Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 17 November 2018 - do końca roku pozostało 44 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Zielone aneksy

Zielone aneksy

Mieszkanki i mieszkańcy mogą korzystać z kolejnych zielonych aneksów, które powstały w ramach programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Nowe miejsca do wypoczynku na powietrzu stworzono ul. Bohaterów Katynia, Bardowskiego i Stromej. ZGM TBS zmodernizował z kolei aneks na rogu ulic Waszyngtona i Stryjeńskiej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

3 zielone aneksy wybudowano na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa UM Częstochowy. Każdy składa się z alejki oraz placyku z ławkami z oparciem, koszem na śmieci oraz stojakiem na rowery. W pobliżu nasadzono także nową zieleń oraz odtworzono trawniki wzdłuż alejek oraz wokół placyków.
– „Zielony” element naszego programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” to nie tylko zakrojone na dużą skalę, kompleksowe inwestycje, jak budowa Promenady Śródmiejskiej czy rewitalizacja Parku Lisiniec. To także te mniejsze, ale bardzo na co dzień potrzebne zakątki wypoczynkowe w dzielnicach – mówi prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk.
Koszt budowy aneksu przy ul. Bardowskiego 33 to niecałe 25 tys. zł brutto; przy ul. Stromej 23 nieco ponad 41.200 zł brutto, a przy al. Bohaterów Katynia 48 – 54.200 zł brutto.
Realizacją tego typu inwestycji zajmuje się nie tylko Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa UM, ale także Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Miejska spółka zmodernizowała niedawno zielony aneks na rogu ulic Waszyngtona i Stryjeńskiej w samym centrum. Zasadzono tam nowe krzewy (w tym winorośl) i drzewa (w tym brzozy, graby i klony). Zainstalowano ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Cały teren gruntownie oczyszczono i wyłożono kostką brukową.
W maju tego roku – z inicjatywy rady lokatorek i lokatorów oraz dzięki wsparciu finansowemu ZGM TBS – przy ul. Żareckiej na Rakowie powstał park kieszonkowy. Zasadzono tam 15 drzew – w tym graby, klony i brzozy, a także krzewy. Na chętnych do odpoczynku czeka także 7 ławek i stół do gry w szachy, a na rodziców z dziećmi – huśtawka i piaskownica.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Utrudnienia w ruchu
W najbliższych dniach na niektórych częstochowskich drogach mogą występować utrudnienia w ruchu. Dotyczą one al. Jana Pawła II oraz  ulic Korkowej i Szczytowej.
* ALEJA JANA PAWŁA II
5 listopada rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej w al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Wilsona do al. Armii Krajowej. Roboty, oprócz budowy samej ścieżki i chodnika, obejmują przebudowę zatoki autobusowej. W związku z prowadzonymi pracami utrudnienia wystepują na jezdni w kierunku Ronda Trzech Krzyży.
* KORKOWA
Również od 5 listopada zamknięta jest ul. Korkowa, na odcinku od ul. Grzybowskiej do ul. Kusocińskiego. Utrudnienia związane są z przebudową ulicy.
* SZCZYTOWA
7 listopada rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika na ul. Szczytowej. Zakres robót obejmuje wykonanie obustronnego chodnika wraz z wjazdami. Ul. Szczytowa pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego na czas prowadzenia robót.

 

Zmiany na linii nr 15

W związku z remontem nawierzchni autobusy tej linii nie będą kursować ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej. W obu kierunkach pojadą ulicami Wypalanki i Poselską do Korkowej – informuje MZDiT.
W związku z remontem nawierzchni od 5 listopada przez około 3 tygodnie nie będzie możliwy przejazd autobusów linii nr 15 ulicą Korkową od skrzyżowania z ulicami Bór, Wypalanki i Grzybowską do pętli autobusowej KORKOWA.
W związku z tym autobusy linii 15 będą kursować w obu kierunkach tak jak linia nr 20, przez ulice Wypalanki i Poselską do Korkowej.
Przystanki WITAMINOWA i KUSOCIŃSKIEGO na czas remontu zostają w obu kierunkach zawieszone.
Na trasie objazdu obsługa pasażerek i pasażerów obowiązuje na wszystkich przystankach.

 

Ponownie otwarta linia Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy 

Firma przewozowa MAT-BUS z Żarek ponownie otwiera linię na trasie Złoty Potok przez Lusławice do Częstochowy (ul. Focha).
Ponowne otwarcie linii zaplanowano na 2 lipca. 
Odjazdy do Złotego Potoku z ul. Focha w Częstochowie zaplanowano na godz.: 8.20 i 11.30 oraz 14.00 - od poniedziałku do soboty i w niedziele (oprócz świąt); 15.55 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 17.00 - w soboty, 18.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt).
Odjazdy do Częstochowy: 6.45 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt); 7.00 - w soboty i niedziele; 9.20 i 12.35 - od poniedziałku do soboty  i w niedziele (oprócz świąt), 15.00 - od poniedziałku do soboty (oprócz świąt); 17.00 - od poniedziałku do piątku (oprócz świąt). 
Przejazd na całej trasie trwa 59 minut.
Firma zwraca się z prośbą o przedstawianie kierowcom autobusów sugestii dotyczących zmian rozkładu jazdy.

 

Wyjątki w kursowaniu autobusów i tramwajów w 2018 roku
24 grudnia (poniedziałek) – Wigilia – rozkłady sobotnie
25 grudnia (wtorek) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
26 grudnia (środa) – Święto Bożego Narodzenia – rozkłady niedzielne
31 grudnia (poniedziałek) – Sylwester – rozkłady sobotnie
Nocna weekendowa komunikacja autobusowa oprócz wszystkich weekendów, będzie kursowała w następujące noce:
Grudzień: z 23 na 24; z 24 na 25; z 25 na 26; z 30 na 31; z 31 na 1 stycznia 2019 r.

 

 

Pożegnania

Zmarł Henryk di Giusto


Nie żyje Henryk di Giusto, długoletni zawodnik KS „Victoria”, członek złotej drużyny piłkarskiej „Victorii” z lat 1952-1959. Zmarł 25 października 2018, miał 81 lat.

 

Zmarła Maria Postawa


Nie żyje Maria Postawa, długoletnia nauczycielka fizyki w TZN, związana ze szkołą przez 37 lat. Zmarła 22 października 2018, miała 77 lat.

 

Zmarł Michał Gawlicz

Nie żyje Michał Gawlicz, długoletni menedżer zespołu Habakuk, współtwórca wydarzeń muzycznych takich jak koncerty "Trzy dźwięki Komedy", "Puls" koncerty w ramach festiwalu "Retro". Zmarł 14 października 2018, miał 39 lat.