Ciągle trwa pandemia - dbajmy o siebie

2020-06-29

Dotychczas w Częstochowie, dzięki rozwadze mieszkanek i mieszkańców, którzy stosowali się do zasad wprowadzonego reżimu sanitarnego i ograniczali wzajemne kontakty, było niewielu chorych. W ostatnim okresie coraz więcej osób przemieszcza się i podróżuje, a wiele osób zapomina o zachowaniu społecznego dystansu. Dlatego wzrasta liczba zakażonych SARS CoV-2 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

-  Pomimo częściowego zluzowania obostrzeń pandemia w Polsce i na świecie trwa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób zakażonych w Częstochowie wzrosła o ponad 30, czyli więcej niż przez poprzednie dwa miesiące – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Jeszcze raz proszę wszystkie mieszkanki i mieszkańców o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa i unikanie dużych skupisk ludzi. Dbajmy o siebie i najbliższych, zachowujmy dystans społeczny.

W związku z ostatnią falą zakażeń w kraju oraz nowymi przypadkami w mieście, w Urzędzie Miasta Częstochowy od 31 lipca wprowadzono dodatkowe procedury – urzędniczki i urzędnicy poruszający się po budynku będą zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic. Obowiązek stosowania środków ochrony osobistej dotyczy oczywiście także urzędników zajmujących się bezpośrednią obsługą interesantów. 

W Częstochowie z uwagi na trwającą pandemię w tym sezonie nie odbędą się żadne zaplanowane wcześniej duże imprezy plenerowe, ani te o charakterze kulturalnym, ani rekreacyjnym organizowane przez miasto czy miejskie instytucje. Nie będą też wydawane zgody na organizację takich imprez – koncertów, targów, itp. przez inne podmioty.

W pierwszym tygodniu lipca prezydent Krzysztof Matyjaszczyk - w trosce o zdrowie przybywających – prosił o powstrzymanie się w tym roku od masowego pieszego pielgrzymowania, które może stać się ogniskiem nowych zachorowań. Apelował o ostrożność i rozsądek. Mimo mniejszej liczby pieszych pielgrzymów odwiedzających w tym roku nasze miasto, tegoroczny sezon turystyczno-pielgrzymkowy niesie jednak pewne zagrożenia, dlatego ostrożność jest wskazana.  

Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia nie musimy już zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 1,5 metra odstępu od innych. Maseczki są wciąż konieczne, m.in. w sklepach, autobusach, tramwajach. Restauracje, kawiarnie, kina, teatry, siłownie i salony masażu działają w reżimie sanitarnym. Wciąż należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi, zwłaszcza z osobami spoza najbliższego rodzinnego otoczenia.

W Urzędzie Miasta ciągle muszą obowiązywać ograniczenia związane z epidemią. Oprócz funkcjonującego przy wejściu do budynku przy ul. Waszyngtona 5 punktu kancelaryjnego (w godz. 8.00-15.00) oraz okienek obsługi dla umówionych wcześniej interesantów, Wydział Spraw Obywatelskich przyjmuje osoby załatwiające swoje sprawy na poszczególnych stanowiskach w biurze obsługi interesanta. Niezbędny jest jednak nadal wcześniejszy kontakt z wydziałem i umówienie terminu wizyty. Czynna jest także sala dla umówionych wcześniej interesantów załatwiających sprawy z zakresu ewidencji gospodarczej, zezwoleń alkoholowych czy przewozu osób.

W punkcie informacyjno-konsultacyjnym przy portierni są także – po wcześniejszym umówieniu – obsługiwani interesanci wydziałów budynku przy ul. Śląskiej.

Urząd jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30. W związku z ograniczeniami związanymi z COVID-19 także we wtorki (kiedy część wydziałów pracowała dłużej) urząd jest obecnie czynny do godz. 15.30.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.