Ćwiczenia ratownictwa wodnego na „Adriatyku”

2020-06-29

Częstochowscy strażnicy miejsc wspólnie z policjantami zabezpieczali środowe ćwiczenia na „Adriatyku” w Parku Wypoczynkowym Lisiniec, prowadzone przez Straż Pożarną i ratowników wodnych WOPR - informuje częstochowska Straż Miejska.

Trwają letnie wakacje 2020. Wiele osób wypoczywa już nad wodą, czy to w Polsce, czy w ciepłych krajach. Wiele osób spędza też wolny czas w Parku Wypoczynkowym Lisiniec. Okolice parku często patrolują strażnicy miejscy z psem służbowym Prima, policjanci czy patrole konne Policji. W Parku Wypoczynkowym Lisiniec można również spotkać patrole mundurowych na rowerach. Wszystko po to, by mieszkańcy w spokoju wypoczywali podczas swoich urlopów.

Zdarzają się jednak osoby, które nie stosują się do regulaminu Parku Wypoczynkowego Lisiniec i pływają „na dziko” w miejscach, gdzie nie ma ratowników. 

W środę na „Adriatyku” były prowadzone ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Straży Pożarnej, WOPR, a także Policji i Straży Miejskiej.

Straż Miejska w Częstochowie przestrzega przed niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami nad wodą. Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i zażywać innych substancji odurzających, które są częstą przyczyną utonięć. Do basenu czy zbiornika wodnego należy wchodzić, stopniowo schładzając ciało wodą. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokiem termicznym.

Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody: najpierw należy zbadać grunt i głębokość, a następnie zastanowić się nad wykonaniem skoku. Apeluje też, aby skoki na tzw. „główkę” wykonywać – jeśli już bardzo chcemy – wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Pamiętajmy „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Latem częstochowska Straż Miejska będzie patrolować okolice Parku Wypoczynkowego Lisiniec i dbać, by mieszkańcy miasta wypoczywali w spokoju.

Fot. Materiały częstochowskiej Straży Miejskiej

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.