Częstochowa odnawia groby żołnierzy 7 Dywizji Piechoty

2020-06-29

Zakończył się drugi etap remontu kwatery poległych w czasie kampanii wrześniowej żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Aby sukcesywnie odnawiać to miejsce pamięci, miasto korzysta z funduszy wojewódzkich - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta. 

Kompleksowe prace polegały m.in. na budowie wyeksponowanej strefy wejściowej z nową  tablicą główną i wykonaniu granitowego obramowania kwatery. Zniszczone betonowe krzyże i 3 tablice zbiorowe z nazwiskami poległych zamieniono na nowe, granitowe. Przebudowano także alejki i założono nową zieleń. Projekt remontu powstał dwa lata temu w pracowni „Tim Architekci –  T. Borowiecki, M. Małasiewicz”.  

Prace rozpoczęto w zeszłym roku od wykonania strefy wejściowej, która ma zwracać uwagę na wcześniej mało widoczną, zwróconą tyłem i bokiem do głównych alejek, kwaterę grobów żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Na wybrukowanym granitową kostką placyku usytuowana została tablica z ażurowym krzyżem i napisem „Groby wojenne żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.”.

W tym roku wymieniono ramę jednej z mogił zbiorowych i umieszczono w jej obrębie tablicę z nazwiskami poległych. Na nowej, granitowej ramie zamontowano 14 krzyży – również wykonanych z granitu.

Remont kwatery realizowany jest z dotacji Wojewody Śląskiego. Całość prac szacowana jest na nieomal 408 tys. zł. Środki wydatkowane na ten cel dotychczas (w latach 2018-2020) wyniosły  prawie 147 tys. zł.

Na zdjęciu: groby żołnierzy 7 Dywizji Piechoty na Cmentarzu Kule w dzień rocznicy zakończenia II wojny światowej 8 maja 2020 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.