Lokalne informacje oraz ciekawe konkursy w jednym miejscu!

Prognoza pogody

Częstochowa - wtorek

Dziś jest 25 April 2017 - do końca roku pozostało 250 dni.

Imieniny obchodzą:

Wszystkiego najlepszego!

Następne dni

Lider z powołania

Lider z powołania

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk otrzymał tytuł „Lidera z powołania” w kategorii działalność społeczna przyznawany przez kapitułę złożoną m.in. z przedstawicieli biznesu, wyższych uczelni i stowarzyszeń samorządowych. - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.      

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk otrzymał tytuł „Lidera z powołania” w kategorii działalność społeczna przyznawany przez kapitułę złożoną m.in. z przedstawicieli biznesu, wyższych uczelni i stowarzyszeń samorządowych. Wśród wyróżnionych są także m.in. Anna Dymna, Marian Zembala, Jurek Owsiak i Tałant Dujszebajew - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Nagrody wręczono podczas konferencji "Lider z powołania. Od pasji do prawdziwego sukcesu", która odbyła się 28 września w auli warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Podczas paneli tematycznych dyskutowano o tym, jak efektywnie zarządzać firmą, jakie cechy powinien posiadać lider w działalności społecznej, samorządowej, biznesie, sztuce, nauce czy sporcie. Mówiono też o różnych modelach zarządzania, współpracy z zespołem i coachingu.
Pomysłodawcą nagród i organizatorem konferencji jest WHY Media Group, a laureatów wyłania kapituła złożona z przedstawicieli m.in. Europejskiego Klubu Biznesu, International Coach Federation, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi.
Celem programu „Lider z powołania” jest wyłonienie zaangażowanych oraz charyzmatycznych menedżerów - liderów w różnorodnych dziedzinach: kulturze i sztuce, sporcie, gospodarce, na polu społecznym - w celu promowania pozytywnych postaw oraz rozwoju synergii reprezentowanych przez nich środowisk. Wśród nominowanych i wyróżnionych są m.in.: gospodarze miast i gmin, prezesi/założyciele organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorstw, trenerzy sportowi, dyrektorzy instytucji kulturalnych, sportowych oraz naukowych, a także rektorzy uczelni.
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in.: Anna Dymna - prezes fundacji „Mimo Wszystko”, prof. Marian Zembala - dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, Jerzy Owsiak - założyciel WOŚP, Tałant Dujszebajew - trener piłkarzy ręcznych Vive Kielce oraz kadry Polski czy Henryk Schoen – dyrektor Teatru Bagatela w Krakowie. Ze środowiska naukowego nagrodzeni zostali m.in. rektorzy takich wyższych uczelni, jak Politechnika Warszawska (prof. Jan Szmidt) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (prof. Andrzej Chochół), jeżeli chodzi o kręgi biznesowe wyróżnienia trafiły np. do dyrektora General Motors Polska Andrzeja Korpaka czy wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika. Z grona samorządowców tytuły „Lidera z powołania” trafiły – oprócz prezydenta Częstochowy – także do prezydentów Wrocławia, Szczecina, Gliwic, Kołobrzegu, Siemianowic i Żor, a także do burmistrzów i wójtów gmin: Strumień, Gierałtowice i Lubicz.  

Sponsor prognozy pogody
Witamy nowego mieszkańca

Dziś urodzili się...

Małgosia

 

Adaś

 

Druga córka Czytelniczki Katarzyny

                         Kubuś

          Alicja, córka Izy i Sebastiana

 

Uwaga! Objazd

Utrudnienia w komunikacji

Autobusy pojadą inaczej w dniu Biegu Częstochowskiego
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z organizacją IX Biegu Częstochowskiego w sobotę 22 kwietnia w godz. od ok. 13.00 do ok. 17.00 zostaną wyłączone z ruchu kołowego niektóre fragmenty ulic: 7 Kamienic, Pułaskiego, Popiełuszki, Śląska, Kilińskiego, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego i Sobieskiego.
Dla autobusów komunikacji miejskiej wprowadzono następujące objazdy:
- linia nr 11 
kierunek CMENTARZ ŚW. ROCHA: z II Alei przez Wolności, Sobieskiego, Pułaskiego, św. Kazimierza do św. Barbary
kierunek GAZOWNIA: z św. Barbary przez św. Augustyna, Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności do II Alei 
- linia nr 12
kierunek GNASZYN – DOSPEL: z II Alei przez Kościuszki, al. Jana Pawła II do Szajnowicza-Iwanowa
kierunek RAKÓW – DWORZEC PKP: z Szajnowicza-Iwanowa przez al. Jana Pawła II, Kościuszki do II Alei
- linia nr 13 
kierunek KUCELIN-HUTA: z Dąbrowskiego przez al. Jana Pawła II, Kościuszki do II Alei 
kierunek KIEDRZYN: z II Alei przez Kościuszki, al. Jana Pawła II do Kilińskiego
- linia nr 15 
kierunek KORKOWA: z Dąbrowskiego przez al. Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności do 1 Maja
kierunek KUKUCZKI: z 1 Maja przez Wolności, Kościuszki, al. Jana Pawła II do Kilińskiego
- linia nr 16
kierunek STRADOM - DWORZEC PKP: z Szajnowicza-Iwanowa przez al. Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności, Orzechowskiego ponownie Wolności, 1 Maja do Pułaskiego
kierunek KUKUCZKI: z Pułaskiego przez 1 Maja, Wolności, Orzechowskiego ponownie Wolności, Kościuszki, al. Jana Pawła II do Szajnowicza-Iwanowa
- linia nr 19
kierunek ŻABINIEC: z Boh. Monte Cassino przez Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, al. Jana Pawła II do Szajnowicza-Iwanowa
kierunek KUCELIN-HUTA: z Szajnowicza-Iwanowa przez al. Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności, Sobieskiego do Korczaka
- linia nr 22 
kierunek ŁOJKI: z Dąbrowskiego przez al. Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności, Sobieskiego, Pułaskiego do św. Kazimierza
kierunek GOMBROWICZA: z św. Augustyna przez Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, al. Jana Pawła II do Kilińskiego
- linia nr 25
kierunek WYCZERPY-OSIEDLE: z Boh. Monte Cassino przez Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, al. Jana Pawła II do Kilińskiego
kierunek MALOWNICZA: z Dąbrowskiego przez al. Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności, Sobieskiego do Korczaka
- linia nr 31 
kierunek CMENTARZ KOMUNALNY: z Pułaskiego przez św. Kazimierza, św. Barbary do Kordeckiego
kierunek KRĘCIWILK: z Kordeckiego przez św. Barbary, św. Augustyna, Pułaskiego do Sobieskiego
- linia nr 32 
kierunek RAKÓW - DWORZEC PKP: z Szajnowicza-Iwanowa przez al.  Jana Pawła II, Kościuszki do II Alei 
kierunek WIELKOBORSKA: z II Alei  przez Kościuszki, Aleję Jana Pawła II do Szajnowicza-Iwanowa                - linia nr 33
kierunek PIŁSUDSKIEGO: z Boh. Monte Cassino przez Sobieskiego, Wolności do II Alei
kierunek WĄSOSZ: z II Alei przez Wolności, Sobieskiego do Korczaka

 

Zmiany na linii nr 38 

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 12 kwietnia linia nr 38 zostanie skrócona do przystanku Dźbów przy rondzie.

Powodem są znaczne opóźnienia w kursowaniu, spowodowane przebudową ulic Dźbowskiej i Powstańców Warszawy.
Obsługa pasażerów wsiadających i wysiadających po zawróceniu na rondzie będzie się odbywać na jednym wspólnym przystanku w kierunku centrum.

Zmiany na liniach nr 18, 26 i 68

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od soboty 1 kwietnia zmieniają się godziny odjazdów linii nr 18, 26 i 68. Część autobusów linii 18 pojedzie z ul. Srebrnej przez Mirowską.
Zmiany te związane są z rozpoczęciem sezonu i potrzebą zabezpieczenia potrzeb komunikacyjnych działkowiczów z ogrodów na Złotej Górze.
Korekt godzin odjazdu linii nr 68 dokonano na wniosek gminy Poczesna.

Utrudnienia na skrzyżowaniu drogi dojazdowej do Gazowni z ul. Strefową

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z rozpoczęciem prac przy budowie kanału deszczowego, sanitarnego i wodociągu trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu na skrzyżowaniu drogi dojazdowej do Gazowni z ul. Strefową.
Prace związane są z budową drogi w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Częstochowie – od sięgacza ul. Legionów do ul. Kusięckiej.

Zmiany na przystankach
Zmiany od wtorku 14 marca na przystankach ZBYSZKA, LOTOSU i POWSTAŃCÓW WARSZAWY zapowiada Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Są konieczne ze względu na prowadzone prace drogowe. 
Przystanki ZBYSZKA (przy ulicy Dźbowskiej) w kierunku Dźbowa oraz LOTOSU (przy Gościnnej) w kierunku centrum zostają przeniesione o ok. 100 m wcześniej, przed sygnalizację świetlną oznaczającą początek ruchu wahadłowego.
MZDiT informuje również, że przystanek POWSTAŃCÓW WARSZAWY w kierunku centrum zostaje ponownie udostępniony dla pasażerów.
MZDiT przypomina, że tymczasowy przystanek RZECZNA w kier. Dźbowa został przeniesiony ok. 300 m wcześniej, naprzeciwko przystanku w kierunku centrum i skrzyżowania ulic Powstańców Warszawy i Malowniczej.

 

Pożegnania

Zmarł Wiesław Krygier
Nie żyje Wiesław Krygier, długoletni nauczyciel,  wicedyrektor Technicznych Zakładów Naukowych. Zmarł 16 marca 2017. Miał 62 lata. 

Zmarł Zbigniew Śliwa

Nie żyje Zbigniew Śliwa, lekarz weterynarii. Zmarł 13 marca 2017, miał 59 lat.

 

Zmarł Stanisław Żuk
Nie żyje Stanisław Żuk, zasłużony pedagog, wychowawca pokoleń młodzieży, dyrektor częstochowskich techników. Zmarł 9 marca 2017, miał 92 lata.

 

Zmarł Tadeusz Wolnicz
Nie żyje Tadeusz Wolnicz, b. żołnierz AK. Zmarł 3 marca 2017, miał 94 lata. 

 

Zmarł Bogdan Wołowicz

Nie żyje Bogdan Wołowicz, działacz, społecznik, pracownik częstochowskich struktur organizacji młodzieżowych z lat 70., 80., szef biura organizacyjnego pierwszych edycji  Konfrontacji Poetyckich im. Haliny Poświatowskiej, koordynator działań Młodzieżowego Klubu Filmowego, promotor pierwszych pokazów wideo, dyskdżokej. Zmarł 28 lutego 2017, miał 66 lat.