Chętniej korzystamy z przejazdów MPK

2022-11-23

Rośnie liczba pasażerów częstochowskiego MPK. Porównując analogiczne okresy sprzed pandemii do czasu aktualnego (jeszcze przed obowiązującymi zmianami w organizacji ruchu na terenie miasta), jest nas w autobusach i tramwajach więcej o 1/6 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Biuro Inżyniera Ruchu UM przeprowadziło kompleksowe badania potoków pasażerskich w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej, porównując wyniki z lat 2019 i 2022. Wnioski z badań są bardzo pozytywne: zainteresowanie transportem miejskim zauważalnie wzrosło – liczba pasażerów wzrosła rok do roku o ponad 16%, osiągając szacunkowo w roku bieżącym łącznie 36,3 mln. Dla porównania w roku 2019 z linii obsługiwanych przez miejskiego przewoźnika skorzystało ponad 31 mln osób. Badania oparto na wynikach z automatycznych bramek zliczających pasażerów w pojazdach MPK, odnosząc liczbę autobusów i tramwajów do ogółu floty przewoźnika. Są to zatem wartości uśrednione i obliczane proporcjonalnie.

Miasto nowoczesne to takie, w którym funkcjonuje nowoczesna komunikacja. Wzrost liczby pasażerów naszego MPK świadczy, że proces unowocześniania infrastruktury i taboru idzie w dobrym kierunku. Czuję satysfakcję, bo takie było założenie programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, w ramach którego zrealizowaliśmy m.in. największe w historii inwestycje tramwajowe czy kupiliśmy prawie setkę nowych autobusów – podkreśla prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i dodaje: – To oczywiście tylko część przedsięwzięć z ostatnich lat, które przyczyniły się do tego pozytywnego bilansu. Na tym nie poprzestajemy. Liczę, że polskie miasta, w tym Częstochowa, ponownie będą mogły korzystać z unijnych środków, dzięki którym możliwe będą następne inwestycje zwiększające popularność transportu publicznego. 

W badaniu najbardziej znaczący okazał się wzrost liczby pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej w dni robocze. W 2019 r. było to niespełna 103 tys. przejazdów dziennie, a obecnie średnia frekwencja sięga 124 tys., przy czym w samym październiku 2022 r. w dni robocze odnotowano niemal 130 tys. przejazdów w przeciętnym dniu roboczym, a w pojedynczych przypadkach sumaryczna frekwencja ze wszystkich linii zbliżała się do 150 tys. Nie ulega wątpliwości, że zainteresowanie komunikacją miejską zdecydowanie wzrosło – w przypadku dni roboczych o ponad 20%. W soboty wzrost frekwencji był kilkunastoprocentowy, spadła natomiast liczba pasażerów podróżujących w niedzielę i święta. Zbiegło się to z wprowadzeniem ogólnopolskiego zakazu handlu, co może tłumaczyć trend przeciwny w dniach z czerwoną kartką w kalendarzu.

Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na wymienione wzrosty, są: wysokie ceny paliw i innych opłat eksploatacyjnych pojazdów prywatnych, atrakcyjne ceny biletów względem pozostałych podwyżek inflacyjnych, rozbudowa specjalnych stref ekonomicznych, szczególnie w rejonie ulic: Legionów, Strefowej, Kusięckiej, Korfantego, Bojemskiego i Ekonomicznej (skupiających coraz więcej dużych zakładów pracy). Kolejne powody to: rozszerzenie oferty przewozowej za sprawą skomunikowania nowych odcinków, które w 2019 r. pozbawione były transportu publicznego, czyli północnego odcinka ulicy Ludowej, Drogowców, Przestrzennej i zachodniego odcinka Piastowskiej, objęcie komunikacją organizowaną przez miasto Częstochowę nowych miejscowości w sąsiednich gminach m.in. Woli Kiedrzyńskiej, Wierzchowiska, Wancerzowa i Mstowa, co pozwala skomunikować dodatkowo ponad 7 tys. mieszkańców regionu czy wreszcie dołączenie do grona pasażerów obywateli Ukrainy. Przewiduje się, że głównie za sprawą podróży tramwajami, które najsprawniej przemieszczają się na osi północ-południe miasta przy zmianach w organizacji ruchu spowodowanej dużymi budowami w mieście, wzrost liczby pasażerów MPK może się utrzymać także w kolejnym roku.

W ten sposób MPK, przynajmniej w jakiejś części, odrabia straty spowodowane pandemicznymi obostrzeniami, a obecnie rosnącą inflacją i kryzysem na rynku energetycznym.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.