Apel prezydenta Częstochowy w związku z zaostrzeniem epidemii

2020-06-29

Ostatnie dwa tygodnie podwoiło liczbę osób zakażonych koronawirusem w Częstochowie - licząc od początku pandemii. Dlatego prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk prosi wszystkich, aby nie lekceważyć zagrożenia i stosować się do zaleceń epidemiologów.

Drogie Częstochowianki i Częstochowianie!

Szanowni Państwo!

Ostatnie tygodnie pokazują, że koronawirus właśnie teraz staje się naprawdę groźny, jeżeli chodzi o skalę zakażeń. Wbrew formułowanym jakiś czas temu optymistycznym zapewnieniom rządzących, że sytuacja jest już opanowana, najpierw wrzesień, a później październik przyniosły gwałtowny wzrost zachorowań w całym kraju.

Zwiększa się też liczba zakażonych w Częstochowie. Ostatnie dwa tygodnie to podwojenie ogólnej liczby przypadków Covid-19 w naszym mieście. W najbliższym czasie zapewne przekroczymy w Częstochowie liczbę 1000 zakażeń od początku pandemii oraz pół tysiąca aktualnie zakażonych. Jednocześnie hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest już ponad pół setki częstochowianek i częstochowian.

Dlatego – bardzo proszę – nie lekceważcie zagrożenia, uważajcie i dbajcie o siebie oraz innych!

Zakrywanie ust i nosa ma służyć nie tylko Waszemu bezpieczeństwu, ale także bezpieczeństwu osoby, która jest obok Was. Wiele osób zakażonych nie ma objawów albo te objawy są znikome, nie wie więc, że może być źródłem rozprzestrzeniania się wirusa. Eksperci twierdzą, że maseczka może to w dużym stopniu powstrzymać. Pamiętajmy też, ze osoby z obniżoną odpornością, przewlekle chore, starsze, a więc takie, które stanowią sporą część każdej społeczności, są szczególnie narażone na ciężką postać Covid-19.

Tymczasem polski system ochrony zdrowia, który i bez pandemii wymaga usprawniających  zmian oraz doinwestowania, obecnie - mimo starań wielu oddanych pracowników służby zdrowia – może stać się mocno niewydolny. Oznaki problemów, na które zwracamy uwagę rządzących, związane m.in. z miejscami izolowanymi w szpitalach, są już niestety – przy obecnym wzroście zakażeń – mocno widoczne.

Od soboty cały kraj znalazł się w żółtej strefie, z wyjątkiem tych powiatów i miast, które są w strefie czerwonej.  Żeby nie objęły nas większe obostrzenia, stosujmy się do tych aktualnie obowiązujących. Zakrywajmy usta i nos, zachowujmy dystans, myjmy lub dezynfekujmy ręce, kiedy tylko jest taka możliwość. Tylko nasza zbiorowa odpowiedzialność może uchronić nas od najgorszego scenariusza obecnej epidemii.

Wiem, że wszyscy mamy już dość tej sytuacji. Niestety nasza wiedza jest wciąż niewystarczająca, by skutecznie i szybko wyeliminować zagrożenie nowym wirusem z naszego codziennego życia. Wszyscy chcielibyśmy bez obaw chodzić do pracy, robić zakupy, posyłać nasze dzieci do szkół, przedszkoli i żłobków, iść do restauracji, teatru, kina, na koncert i na siłownię, bezstresowo spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Niestety wygląda na to, że epidemia jeszcze trochę potrwa, a my będziemy musieli znosić ograniczenia.

Pozostaje nam więc – dla własnego i wspólnego dobra - stosować́ się do zaleceń epidemiologów oraz regulacji wprowadzanych przez władze państwowe.

Miejmy nadzieję, że w nieodległej przyszłości zagrożenie jednak minie i wrócimy do normalnego życia, w pełni ciesząc się osobistą wolnością oraz kontaktem z bliskimi. Póki co - dbajmy o siebie i starajmy się być dla siebie, w tym trudnym czasie, życzliwi!

 

Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowy

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.