Częstochowa bez rządowego wsparcia

2021-04-01

Częstochowa znalazła się w gronie samorządów, które nie otrzymały środków na inwestycje z ostatniej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Miasto złożyło wniosek na trzy inwestycje, w tym m.in. na modernizację budynku Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zdaniem władz miasta środki z puli antycovidowej ponownie podzielone zostały w sposób subiektywny i uznaniowy.
- Jestem bardzo rozczarowany. Czas pandemii nie powinien być czasem dzielenia samorządów na lepsze i gorsze, tylko solidarnego współdziałania i uczciwego podziału publicznych środków – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Wykorzystywanie puli na przeciwdziałanie skutkom Covid-19 do uznaniowego, politycznego faworyzowania jednych kosztem innych i udzielania wsparcia lub nie bez jasnych kryteriów oceny wniosków uważam za skandal. Jestem też zawiedziony postawą częstochowskich parlamentarzystów z ramienia rządzącej partii, którzy nie zadbali o interesy swoich wyborców z Częstochowy i subregionu.
Do podziału przez rząd w ostatniej transzy było 1,65 mld zł. Miasto złożyło wniosek o 28,4 mln zł na trzy inwestycje (taki był wyznaczony maksymalny limit zadań do dofinansowania w tym rozdaniu RFIL). Częstochowa ubiegała się o wsparcie na termomodernizację budynków Technicznych Zakładów Naukowych, (wnioskowana kwota - 14 mln 200 tys. zł), przebudowę ul. Jasnogórskiej (9 mln 200 tys. zł) oraz modernizację budynku Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Kilińskiego (5 mln zł). Wniosek został złożony pod koniec ubiegłego roku.
Żadna z tych inwestycji nie znalazła się na liście do dofinansowania ogłoszonej dla regionu śląskiego. W podziale oprócz Częstochowy zostało zupełnie pominiętych również wiele innych dużych miast w kraju, ale także powiatów, miast i gmin subregionu północnego.
Samorządowcy ziemi częstochowskiej krytykowali już bardzo nierówny podział środków w ramach poprzedniej, drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Podobnie oceniali ten podział samorządowcy z całej Polski, w tym największe federacje i stowarzyszenia samorządowe.
Podczas pierwszego „rozdania” RFIL fundusze były przydzielane algorytmicznie – wszystkie gminy i powiaty dostały pieniądze z łącznej puli 6 mld zł. W ramach tego pierwszego podziału Częstochowa otrzymała 25,1 mln zł. W kolejnej odsłonie RFIL (w której nabór trwał do końca września ub.r.) samorządy mogły się starać o fundusze na konkretne inwestycje. Na liście 21 projektów zgłoszonych przez Częstochowę znalazły się m.in. zadania, na które miasto stara się o zewnętrzne wsparcie już od pewnego czasu – z zakresu infrastruktury drogowo-komunikacyjnej, zdrowotnej, oświatowej, kulturalnej. Miasto otrzymało środki tylko na trzy inwestycje w wysokości 7,5 mln zł.
Władze miasta miały więc nadzieję, że w ostatnim podziale środków RFIL Częstochowa zostanie uwzględniona, tak aby ostateczna kwota wsparcia była bliższa wcześniejszemu, proporcjonalnemu podziałowi środków, kiedy Częstochowa dostała ponad 25 mln zł.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma dostarczać bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, w których przychody uderzyła pandemia koronawirusa. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.

Na zdjęciu: siedziba Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miasta / spr.com.pl

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.