5 punktów pobrań w Częstochowie

2020-11-10

Nowe punkty uruchomiono przy ul. Sułkowskiego, Racławickiej i Kilińskiego. Wymazy do badań w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 można też robić w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. PCK 7 i na parkingu przy Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mickiewicza.

Miejsca gdzie w Częstochowie można zrobić badanie:

  1. -Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP, ul. PCK 7, tel. 601-960-620, od poniedziałku do piątku o 8.00 do 15.15 (od 8 do 10 w pierwszej kolejności wymazywani są pacjenci kierowani na oddziały szpitalne WSS); sobota, niedziela i święta – od 8 do 13.30
  2. -Gyncentrum Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 12 (parking pracowniczy z tyłu budynku Miejskiego Szpitala Zespolonego), tel. 32 506 50 86, codziennie w godzinach od 8.00 do 11.00 oraz dodatkowo we wtorki i czwartki od godz. od 18.00 do 20.00.
  3. -Diagnostyka Sp. z o.o. Sp.k., ul. Sułkowskiego 17, tel. 34 361 55 05 (wjazd od al. Jana Pawła II), codziennie o 11.30 do 16.00
  4. -ALAB Laboratoria Sp. z o.o., ul. Racławicka 22, tel.513 521 033, od poniedziałku do czwartku 13.00-15.00; piątek 14.00-17.00; sobota-niedziela 9.00-12.00
  5. -NZOZ Vito-Med Sp. z o.o., ul. Kilińskiego 166, tel. 32 302 98 63;  poniedziałek  14.00-18.00, wtorek 9.00-13.00, środa 14.00-18.00, czwartek 14.00-18.00, piątek 12.00-16.00, sobota 14.00-18.00, niedziela 14.00-18.00

Kto może skorzystać z badania w mobilnym punkcie?

Osoby posiadające zlecenie:

  • -na badanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub w szpitalu
  • -na badanie wystawione przez inspekcję sanitarną
  • -wystawione przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
  • -przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
  • -przed przyjęciem do hospicjum
  • -przed przyjęciem do stacji dializ.

Badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia następującego po dniu zlecenia testu przez lekarza POZ osoba podlega 10-dniowej kwarantannie (ma jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu). Jeżeli wynik testu będzie negatywny, zostanie automatycznie zwolniona z kwarantanny.

Zlecenie na badanie finansowane przez NFZ - jakie dokumenty

Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeżeli ktoś nie posiada dowodu osobistego (nie ma nr PESEL), w zleceniu zostaną wpisane np. seria i nr paszportu – należy go następnie podać w punkcie mobilnym. Nie trzeba znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku.

Czy można umówić się na test na konkretną godzinę?

Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Osoba, która poda swój nr telefonu komórkowego na etapie wystawiania zlecenia, może otrzymać sms z sugerowanym terminem (dzień i godzina) oraz adresem mobilnego punktu w okolicy, w którym będzie mogła wykonać badanie. System dokona wówczas wstępnej rezerwacji tego terminu. Wtedy wystarczy, w punkcie mobilnym pokazać otrzymany sms. Termin ma jednak tylko charakter orientacyjny.

Do punktu mobilnego najlepiej udać się własnym środkiem transportu.

W drodze na badanie i z powrotem należy też zachować zasady dystansowania społecznego.

Jak się przygotować do badania?

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer wpisała osoba wystawiająca skierowanie na badanie).

Minimum 2 godziny przed badaniem nie wolno:

  • -spożywać posiłków
  • -pić
  • -żuć gumy
  • -płukać jamy ustnej i nosa
  • -myć zębów
  • -przyjmować leków
  • -palić papierosów.

Gdzie sprawdzić wynik?

Wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Widzi go również lekarz POZ. O wyniku badania powinna poinformować przychodnia POZ, w której świadczeń udziela lekarz POZ.

Na własnym Internetowym Koncie Pacjenta oprócz wyniku testu są też informacje o ewentualnym podleganiu kwarantannie lub izolacji domowej wraz z przewidywaną datą jej trwania.

Czy wynik można odebrać osobiście w punkcie pobrań?

Nie ma możliwości osobistego odbioru wyników. Są one udostępnione na Internetowym Koncie Pacjenta. Informacji udziela również placówka POZ.

Wynik pozytywny. Co teraz?

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu należy poddać się izolacji w domu, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni. Okres trwania izolacji można też sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Po 7. dniu izolacji, ale nie później niż w jej 10. dniu, z osobą przebywającą w izolacji skontaktuje się jej lekarz rodzinny, aby sprawdzić stan zdrowia i w przypadku utrzymujących się objawów wydłużyć okres izolacji. Należy również czekać na kontakt z inspekcji sanitarnej, która przeprowadzi z wywiad epidemiologiczny w celu ustalenia osób, które mogły ulec zakażeniu w wyniku kontaktu.

Jeżeli jednak osoba z pozytywnym wynikiem podczas izolacji poczuje się gorzej, powinna udać się na oddział zakaźny szpitala lub wezwać karetkę, dzwoniąc na nr 112.

Jeżeli osoba jest poddana izolacji domowej, nie musi uzyskiwać eZLA. ZUS posiada dostęp do danych w systemie EWP i udostępni je pracodawcy i na tej podstawie zostanie wypłacone należne świadczenie.

Kiedy wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny

Wówczas trzeba wykonać drugi test w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.