Akcja bezpłatnych badań „Śląsk wolny od HCV” nadal trwa

2022-02-11

Mieszkańcy Śląska w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” mogą skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Kampanię prowadzi Fundacja Gwiazda Nadziei z Katowic, a Patronat Honorowy nad inicjatywą objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wraz z władzami poszczególnych miast. Badanie wykonuje się szybko, nie trzeba mieć skierowania ani specjalnie się do niego przygotowywać.

* Pandemia pogłębiła problem

Nie warto zwlekać z wykonaniem badania. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV, które wywołuje wirusowe zapalenia wątroby typu C (WZW C), to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku w 2019 roku zakażenie potwierdzono jedynie u 359 osób. Co więcej, w kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 przypadków zakażenia. To znaczny spadek w porównaniu do lat poprzednich, kiedy chociażby w 2018 roku wykryto ponad 3.442 przypadków WZW C.

Czy to znak, że coraz mniej osób choruje na WZW C? Niestety nie. Podane liczby wskazują, że w trakcie trwania pandemii COVID-19 niemal trzykrotnie mniej osób zostało zdiagnozowanych. Bez wykonania badania w kierunku obecności HCV osoby zakażone nadal pozostają nieświadome problemu, przez co nie mogą podjąć leczenia i wyeliminować wirusa ze swojego życia. A jak dochodzi do zakażenia?

* Wirus nie daje o sobie znać

Wirus HCV dostaje się do naszego organizmu i prowadzi do zapalenia wątroby typu C (WZW C), co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Ryzyko zakażenia występuje tam, gdzie może dojść do uszkodzenia ciągłości tkanki, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zainfekowaną krwią. Do zakażenia może dojść podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można, korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia).

Pacjenci zazwyczaj są zaskoczeni diagnozą WZW C. Nieraz w nieświadomości żyli z wirusem przez długi czas, ponieważ zakażenie przebiega bardzo często bezobjawowo. Niekiedy dowiadują się o chorobie w późnym jej stadium – gdy doszło do marskości wątroby, a nawet do rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Wówczas chorzy mają żal do systemu opieki zdrowotnej, że odpowiednio wcześnie, niekiedy przez kilkadziesiąt lat trwania zakażenia, nikt nie wykrył w nich wirusa, przez którego teraz walczą z nowotworem albo oczekują na przeczepienie wątroby. Dlatego właśnie wczesna diagnostyka jest niezmiernie ważna, dzięki niej możemy w porę wyeliminować wirusa i nie dopuścić do późnych następstw zakażenia – podkreśla Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby ma diagnostyka, która pozwala stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem, czy zakażenie jest nadal aktywne i potrzebne jest podjęcie leczenia.

Prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje: – Chcemy wykorzystać obecność w kampanii „Śląsk wolny od HCV” i zachęcić Państwa do diagnostyki. Do zrobienia najważniejszego, 1. kroku, jakim jest badanie w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HCV, bo tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego wyleczenia, a państwo uniknięcia poważnych skutków takich jak marskość czy rak wątroby. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) i bezpiecznym, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim – refundowanym.

* Wsparcie lokalnych samorządów

W Polsce nie zostały jeszcze podjęte odpowiednie działania systemowe, które mogłyby pomóc w walce z wirusem. Przez to HCV wymyka się uwadze lekarzy, nie istnieją procedury, które rekomendowałyby kontrolne wykonywanie testu. Zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją.

Naszą inicjatywę poparł marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast. Dzięki akcji bezpłatnych badań i testów anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie zostało przygotowane żadne systemowe rozwiązanie. WZW C można szybko wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez badań jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać – dodaje Barbara Pepke.

* Zrób 1. krok

Działania kampanii „Śląsk wolny od HCV” skoncentrowane są na dotarciu do mieszkańców miast w województwie śląskim, w których znajdują się punkty ALAB laboratoria. W tych placówkach można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie w pierwszej kolejności sprawdzana jest obecność przeciwciał wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku, wykonuje się badanie weryfikujące obecność HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV, zamieszczone zostały materiały informacyjne oraz mapa z adresami laboratoriów biorących udział w akcji bezpłatnych badań.

Do udziału w kampanii zaproszone zostały także placówki służby zdrowia, które mają możliwość otrzymania bezpłatnych testów i nakłuwaczy do badań swoich pacjentów w kierunku HCV. Wystarczy zgłosić się do Fundacji Gwiazda Nadziei i wyrazić wolę otrzymania takich zestawów.

Fundacja Gwiazda Nadziei wspiera osoby chorujące na WZW C, pomaga rozpocząć leczenie. Świadomość bycia zakażonym HCV zmienia życie pacjenta. Pojawia się strach przed zakażeniem bliskich, troska o ich zdrowie, czasami poczucie wstydu i wykluczenia. Staramy się temu zaradzić. W kampanię „Śląsk wolny od HCV” zaangażowali się prezydenci, burmistrzowie i wójtowie poszczególnych miast Śląska oraz Kabaret Rak, któremu bardzo dziękuję na wystąpienie pro bono w spocie radiowym. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się uratować niejedno życie - mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Zapamiętaj!

  • -Zakażenie HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
  • -Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.
  • -1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
  • -Zakażenie HCV może nie wpływać na wynik tzw. prób wątrobowych.
  • -Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane, pozwalają wyeliminować zakażenie u blisko 100% leczonych osób
  • -Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

Adresy placówek ALAB LABORATORIA na Śląsku:

-Bielsko-Biała, ul Kazimierza Wielkiego 26

-Częstochowa, ul. Racławicka 22

-Częstochowa, ul Brzozową 7 lok.2

-Czeladź, ul. Kościelna 5

-Gliwice, ul. Zygmuntowska 84

-Katowice, ul. 3 maja 34

-Katowice, ul. Panewnicka 65

-Katowice, ul. Tysiąclecia 17

-Katowice, ul. T. Kościuszki 92 B

-Myszków, ul. M. Curie-Skłodowskiej 6

-Poraj, ul. Armii Krajowej 75

-Racibórz, ul. Bielską 2

-Rybnik, ul. Górnośląska 140

-Rybnik, ul. Mościckiego 4

-Rybnik, ul. Kościuszki 59/III

-Siemianowice Śląskie, ul. 1 Maja 9

-Sosnowiec, ul. Jagiellońska 6a

-Sławków, ul. Piekarska 6

-Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 164

-Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 53a

-Zabrze, ul. Dubiela 3

-Żory, ul. 700-lecia PU 15

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.