Zakres prac w obecnym etapie przewiduje:
- budowę parkingu, wjazdu i wejścia na teren parku, placów, ciągów pieszych i komunikacyjnych oraz ścieżek rowerowych;
- budowę budynku usługowego – pawilonu plażowego z zapleczem gastronomicznym dla korzystających z kąpieliska, plaży i wszelkich elementów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej zlokalizowanych w parku oraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi i pomieszczeniami dla ratowników;
- realizację urządzeń infrastruktury technicznej związanych z budynkiem;
- rozbudowę plaży wraz z przebudową nabrzeża (umocnienie gabionami) i zmianą obrysu zbiornika – przesunięciem brzegu;
- wykonanie kładki nad kanałem (konstrukcja żelbetowa), pomostów wodnych i lądowych (konstrukcja drewno + kompozyt) oraz wieży ratowniczej;
- oświetlenie terenu i monitoring;
- realizację elementów małej architektury (ławki, kosze, itp.).

Realizacja zadania wymaga również nowego urządzenia zieleni z uwagi na nowe zagospodarowanie terenu.  W ramach zadania  wykonawca wykona nasadzenia 102 nowych drzew oraz obsadzi krzewami powierzchnię ponad 1,07 tys. m kw. Wśród drzew pojawi się przede wszystkim wiśnia piłkowana "Kikushidare-zakura", a także lipa drobnolistna, platan klonolistny, sosna czarna, klon pospolity i jesion wyniosły. Wśród krzewów zasadzone zostaną tawuła, róża pomarszczona, lilak, irga płożąca, irga szwedzka, pęcherznica kalinolistna...
Plaża została już w większości pokryta piaskiem morskim z Łeby - warstwą o średniej grubości 30 cm. Reszta plaży – leżąca obecnie na wygrodzonym terenie budowy – zostanie odpowiednio uporządkowana w końcowej fazie realizacji inwestycji.

Do chwili obecnej wykonano:
- budynek: fundamenty, ściany zewnętrzne, stropodach, taras (ławy i stopy fundamentowe, słupy, strop), zamontowano stolarkę okienną i drzwiową aluminiową, instalację grzewczą podposadzkową, elektryczną, instalację wentylacji;
- w trakcie wykonywania są: instalacja gazowa, wylewki posadzkowe, trwają roboty elewacyjne docieplenia wełną mineralną oraz prace przy tarasach budynku;
- powierzchnia tarasowa częściowo zostanie zamknięta ściankami z poliwęglanu;
- kładka żelbetowa dla pieszych przy budynku plażowym – konstrukcję wykonano w 100%, trwają prace okładzinowe z deski kompozytowej, do założenia pozostały balustrady;
- pomosty spacerowe z okładziną deską kompozytową wykonano na obiekcie w 70%, całkowicie zakończone i oddane do użytku są pomosty na półwyspie i na wydzielonym kąpielisku;
- gabiony wzmacniające brzeg wykonano w 100%;
- wieża ratownika – wykonano 100%;
- w trakcie budowy są parkingi i drogi dojazdowe;
- wykonano zasilanie energetyczne, kanalizację sanitarną, wodociąg, rozpoczęto instalację gazową.

Wszystkie prace powinny zostać zrealizowane do końca października. Z końcem maja uzyskano pozwolenie na częściowe użytkowanie obiektu, tj. na fragment plaży wraz z pomostami z desek kompozytowych.

Dokumentacja projektowo-kosztorysowa została wykonana przez firmę Witold Rudecki ARCHITEKTONIKA. Inwestorem zastępczym, zgodnie z przeprowadzonym postępowaniem, został Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „PRIMEX”. Generalnym wykonawcą jest P.B.P. "Przemysłówka" S.A. Wartość zamówienia to 8,3 mln zł.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.