16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć

2024-11-26

Częstochowa ponownie włącza się w kampanię antyprzemocową, w trakcie której zaplanowano m.in. konsultacje dla ofiar i sprawców przemocy, akcję prewencyjną policji oraz bliższe zainteresowanie młodzieży problematyką praw człowieka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Liczba 16 dni nie jest przypadkowa, ponieważ akcja rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy 10 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Pomiędzy tymi datami instytucje i osoby zaangażowane w kampanię rozpowszechniają wiedzę o szeroko pojętych prawach człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw kobiet.
Częstochowa kolejny rok z rzędu włącza się w międzynarodową kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy Ze Względu Na Płeć – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Przemoc, w tym przemoc domowa jest niestety ciągle zjawiskiem powszechnym, dlatego takie akcje są bardzo potrzebne. Niezbędna jest też współpraca różnych instytucji i służb, aby skutecznie temu zjawisku przeciwdziałać. Dlatego w ramach tegorocznej kampanii zaplanowaliśmy m.in. wspólną akcję z częstochowską policją. Trzeba docierać nie tylko do ofiar przemocy, ale także do tych, którzy często nie radzą sobie ze swoimi emocjami, czyli – do jej sprawców.
O tym, że problem jest bardzo aktualny, a osobami doświadczającymi przemocy są szczególnie kobiety, obrazują dane zgromadzone w ramach procedury Niebieskiej Karty. W 2023 r. założono w naszym mieście 559 Niebieskich Kart. Zgodnie z nimi liczba osób doznających przemocy domowej to 640, z czego 332 to kobiety, a 234 – dzieci.  
Przedsystemowe wsparcie osób doświadczających przemocy to wspólna inicjatywa Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
- Nie każda interwencja policji kończy się zgłoszeniem ze strony osoby pokrzywdzonej dotyczącym znęcania się czy gróźb. Ulotka pozostawiona w miejscu zamieszkania ukierunkuje tę osobę i da jej informację, gdzie i jak może uzyskać wsparcie – mówi o założeniach prewencyjnej akcji policji i miasta aspirant Marlena Leszczyniak z Komendy Miejskiej Policji, która podkreśla, że kluczowym i docelowym zadaniem jest przywrócenie ofiarom przemocy poczucia bezpieczeństwa.
Referat Dialogu i Praw Człowieka Urzędu Miasta tegoroczne działania edukacyjne w ramach kampanii antyprzemocowej kieruje zwłaszcza do młodzieży szkół ponadpodstawowych, którą zamierza włączyć w trwającą w tym czasie międzynarodową akcję Maraton Pisania Listów organizowaną przez Amnesty International. Oprócz samego pisania listów w obronie osób, których prawa w różnych rejonach świata są łamane (najczęściej tym osobami są aktywistki walczące o prawa kobiet, człowieka oraz prawa obywatelskie), planowane są także miniwykłady dotyczące tematyki praw człowieka. Na zakończenie akcji zaplanowany jest konkurs dotyczący zagadnień związanych z prawami człowieka.


Ramowe działania w czasie kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”:

Punkty konsultacyjne:
miejsce wsparcia dla osób doświadczających przemocy,
kursy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy,
warsztaty komunikacji empatycznej.
Współpraca instytucji:
działania prewencyjne podczas interwencji domowych (akcja częstochowskiej policji),
wymiana informacji,
akcje edukacyjne.
Poszerzenie wiedzy nt. praw człowieka:
działania na rzecz zwiększania świadomości w zakresie praw człowieka, w tym akcja „Maraton Pisania Listów”,
wykłady i spotkania edukacyjne dotyczące zagadnień łamania praw człowieka, w tym incydentów łamania praw człowieka w ramach przemocy ze względu na płeć,
konkurs wiedzy o prawach człowieka dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych,
działania zakładają dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, od młodzieży szkolnej po seniorów.
W spotkaniu inaugurującym miejską kampanię „16 dni…” w Urzędzie Miasta ze strony KMP w Częstochowie wzięli udział także m.in. oficer prasowy podkomisarz Barbara Poznańska oraz naczelnik Wydziału Prewencji aspirant szt. Robert Stańczak, a ze strony Urzędu Miasta naczelniczka Wydziału Pomocy Społecznej Agnieszka Grabińska, a także pełnomocniczka prezydenta miasta ds. równości, a zarazem kierowniczka referatu Dialogu i Praw Człowieka Agata Wierny.

Fot. Łukasz Kolewiński

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.