BUM na scenie

2023-05-27

- To rollercoaster zdarzeń, którego dawno w częstochowskim Teatrze nie widziałam - mówi Magdalena Woch, p.o. dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza o najnowszej premierze, spektaklu "Bum", który od tego weekendu znajdzie się w repertuarze.
- Tekst jest anarchiczny, przerwotny, dziko zabawny - dodaje reżyser Iwo Vedral. - To przedziwnia rewia, szaleństwo, ładunek wybuchowy podłożony pod naszą rzeczywistość. Polega na przedziwnym koncepcie, że przefiltrowano ją przez wyobraźnię dziecka, przez co do śmietnika wyrzucono całą "poprawność", bo skoro jestem dzieckiem, to wszystko mi wolno. Takie założenie wymusiło stworzenie języka, którym chcemy to opowiedzieć, zadawanie pytania: "na co nas stać?".
Na scenie znajdzie się szóstka aktorów, bohaterów przedstawienia jest jednak dużo więcej - około piętnastu.
- Ralf Bum jest człowiekiem żądnym władzy. To historia, jak on do władzy dochodzi i jak chce to zrobić - charakteryzuje swą postać Maciej Półtorak, odtwórca głównej roli.- Ja go nawet w jakiś sposób lubię. To wyrośnięty dzieciak, ale też nasze myśli - głupie, niepoprawne - które dostają głos. Mówi bez filtra zmiękczającego to, co myśli każdy z nas. Trudno w tej sytuacji przewidzieć reakcje publiczności, i to jest wspaniałe...
Aktorzy grający w "Bum" bardzo chwalą pracę z reżyserem. Że to laboratorium teatralne, niezwykłe przeżycie, przez które każdy aktor powinien przejść.
- Dawno nie miałam możliwości zagrać postaci, którą mogłam sobie zbudować od początku do końca - mówi Marta Honzatko, w spektaklu - Vicky, matka bohatera. Ojcem Ralfa jest natomiast Dominik, w tej roli Szymon Kowalik.
- Myślę, że udało nam się zawrzeć dużo przekazu, który jest ważny i aktualny - mówi.
- Jeśli odbierzemy tekst wprost, to można wyjść oburzonym lub pokiersowanym - zapowiada Bartosz Kopeć, który wciela się w kilka postaci.
- To spektakl o tym, co się dzieje na świecie, że ten świat nas coraz bardziej zalewa i nie możemy od tego uciec - wyjaśnia Hanna Zbyryt, także odtwórczyni kilku ról.
Spektakl "nie zostawia jeńców", mówi, że nawet szczytne hasła to maska, pod którą jest drugie dno.
Zapytany o konwencję przedstawienia, czy jest to dramat filozoficzny, farsa czy może horror, reżyser odpowiada: - Staraliśmy się pomieścić wszystkie konwencje, bo życie składa się z nich wszystkich.
Aktorzy i reżyser wypowiadali się o najnowszej propozycji Teatru podczas środowej konferencji prasowej. Już na scenie dziennikarze zobaczyli Roberta Rutkowskiego, odtwórcę roli Toma, który - podobnie jak i na bohaterów spektaklu, patrzył na dziennikarzy zza kamery.
Premiera spektaklu "Bum" - dziś, w sobotę 27 maja o godz. 19.00. Kolejna szansa zobaczenia - jutro, w niedzielę 28 maja o 19.00, a następne - już w czerwcu: 10 i 11 VI, także o 19.00.
Fot. Patryk Cichoń i Mikołaj Krygier
Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.