3 najczęstsze przyczyny wypadków w miejscu pracy – jak im zapobiegać?

2024-07-25

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków w pracy z roku na rok nie zmniejsza się. Główny Urząd Statystyczny przeanalizował pod tym kątem pierwszy kwartał 2024 r. i mimo że raport „Wypadki przy pracy w I kwartale 2024 roku” prezentuje wstępne dane, to nie napawa optymizmem. O tym, w jakich branżach wypadków jest najwięcej, co jest ich najczęstszą przyczyną i jak można zmniejszyć ich liczbę rozmawiamy z Anną Połchowską – kierownikiem ds. BHP i Ochrony Środowiska w firmie Cedo – producenta artykułów gospodarstwa domowego.

We wspomnianym raporcie GUS-u czytamy, że w wypadkach przy pracy ucierpiały 15.433 osoby, co daje o 7,9% więcej niż w I kwartale 2023 r. Wzrósł także wskaźnik wypadkowości, czyli liczba poszkodowanych na 1000 pracujących – z 1,00 do 1,12. W wypadkach śmiertelnych zginęły 74 osoby, a w wypadkach ciężkich obrażeń doznało 75 osób (co daje wzrost w skali roku o 131,3% i o 21,0%). Jakie branże są najbardziej niebezpieczne? Raport GUS wskazuje, że najwięcej wypadków wydarzyło się w górnictwie i wydobywaniu (najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwie śląskim), następnie w sektorze dostaw wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji i dziedzinie przetwórstwa przemysłowego.

– Klasyfikowanie zawodów na bezpieczne i ryzykowne? Chcielibyśmy, aby taki podział nie istniał, bo przecież troska o siebie i współpracowników powinna być zawsze na wysokim poziomie. Jednak nie da się ukryć, że w branżach ciężkich, przemysłowych, gdzie dochodzą czynniki materialne jak maszyny czy narzędzia, o wiele łatwiej o wypadek, który może być poważniejszy w skutkach. Stąd cała machina przepisów, szkoleń, programów edukacyjnych, czy dbałość o ergonomię pracy i właściwe oznakowanie miejsca pracy. To wszystko jest niezwykle ważne, ale istnieje obszar, który wymaga szczególnej uwagi – wzbudzenie samoświadomości pracowników, tak aby teoretyczna wiedza zadziałała w praktyce –zwłaszcza podczas stresujących sytuacji, momentów pośpiechu czy pracy wymagającej współdziałania z drugim człowiekiem. Czasami wystarczy niewiele, aby doszło do wypadku – roztargnienie, zamyślenie się, chęć przyśpieszenia wykonania zadania mówi Anna Połchowska.

* Dlaczego dochodzi do wypadków w pracy?

Według raportu ich główną przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika (41,7%), następne miejsce zajmuje niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika (10%), a zdarzenie niezależne od pracodawcy czy pracowników, działanie osób trzecich lub zwierząt uplasowały się na trzeciej pozycji. Wniosek jest jeden – za ponad połowę wypadków odpowiada człowiek.

– O wiele łatwiej jest zapanować nad maszyną czy sprzętem, który uległ awarii – możemy je zabezpieczyć, udoskonalić system sterowania, a dzięki monitoringowi parametrów i regularnym przeglądom technicznym zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów do minimum. W przypadku ludzkich zachowań taki algorytm nie działa, dlatego do bezpieczeństwa trzeba podchodzić w sposób holistyczny. Tę zawodność doskonale pokazują badania GUS-u, jak i potwierdzają doświadczenia Cedo. Z naszych analiz wynika, że w 90% przypadków zawodzi czynnik ludzki – pośpiech, nieuwaga, rozkojarzenie czy niewłaściwa komunikacja wśród pracowników. Dlatego dużym wyzwaniem jest zmiana myślenia i zrozumienie, jak duży wpływ mamy na bezpieczeństwo własne oraz koleżanek i kolegów. To system naczyń połączonych. Dlatego działamy długofalowo i na różnych polach – w naszych kampaniach edukacyjnych uwrażliwiamy pracowników na różne typy zachowań ryzykownych – od niekorzystania ze środków ochrony zbiorowej, przez niewłaściwe operowanie narzędziami, czy podnoszenie zbyt dużych ciężarów. Stosujemy system zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych „near miss”, dotyczących zarówno warunków pracy, jak i niewłaściwego zachowania – mówi kierownik ds. BHP i Ochrony Środowiska.

* Chroń ręce w pracy – używaj ich w domu

Chcąc dbać o zdrowie i życie pracowników, trzeba wiedzieć przede wszystkim, z czym walczyć, gdzie jest „przeciwnik”? Tutaj dane GUS-u mogą być pewną wskazówką – według raportu aż 78,1% osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn.

– W naszej firmie stale monitorujemy wypadki i identyfikujemy ich przyczyny. Z wewnętrznych analiz jasno wynika, że najczęściej dochodzi do urazu rąk. I tę część ciała szczególnie wzięliśmy pod uwagę, projektując działania prewencyjne. Skupiliśmy się na wypracowaniu zasad, które w przejrzysty sposób przypominają o właściwym zachowaniu i ochronie tej urazogennej części ciała. Tak powstało 8 złotych zasad bezpieczeństwa, które komunikujemy na różnych szczeblach organizacji. Jak brzmią niektóre z nich? To proste komunikaty, które zapadają w pamięć, np. „nie wkładam rąk ani innych części ciała w pobliżu ruchomych elementów urządzenia” czy „zawsze odłączam urządzenie, stosuję LOTOTO oraz zabezpieczam elektryczność i pneumatykę, zanim zacznę prace naprawcze i konserwacyjne”. Chcemy w ten sposób powiedzieć jako organizacja, aby być czujnym i chronić to, co dla nas cenne, czyli zdrowie. Takie działania przynoszą wymierne efekty – niedawno świętowaliśmy rok bez wypadku w jednym z naszych zakładów – podsumowuje Anna Połchowska.

Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń – mamy jeszcze wiele do zrobienia w temacie budowania samoświadomości pracowników na temat bezpiecznej pracy. Znając jednak najczęstsze przyczyny powstawania wypadków, możemy skoncentrować się na ich wyeliminowaniu.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.