Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - poniedziałek

Dziś jest 17 February 2020 - do końca roku pozostało 318 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Jaka będzie Promenada?

Jaka będzie Promenada?

Miasto przymierza się do stopniowego, przemyślanego i skonsultowanego z częstochowiankami i częstochowianami projektu odnowy Promenady Czesława Niemena. Na specjalnej stronie internetowej można już głosować na jeden z dwóch proponowanych wariantów. Można też zgłaszać własne uwagi i pomysły dotyczące docelowego kształtu popularnego deptaka - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta. 

Zgodnie z założeniami programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” władze samorządowe zwiększają możliwości rekreacji i wypoczynku w mieście. Odbywa się to nie tylko poprzez budowę boisk, placów rekreacji ruchowej czy dróg rowerowych, ale także poprzez stałe poszerzanie terenów zielonych w sąsiedztwie osiedli. Temu służy m.in. mająca zakończyć się za rok budowa Promenady Śródmiejskiej w rejonie ul. Boya-Żeleńskiego. W ideę programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” wpisuje się także potrzeba bardziej pełnego wykorzystania potencjału Promenady Niemena.

 

Lubiana przez częstochowianki i częstochowian – także tych spoza dzielnic Tysiąclecie i Północ – Promenada Niemena już dziś kojarzy się z czasem wolnym, relaksem, aktywną rekreacją czy możliwością udziału w plenerowej imprezie. O sympatii mieszkanek i mieszkańców Częstochowy do tego miejsca świadczy też liczba związanych z nim zadań budżetu obywatelskiego – jak choćby niedawno zbudowana tam minitężnia solankowa czy powstający właśnie grill park. Chodzi jednak o to, aby Promenadę unowocześniać, ulepszać i odmieniać w sposób spójny, uporządkowany i kompleksowy – stąd dwie proponowane przez miasto bazowe koncepcje. Są one tak naprawdę dopiero punktem wyjścia i zaproszeniem do współdecydowania o przyszłości Promenady.  

– Chcemy, aby Promenada była miejscem, które będziemy jak najliczniej odwiedzać, aby częstochowianki i częstochowianie mieli z nią jak najbardziej pozytywne doświadczenia i skojarzenia – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. –  Rozpoczynamy więc konsultacje, które pomogą określić, jakie rozwiązania są dla Promenady najlepsze. Zachęcam wszystkich do włączenia się we wspólne decydowanie o jej przyszłości.  

Ważnym powodem, aby wypracować przyszły kształt Promenady, jest konieczność stworzenia tam nowej, bezpiecznej organizacji ruchu rowerowego – takiej, która zapewni komfort zarówno pieszym, jak i kierującym jednośladami. Jest to jednocześnie największe wyzwanie związane z tą inwestycją. Remontu wymaga także część infrastruktury. Chodzi także o to, aby poszczególne odcinki Promenady wykorzystać możliwie najbardziej efektywnie, poszerzyć ich funkcjonalność albo znaleźć dla nich nowe, optymalne przeznaczenie.  

Miasto proponuje na start dwa warianty odnowy Promenady. Ich autorami są Witold Rudecki i Paweł Niedzielski, mający już na koncie m.in. bardzo udany projekt rewitalizacji Parku Lisiniec ze strefą wypoczynku „Adriatyk”. Pierwszy wariant zakłada m.in. likwidację istniejącego amfiteatru na rzecz poszerzonej strefy rekreacyjno-sportowej, stworzenie nowej fontanny z pergolą (w miejscu po byłej fontannie) i dodatkowego pasa zieleni rozdzielającego główny deptak. Drugi przewiduje np. przebudowę i modernizację amfiteatru,  stworzenie ciągu wodnego wzdłuż głównego deptaka, swego rodzaju ,,sali lekcyjnej” dla dzieci pod gołym niebem czy wodnego placu zabaw (zamiast fontanny). Oba warianty łączy dbałość o atrakcyjne, nowoczesne wykorzystanie istniejącej zieleni, konieczność ,,bezkolizyjnego” pogodzenia ruchu pieszego i rowerowego oraz lokalizację odpowiedniej liczby toalet. Pod adresem www.promenada.czestochowa.pl każdy może zapoznać się ze szczegółami obu ,,wersji” Promenady, oddać swój głos na jedną z nich, a także zgłosić wszelkie pomysły, uwagi, sugestie i zastrzeżenia. Przedstawione na stronie koncepcje nie są zamkniętymi całościami – ich autorzy celowo opracowali je tak, aby łatwo było je korygować, wzbogacać czy modyfikować. Nie mają być też zmianą rewolucyjną, bo obecna Promenada dobrze służy ludziom, trzeba ją tylko trochę zmodernizować i lepiej wykorzystać potencjał jej przestrzeni.  Być może finalny kształt Promenady będzie połączeniem pewnych elementów obu wariantów. Może pojawi się też jakiś nowy, bardziej odpowiadający potrzebom większości mieszkanek i mieszkańców pomysł. Miasto będzie mogło wdrażać wspólnie uzgodnioną, ostateczną wizję stopniowo, etapami – w miarę możliwości budżetu Częstochowy.      

27 sierpnia odbyła się prezentacja obu istniejących koncepcji odnowy Promenady z udziałem mediów. Obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka wzięli w niej udział także m.in. społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej i wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot (który zgłosił koncepcję odnowy Promenady do budżetu obywatelskiego), naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Aleksander Wierny, a także autorzy obu wariantów przebudowy.   

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Zmiana tras linii 11, 13, 18, 21, 24, 26, 27, 28, 31 i 84

Od 18 lutego trasy tych linii zmienią się do odwołania w związku z robotami na odcinku od ul. Nadrzecznej do pl. Daszyńskiego w kierunku centrum – informuje MZDiT.

Autobusy będą kursować według następujących zasad:

linie nr 11 i 13: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek, Warszawską do I alei NMP i dalej bez zmian;

linie nr 18, 21, 26, 27, 31 i 84: z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Spadek do Garibaldiego i dalej bez zmian;

linia nr 28 (kierunek Parkitka): z ulicy Mirowskiej przez Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

linia nr 24 (kierunek Kukuczki): z ulicy Krakowskiej przez Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską do alei Jana Pawła II i dalej bez zmian.

Dla ww. linii w kierunku przeciwnym tj. Zawodzia, Mirowa, Kucelina, Błeszna i Rakowa objazdy nie obowiązują.

UWAGA:

Dla linii nr 18, 21, 26, 27, 28, 31 i 84 zostanie zawieszony przystanek STARY RYNEK przy ulicy Warszawskiej, natomiast w zamian będzie obowiązywał przystanek NADRZECZNA usytuowany bezpośrednio za skrzyżowaniem tej ulicy z ulicą Mirowską (dla linii 24 będzie również obowiązywał przystanek STARY RYNEK przy ulicy Mirowskiej przy kościele  św. Zygmunta).

 

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Elżbieta Trzeciak

Nie żyje Elżbieta Trzeciak, pierwsza dyrektor biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, wcześniej długoletnia dyrektor oddziału Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Częstochowie. Zmarła 29 stycznia 2020. Miała 66 lat.

 

Zmarł Marek Mszyca

Nie żyje Marek Mszyca, malarz i grafik, absolwent krakowskich uczelni artystycznych, tworzący pod wpływem prac artystów - autorów prac w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uczestnik wystaw zbiorowych, autor wystaw indywidualnych. Miał 30 lat. 

 

Zmarł Andrzej Buksiński

Nie żyje Andrzej Buksiński, długoletni, zasłużony członek Yacht Klubu Polski Częstochowa, odznaczony Medalem YKP. Zmarł 21 stycznia. Miał 79 lat.

 

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata