Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - niedziela

Dziś jest 24 March 2019 - do końca roku pozostało 282 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Jestem po stronie ludzi

Jestem po stronie ludzi

Rozmawiamy z Magdaleną Piekorz, dyrektorką artystyczną Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

 

Red.: - Miała pani czas poznać nasze miasto? Wyjść na zwiedzanie Częstochowy, samodzielne lub z przewodnikiem?

Magdalena Piekorz: - Niestety, nie. Głównie dlatego, że od razu weszłam tutaj w produkcję. Miałam plany, że ten pierwszy okres pracy w charakterze dyrektora artystycznego teatru będzie zupełnie inny, że poznam zespół, rozeznam się w mieście, pozwiedzam, obejrzę wystawy. Jako pierwszy mieliśmy realizować spektakl „Pośród ciemności”, reżyserem miał być Krzysztof Knurek, mój asystent, lecz także reżyser po warszawskiej Akademii Teatralnej. Nie otrzymaliśmy praw do tego spektaklu, musieliśmy się więc zdecydować na jakiś inny tytuł. A że ja od bardzo dawna chciałam zrobić „Czyż nie dobija się koni?”, a zobaczywszy tu zespół, stwierdziłam, że tu mam ten skład, rzuciłam się na głęboką wodę.

- O to przedstawienie jeszcze zapytam. Za panią trzy miesiące dyrektorowania. Co panią zaskoczyło pozytywnie, a co zasmuciło lub zdziwiło w naszym mieście, teatrze?
- Po pierwsze, bardzo podoba mi się to miasto. Zwiedzać nie zwiedzałam, jednak przejść się, poczuć atmosferę, klimat, być na kilku wydarzeniach artystycznych udało mi się. Pierwsze, czym jestem bardzo mile zaskoczona, to bardzo życzliwi ludzie, bardzo sympatyczni. Podoba mi się kilka miejsc, które łączą w sobie ładny wystrój i imprezy artystyczne: „Cafe Belg”, gdzie byłam ostatnio, „Dobry Rok”. A jeżeli chodzi o teatr, to fakt, jak ogromna pasja jest w ludziach tutaj pracujących. Mogę powiedzieć, że ten teatr na ludziach stoi. A co mnie zasmuciło, zmartwiło? Że teatr jest mocno niedofinansowany. Brakuje dobrego, nowego sprzętu, udźwiękowienia, świateł. Jest dla mnie pewnym ewenementem, że mimo tych niedostatków udało się dyrekcji, zespołowi utrzymać temperaturę i radość tworzenia. Nieważne, w której teatralnej pracowni bym była, to ci ludzie kochają to miejsce.

- Kiedy przystępuje pani do realizacji filmowej czy teatralnej, wie pani, jaki efekt chce osiągnąć i do niego dąży? Czy raczej ostateczny kształt to wynik pewnego kompromisu, wynikającego z budżetu, warunków scenicznych, aktorskich możliwości?
- Zawsze jest to kompromis. Jestem maksymalistką - to dobra i niedobra cecha. Zawsze mam jakiś konkretny cel, do którego dążę i staram się przez cały okres pracy czy nad filmem, czy nad spektaklem, o nim pamiętać. Dla mnie teatr czy film jest dziełem całościowym, zbiorowym i nie da się zrobić dobrego spektaklu bez dobrej scenografii, dobrych kostiumów czy światła. To musi być spójne. Zawsze mi przeszkadza, jeżeli widzę gdzieś jakieś szwy, czy że coś jest zrobione półśrodkami.

- „Czyż nie dobija się koni” to bardzo duże przedsięwzięcie: cały zespół aktorski na scenie, statyści, muzyczny band... Pani pierwsza inscenizacja u nas. Wizytówka pani jako reżyserki. Każdy teatralny spektakl opowiada jakieś wydarzenie, lecz także dużo mówi o jego twórcach, ich zdolnościach, wrażliwości. Czego być może dowiemy się o pani? Pasjonatka tańca, muzyki, trudnych tematów, perfekcjonistka? Bo coś z siebie odda pani w tym spektaklu.
- Jestem zawsze po stronie ludzi. Dla mnie ten spektakl jest o tyle interesujący, że ta formuła, czyli taniec, maraton, w pewnym sensie igrzyska, są tylko pewnym entourage'em i pretekstem, żeby powiedzieć coś o drugim człowieku. Staramy się go w taki sposób budować, żeby nie był o tańcu przede wszystkim, tylko o tym, co się dzieje z drugim człowiekiem, który mierzy się z sytuacją graniczną. 
To są lata trzydzieste w Stanach Zjednoczonych, okres wielkiego kryzysu. Ludzie z powodu wielkiej biedy i tego, że życie było trudne i smutne, decydowali się na udział w takich maratonach, które trwały czasem kilka albo kilkanaście dni. Tak to się odbywało w tamtych latach, celowo tego nie uwspółcześniam. 
Od kiedy zaczęłam pracować w tym zawodzie, zawsze interesował mnie człowiek, który konfrontuje się z sytuacją dla niego trudną. I chciałabym, żeby to najbardziej przełożyło się na ten spektakl. Bo to jest zawsze aktualne i spektakl, który robimy, za dwa, trzy, pięć lat będzie się bronił. Pewne rzeczy są trwałe, stałe i się nie zmieniają. Czas się może zmieniać. Ludzie przeżywają jednak takie same dramaty, tak samo cierpią, kochają, upadają i się podnoszą. Mnie o wiele bardziej interesuje sytuacja nie sukcesu a porażki i tego, jak człowiek się z niej podnosi. Bo to jest dla mnie miarą sukcesu.

- Jak człowiek podnosi się z porażki? „Pręgi”, pani fabularny debiut. Otrzymała pani scenariusz i stwierdziła: „Tak to jest coś dla mnie”? Co w tej tragicznej opowieści o losie bitego, poniewieranego małego Wojtusia, dorosłego Wojtka i ojca Andrzeja wyzwoliło w pani chęć przeniesienia tego na ekran?
- Droga do tego była całkiem inna. Wcześniej realizowałam dokumenty, lecz myślałam też, aby zrobić film o rodzinie, bo to zawsze mnie ciekawiło. Miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo. A wychowałam się w najstarszej dzielnicy Katowic, Bogucicach. Mieszkałam na osiedlu górniczym i byłam świadkiem różnych sytuacji i miałam różnych kolegów w szkole. A, że zawsze lubiłam obserwować ludzi, sytuacje, pewne rzeczy budowały się w mojej głowie, o czym chciałam tak naprawdę opowiedzieć. Z „Pręgami” nie było tak, że dostałam gotowy scenariusz. Tylko pan Krzysztof Zanussi, który był moim profesorem w szkole, skontaktował mnie z Wojtkiem Kuczokiem, który był po publikacji zbioru opowiadań „Opowieści słychane”. Było w nim takie krótkie opowiadanie „Dioboł” - historia o trudnej relacji ojca i syna. I ono mi się spodobało. Spotkaliśmy się z Wojtkiem i zaczęliśmy rozmawiać, jak mógłby wyglądać film. A mnie zainteresowało, jak to dzieciństwo będzie determinowało dorosłe życie tego bohatera i w taki sposób zaczęły powstawać „Pręgi”. Wojtek pisał scenariusz i przysyłał mi konkretne sceny i o nich dyskutowaliśmy. czyli w jakimś sensie byłam włączona w proces powstawania tego scenariusza.

- Film „Pręgi” realizowany był też w górach, jaskini. Czy wybierając plenery do zdjęć, wspinała się pani po zboczach, schodziła do jaskiń?
- Schodziłam do tej jaskini. Wychodzę z założenia, że abym coś mogła dobrze opowiedzieć, muszę to poczuć. Nie wiem, czy gdyby to były jakieś szczyty, czy bym się wspięła, bo nigdy nie uprawiałam wspinaczki wysokogórskiej. Jednak że miałam opiekę, bo Wojtek Kuczok jest zapalonym grotołazem, czułam się w miarę bezpieczna. Zeszłam tam raz, drugi, trzeci. A wtedy zupełnie inaczej czuje się klimat miejsca.

- Zeszła pani, aby sprawdzić miejsce, jakie pani polecono?
- Nie. Bardziej dla doświadczenia tego, jak czuje się człowiek w takim zamknięciu. A po drugie, chciałam sobie zadać pytanie, czy człowiek może się tam czuć bezpiecznie. I dało mi to wyobrażenie, że człowiek, który jest w takiej sytuacji jak bohater filmu, Wojciech, może w takie miejsca uciekać.

- Ukazanie ludzkich tragedii przewija się w pani filmowym dorobku. W dokumencie „Znaleźć, zobaczyć, pochować” opowiada pani o ekshumacjach w Bośni. Co w realizacji tego dokumentu było dla pani najtrudniejsze?
- Wcale nie ekshumacje, nie jazdy z konwojami do masowych grobów, tylko rozmowy z kobietami, które straciły bliskich. Pamiętam moment, kiedy pierwszy raz pojechaliśmy z operatorem do mieszkania tych kobiet. To była lekcja pokory. Bo pojechałam z poczuciem misji, że teraz zrobię taki ważny film. I nagle zderzyłam się ze śmiercią, z sytuacją totalnego bólu i cierpienia. I to było najtrudniejsze. Najpierw tam przyjeżdżaliśmy, siedzieliśmy z tymi kobietami. Nie zadawałam prawie żadnych pytań i one w pewnym momencie same zaczynały mówić. To był też dla mnie moment w życiu zawodowym, że zaczęłam sobie zadawać pytanie, na ile chcę głęboko wchodzić w dramaty ludzkie. Być może to był powód, dla którego zdecydowałam się na film fabularny. Chciałam prawdziwie opowiadać o drugim człowieku, chciałam przekraczać granice. Lecz nie zawsze są to sytuacje komfortowe. Czasem bohater inaczej siebie odbiera, niż później widzi się na ekranie. Bardzo odchorowałam ten film i stwierdziłam wtedy, że chciałabym się spróbować w innym gatunku. Zaczęłam bardziej myśleć o fabule, o teatrze.

- Wróćmy do naszego teatru. Ma pani kontrakt na trzy lata, czyli trzy teatralne sezony. Jaki plan na przyszłość?
- Mówię o tym od pierwszego dnia i z tej myśli nie rezygnuję: chciałabym spowodować, aby był widoczny na mapie teatralnej Polski. Dlatego, że jest potencjał w tych ludziach. Po drugie są tu już dobre spektakle w repertuarze. A po trzecie, dlaczego nie? Nie uważam Częstochowy za prowincję. Co więcej, często wydaje mi się, że tam, gdzie się tego nie spodziewamy, bywają lepsze rzeczy niż w miejscach, o których huczy. Dlaczego więc nie sprowokować takiej sytuacji, aby ludzie z Polski przyjeżdżali do naszego teatru? Myślę, że tak się stanie już przy okazji najbliższej premiery. Będę się starała pracować nad tym, aby tworzyć markę naszego teatru. Zaprosiłam już trochę nazwisk z różnych dziedzin. Mogę zdradzić, że będzie u nas reżyserował Andrzej Saramonowicz.

- Wspomniała pani wcześniej lokal „Cafe Belg”, w którym brała pani udział jako juror Turnieju Jednego Wiersza. Sama też pani pisze wiersze. Część z nich mogliśmy poznać podczas listopadowego salonu poezji. Widownia wypełniona po brzegi, część widzów nie mogła kupić biletu. Będzie powtórka? Nawet jedna z pań na widowni poprosiła o powtórzenie spotkania z pani wierszami.
- Dla mnie to miłe zaskoczenie, jestem z wykształcenia reżyserem. A tutaj tego nie reżyserowałam. Dziewczyny z działu literackiego uparły się, aby to zrobić. Nawet nie wiedziałam, jak to będzie wyglądać. Aktorki same przygotowały swoje interpretacje. Było to dla mnie bardzo ciekawe, bo każda przepuściła, przefiltrowała wiersze przez swoją wrażliwość. Pojawiają się głosy, aby to powtórzyć, lecz może to będzie możliwe już po naszej premierze.

- Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w naszym teatrze.
- Dziękuję. Zapraszam na nasze spektakle, zapraszam na premierę.

Waldemar Jabłczyński
Fot.: Mikołaj Lesław Ataniel

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiana tras linii nr 57 i 67 w Skrajnicy

Od 28 do 30 marca w godz. 7.00-17.00 autobusy linii 57 i 67 od Odrzykonia będą kursować zmienioną trasą, czyli DK 46 z pominięciem przejazdu ulicami Narcyzową i Księżycową. Przyczyna - brak przejazdu spowodowany przebudową ul. Księżycowej w Skrajnicy – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
We wszystkie te dni poza godz. 7.00 – 17.00 autobusy linii nr 57 i 67 będą kursować trasami zgodnymi z obowiązującym rozkładem z przejazdem przez Skrajnicę.
W czasie obowiązywania objazdu zostają zawieszone w obu kierunkach przystanki ODRZYKOŃ-NARCYZOWA i SKRAJNICA. Przystanki ODRZYKOŃ będą obowiązywać wyłącznie w lokalizacjach przy trasie DK 46. Przystanek ODRZYKOŃ przy ul. Narcyzowej w kierunku Skrajnicy również zostaje zawieszony.

 

Utrudnienia w ruchu

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 20 marca rozpocznie się remont ulic Obrońców Westerplatte, Szajnowicza-Iwanowa, Wręczyckiej, Bełchatowskiej, Rocha i al. Jana Pawła II.

Linie tramwajowe nr 1 i 2 skrócone do odwołania
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 20 marca, w związku z remontem torowiska, linie tramwajowe nr 1 i 2 kursujące w dzielnicach Raków i Dąbie Kucelin zostaną skrócone do zajezdni MPK przy  al. Niepodległości.
Ze względu na remont torowiska, do odwołania zostaną skrócone linie tramwajowe nr 1 i 2 do zajezdni.
W czasie prac od zajezdni MPK do Kucelina pasażerowie tramwajów będą obsługiwani zastępczą komunikacją autobusową.
Linia zastępcza oznaczona nr 92 będzie kursować w obu kierunkach od zajezdni MPK przy al. Niepodległości do Kucelina (tak jak linia tramwajowa nr 1) lub - podobnie jak linia tramwajowa nr 2 - do pętli Raków-Dworzec PKP (końcowy przystanek linii nr 12 i 32).
Obsługa pasażerów będzie się odbywać na sąsiadujących z linią tramwajową przystankach autobusowych kursujących aleją Pokoju.
W ramach połączeń przesiadkowych na sąsiadujących kursach przy zajezdni MPK bilety z linii tramwajowych  nr 1 i 2 będą ważne na linii 92 (i odwrotnie).

 

Budowa węzłów przesiadkowych - możliwe utrudnienia
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z kolejnym etapem budowy węzłów przesiadkowych wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym na zawężonych odcinkach jezdni oraz miejscowe utrudnienia w ruchu pieszych.
Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest przebudowa ciągów pieszych i rowerowych wzdłuż ul. Pułaskiego na odcinku od ul. św. Andrzeja do  ul. Kopernika i św. Kazimierza.
Przebudowa będzie prowadzona etapowo:
• od ul. św. Andrzeja do Sobieskiego (strona wschodnia),
• od ul. św. Andrzeja do św. Augustyna (strona zachodnia),
• od ul. św. Augustyna do Sobieskiego (strona zachodnia),
• od ul. Sobieskiego do Kopernika (strona wschodnia),
• od ul. Sobieskiego do św. Kazimierza (strona zachodnia).
W miejscach, gdzie chodnik przylega do jezdni i będzie wymieniany krawężnik, nastąpi zwężenie do jednego pasa ruchu i wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40 km/h. Tam, gdzie chodnik będzie zamknięty, ruch pieszych zostanie skierowany na drugą stronę ulicy.

 

Całkowite zamknięcie ul. Piłsudskiego
Od wtorku 5 marca nieprzejezdna jest ul. Piłsudskiego na odcinku od  Katedralnej do Piotrkowskiej. Utrudnienia potrwają kilka dni.
Zamknięcie spowodowane jest pracami wodociągowymi na terenie budowy węzła przesiadkowego. Z uwagi na roboty utrudniony będzie dojazd do części posesji w obrębie placu budowy. Na odcinku rozwieszono informacje dotyczące utrudnień.

Zmiana trasy linii nr 65 
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 4 marca w związku z remontem przejazdu kolejowego w miejscowości Słowik, trasa linii nr 65 zostanie zmieniona do odwołania.
Autobusy z ul. Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ulicą Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ul. Spacerowej oraz ul. Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA  i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ul. Spacerowej za skrzyżowaniem z ul. Źródlaną.

Zmiany na liniach autobusowych

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że na wnioski pasażerek i pasażerów od 1 marca zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdu na liniach nr 17, 18 i 25.
Rozkłady są dostępne są na stronie www.mzd.czest.pl w zakładce Publiczny Transport Zbiorowy.

Linie nr 26 i 29 - czasowa zmiana lokalizacji przystanku
MZDiT informuje, że od 25 lutego przystanek linii nr 26 i 29 na pętli GRABÓWKA zostaje zawieszony do odwołania.  Odjazdy będą się odbywać z przystanku linii nr 19.  
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na prace drogowe i brak możliwości wjazdu autobusów na pętlę manewrową od 25 lutego do odwołania przystanek linii nr 26 i 29 na pętli GRABÓWKA zostaje zawieszony.
Wszystkie odjazdy autobusów obu linii w kierunku centrum będą się odbywać z przystanku linii nr 19, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie pętli przy ul. św. Rocha.

Linie nr 10 i 24 zminią trasę na Błesznie
Zmiana tras linii nr 10 i 24 w dzielnicy Błeszno nastąpi 25 lutego – informuje MZDiT.  Powodem jest przebudowa pętli manewrowej.
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na przebudowę pętli manewrowej przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Katynia i Brzezińskiej oraz brak możliwości zawracania autobusów od poniedziałku 25 lutego do odwołania linie nr 10 i 24 będą kursować do pętli JESIENNA bez przejazdu przez pętlę BŁESZNO.
Przystanek BŁESZNO zostaje zawieszony do odwołania. Pasażerki i pasażerowie proszeni są o korzystanie z oddalonych  o 500 m przystanków BOHATERÓW KATYNIA, zlokalizowanych przy ulicach Rakowskiej i Jesiennej.

 

Ul. Piłsudskiego zamknięta od Katedralnej do Piotrkowskiej

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku rozpoczęciem kolejnego etapu budowy węzłów przesiadkowych do odwołania została zamknięta ulica Piłsudskiego.
Ulicę zamknięto dla ruchu na odcinku od ul. Katedralnej do Piotrkowskiej. Przystanki autobusowe z ul. Piłsudskiego przeniesiono na ul. Ogrodową przy Katedrze.
Wykonawca jest zobowiązany do zapewniania dojazdu do posesji oraz dojścia, zabezpieczając ruch pieszych (wygrodzenia zaporami drogowymi, kładki dla pieszych). Dojazd do dworca PKP będzie możliwy jedynie od strony al. Wolności.

 

Zmiana trasy linii nr 65
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że w związku z trwającym remontem przejazdu kolejowego w Korwinowie trasa linii nr 65 będzie zmieniona do odwołania.
Autobusy z ul. Źródlanej od przystanku SŁOWIK-ŹRÓDLANA będą kursować w obu kierunkach ul. Spacerową z pominięciem przejazdu północnym odcinkiem ul. Spacerowej oraz ulicami Równoległą i Stacyjną.
Przystanki: SŁOWIK-PRZEJAZD, SŁOWIK-SZKOŁA, SŁOWIK-RÓWNOLEGŁA i KORWINÓW-STACYJNA zostają zawieszone w obu kierunkach.
Przystanki SŁOWIK-SPACEROWA w obu kierunkach zostaną tymczasowo zlokalizowane na południowym odcinku ul. Spacerowej za skrzyżowaniem z ul. Źródlaną.

 

Przystanki KORFANTEGO zawieszone
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki Korfantego zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.
MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m w kierunku Guardiana i Walcowni.

 

 

 

Skrócenie linii nr 29
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 14 stycznia w związku z remontem ul. Ikara na odcinku od św. Rocha do Radomskiej linia nr 29 zostanie do odwołania skrócona do przystanku i pętli Grabówka.
W związku z powyższym dla linii nr 29 zostajną w obu kierunkach zawieszone przystanki: IKARA, LEDNICKA i CMENTARZ KOMUNALNY

 

Zmiana tras linii 16, 27 i 23
Od 7 stycznia – w związku z pracami przy Dworcu Stradom – zmienią się trasy linii 16 i 27. Początkowy i końcowy przystanek linii 23 zostanie natomiast przeniesiony o ok. 100 m – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
Ze względu na prace drogowe prowadzone w sąsiedztwie pętli autobusowej i dworca Stradom od 7 stycznia do odwołania zostaną zmienione trasy linii nr 16 i 27.
Linia nr 16 nie będzie dojeżdżać do pętli STRADOM-DWORZEC PKP. Autobusy linii 16 od przystanku KORCZAKA przy ul. Sobieskiego będą skręcać w prawo w ulice Korczaka i al. Bohaterów  Monte Cassino, po czym po zjeździe z łącznicy pojadą ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do pl. Rady Europy i przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP przy ul. Orzechowskiego, gdzie zakończą trasę.
Powrót w kierunku KUKUCZKI będzie się odbywał tymi samymi ulicami, przy czym będzie obowiązywał wyjazd przez ul. Orzechowskiego do Wolności.
Dla linii nr 16 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP oraz przy ul. Sobieskiego przystanki PLAC PAMIĘCI NARODOWEJ i DWORZEC PKS. W zamian będzie obowiązywał przystanek DWORZEC PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza oraz wszystkie pozostałe na trasie objazdu.
Linia nr 27 zostanie w obu kierunkach skrócona do przystanku HOENE-WROŃSKIEGO. Autobusy tej linii – po zakończeniu trasy i zawróceniu przez łącznice skrzyżowania ulic Bohaterów Monte Cassino, Pułaskiego i 1 Maja – będą  w kierunku KUSIĘCKA-KSSE rozpoczynać trasę od przystanku HOENE-WROŃSKIEGO usytuowanego przy al. Bohaterów Monte Cassino w kierunku ul. Sobieskiego.
Dla linii nr 27 zostaną zawieszone przystanki STRADOM-DWORZEC PKP.
MZDiT informuje także, że ze względu na prace drogowe przy pętli manewrowej od 7 stycznia do odwołania przystanek początkowy/końcowy REJTANA dla linii nr 23 zostaje przeniesiony o ok. 100 m – na początek ul. Dębowej przy skrzyżowaniu z ul. Rejtana. Linia 23 w kierunku centrum będzie kursować ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

 

Zmiany w organizacji ruchu przy dworcu Stradom

Od 22 listopada będzie obowiązywać czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca – informuje MZDiT. Zmiany wiążą się z pracami przy budowie centrum przesiadkowego.
W związku z realizacją zadania „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie miasta Częstochowy” od 22 listopada, od godz. 7.00, wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Pułaskiego w rejonie dworca kolejowego Częstochowa-Stradom.
Będzie ona polegać na zamknięciu po jednym pasie ruchu (przyległym do pasa dzielącego) na każdej z jezdni.
Połączenie parkingu przy budynku dworca z ul. Pułaskiego będzie możliwe tylko na prawe skręty.

 

Pożegnania

Zmarł dr Zbyszek Jędrzejewski


Nie żyje dr nauk humanistycznych Zbyszek Jędrzejewski, długoletni wykładowca na Akademii im. Jana Długosza, pasjonat teatru i jego dziejów. Zmarł 16 marca 2019. Miał 73 lata. 

 

Zmarł por. harcmistrz Edward Szostak


Nie żyje porucznik harcmistrz Edward Szostak, długoletni, zasłużony instruktor hufca częstochowskiego, wychowawca pokoleń harcerzy, propagator historii częstochowskiego harcerstwa. Zmarł 17 marca 2019 r. Miał 87 lat.

 

Zmarł Michał Woziwodzki


Nie żyje Michał Woziwodzki, działacz NSZZ „Solidarność” częstochowskiej Huty, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, radny miasta Częstochowy I kadencji, czł. Rady Ligi Miejskiej. Zm. 14 marca 2019, miał 83 lata.

 

Zmarł Mieczysław Lejman


Nie żyje dr Mieczysław Lejman, pszczelarz i działacz pszczelarski, Honorowy Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie oraz Honorowy Członek Polskiego Związku Pszczelarskiego, działacz społeczny. Zmarł 6 marca 2019, miał 87 lat.

 

Zmarła Karolina Ściegienny


Nie żyje Karolina Ściegienny - plastyk i pedagog, autorka prac malarskich, rzeźbiarskich, medalierskich, witraży. Zmarła 3 marca 2019, miała 96 lat.

 

Zmarł Jan Kolanek

Nie żyje Jan Kolanek, założyciel i prezes P.W. Solo-Kolos sp. z o.o., zm. 8 lutego 2019. MIał 66 lat.

 

Zmarła Małgorzata Sętowska


Nie żyje Małgorzata Sętowska, plastyk, pedagog, pisarka, animatorka kultury, działaczka społeczna. Absolwentka Liceum Plastycznego i WSP (AJD).
Była współzałożycielką i wieceprzewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Szansa”. Aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta,  organizując akcje plastyczne, warsztaty i plenery dla dzieci. Członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wydała 4 książki z bajkami dla dzieci. Była laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2018 przyznanej w kategorii ochrona i promocja kultury za całokształt działalności.
Małgorzata Sętowska zmarła 29 stycznia 2019.

 

Zmarł Marek Pura


Nie żyje Marek Pura, doradca podatkowy, w młodości wiceprzewodniczący Zarządu Miejskiego ZSMP oraz Zarządu Wojewódzkiego ZSMP w Częstochowie, współtwórca Fundacji Pomocy Młodym, czł. Rady Oddziału Miejsko-Powiatowego Stowarzyszenia "POKOLENIA" w Częstochowie.

 

Zmarł Paweł Janik


Nie żyje Paweł Janik, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Zmarł 1 stycznia 2019, miał 40 lat.