Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - sobota

Dziś jest 25 January 2020 - do końca roku pozostało 341 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Wiatr w żagle

Wiatr w żagle

12 stycznia w całej Polsce odbędzie się - pod hasłem: „Wiatr w żagle - Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” - 28.  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zeszłym roku Częstochowa zebrała prawie 450 tys. zł i wszyscy liczą, że w tym roku uda pobić się ten fantastyczny wynik. W końcu zbiórka jest dla tych najmłodszych i najbardziej bezradnych.

Fundusze, które uda się zgromadzić podczas tegorocznego finału WOŚP, zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie najmłodszych pacjentów. Aby te operacje były skuteczne i bezpieczne, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne (m.in.: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe). Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych i zakładów diagnostyki obrazowej. Tegoroczny cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane jest nabycie inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.
W częstochowskim sztabie WOŚP przygotowania do Finału trwały już od października. W związku z czym 12 stycznia mieszkańcy miasta mogą liczyć na niedzielę pełną atrakcji: fantastycznych koncertów, licytacji unikatowych przedmiotów, smakowania pysznej grochówki i przede wszystkim doskonałej zabawy. O godz. 11.00 warto będzie pojawić się na placu Biegańskiego, żeby pokibicować 150 biegaczom, którzy po raz ósmy pobiegną w Częstochowskim Biegu „Policz się z cukrzycą”. Pół godziny później z placu Daszyńskiego ruszy dziecięca Parada Serc. Najlepiej pojawić się na niej z własnymi instrumentami i własnoręcznie wykonanymi serduchami, bo plan jest taki, żeby wspólnie pohałasować! Paradę uświetnią animacje taneczne Pana Maćka, a także występ Elisy, złożony z przepięknych piosenek dla dzieci. Z kolei o godz. 13.00 rozpocznie się sprzedaż wyjątkowych wielkoorkiestrowych gadżetów, które z pewnością będą świetną pamiątką z tegorocznego Finału. 
Oczywiście w tym roku nie zabraknie również doskonałych koncertów. O muzyczne tło zbiórki zadbają zespoły: Rastafajrant, PasiBrzuchy, Pogoria, Zouzy. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Tabu. Powstał on w 2003 roku - z inicjatywy Rafała Karwota oraz Marcina Suchego - i przez ostatnie 16 lat konsekwentnie podbijał serca fanów swoim energetycznym reggae, mocną sekcją dętą i charyzmą sceniczną. W ich muzyce można usłyszeć również ska i elementy bałkańskie. Tabu ma na koncie pięć studyjnych albumów („Jednosłowo”, „Salut”, „Endorfina”, „Meteory”, „Sambal”), setki zagranych koncertów i tysiące przejechanych kilometrów w trasie po całej Polsce. Są jak wielka rodzinna machina, która prze do przodu niczym dobrze rozpędzona lokomotywa. To właśnie oni zaprowadzą nas o godz. 20.00 ku obowiązkowemu Światełku do Nieba!
XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie to również liczne imprezy towarzyszące, odbywające się poza ścisłym centrum miasta. M.in. VII Śląska Integracja Terenowa, czyli jedna z największych w Polsce imprez offroadowych pod szyldem WOŚP. Ponadto tego dnia będzie można wziąć udział w paintballu, wyjść na kręgle, a nawet postrzelać na strzelnicy! Szczegółowe informacji można znaleźć na stronie www.wosp.czest.pl i na profilu FB częstochowskiego sztabu WOŚP. 

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

 

Franek

- syn Pauliny i Przemka

 

Jaś

 

Julek

 

Pola

 

Nasz skarb

10 maja o 10:40 urodził się nasz trzeci skarb. Jest śliczny i bardzo podobny do mamy, Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska.

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Korekty rozkładów jazdy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w najbliższych dniach dojdzie do kilku zmian w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany związane są głównie z wnioskami pasażerów oraz z troską o poprawę wygody podróżowania komunikacją miejską.

LINIA NR 13

Od 1 lutego planowane jest wydłużenie części kursów linii autobusowej nr 13 do Wierzchowiska.

Dla pasażerów zostają udostępnione nowe zespoły przystankowe:

-KIEDRZYN III (w pobliżu skrzyżowania ulicy Ludowej z Jemiołową);

-WOLA KIEDRZYŃSKA (przy skrzyżowaniu DW483 z drogą prowadzącą do Wierzchowiska);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA I (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO – DŁUGA II (przy ul. Długiej w Wierzchowisku);

-WIERZCHOWISKO (pętla przy szkole w Wierzchowisku).

Na całej długości nowego odcinka trasy linii nr 13 będzie obowiązywać miejska taryfa biletowa.

Rozkład jazdy linii nr 13 ulega znaczącym zmianom we wszystkie dni tygodnia na całej trasie, a godziny i liczba kursów wydłużonych do Wierzchowiska zostały ustalone z Gminą Mykanów.

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

POZOSTAŁE LINIE

Na wnioski pasażerów oraz ze względów organizacyjnych, od 1 lutego nastąpi również korekta rozkładów jazdy na liniach nr:

14 (niewielkie zmiany w zakresie kursów przedłużonych do pętli Rząsawa Dworzec PKP)

-17 (przesunięte pojedyncze kursy około godziny 6-7 rano w dni robocze, wakacyjne i soboty)

-18 (zmienione godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia, dodatkowe 2 kursy w dni robocze)

-19 (korekta dwóch kursów w niedziele i święta)

-23 (korekta godzin odjazdów z KSSE Skorki po godzinie 22 oraz zmniejszenie ilości kursów tylko w soboty)

-26 (niewielkie zmiany godzin kursów we wszystkie dni tygodnia, poprawiające dojazdy do pracy i szkół z ulicy Bursztynowej)

-28 (cały rozkład nowy, z synchronizacją odjazdów z liniami nr 13 i 24)

-37 (korekty godzin kursów we wszystkie dni tygodnia oraz lepsza koordynacja z linią nr 17)

Szczegóły na stronie internetowej www.mzd.czest.pl w zakładce ROZKŁADY JAZDY.

PRACE DROGOWE NA 1 MAJA

Ze względu na prowadzone roboty na ulicy 1 Maja, od poniedziałku 27 stycznia do odwołania przystanek I URZĄD SARBOWY w kier. ronda Mickiewicza zostaje przeniesiony o ok. 200 m. dalej (w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Filomatów).

 

Korekta w kursowaniu linii 33
W związku ze zgłoszeniami pasażerów, od stycznia 2020 r autobusy linii 33 czeka korekta w kurowaniu.
Polegać ona będzie na zmianie godzin odjazdów autobusów z Wąsosza w godzinach porannych, zwiększeniu liczby kursów w dni robocze  oraz redukcji liczby kursów w soboty, niedziele i święta. 

 

Pożegnania

Zmarła Sylwia Szubert-Wojtyra 

Nie żyje Sylwia Szubert-Wojtyra, redaktor, a przez kilka lat także dyrektor częstochowskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Miała 46 lat.

 

Zmarł Wojciech Grabałowski


Nie żyje dr Wojciech Grabałowski, ekonomista (przez pewien czas dyrektor oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej), nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec - poseł na Sejm RP II kadencji, a w l. 1998–2002 częstochowski radny; także literat, autor wierszy i felietonów publikowanych w lokalnej prasie. Zmarł 1 stycznia 2020, miał 75 lat. 

 

Zmarł Bogdan Jastrzębski


Nie żyje Bogdan Jastrzębski, nestor częstochowskich ogrodników, działacz samorządowy, odznaczony medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Autor publikacji poświęconych częstochowskiemu ogrodnictwu, tolerancji oraz wspomnień „Opowieści rodzinne”. Zmarł 25 grudnia 2019, miał 95 lat.
 

Zmarła Jadwiga Gut


Nie żyje Jadwiga Gut, pedagog. Zmarła 23 grudnia 2019, miała 82 lata