Częstochowa upamiętni pobyt gen. Stanisława Maczka

2022-09-23

Wroczystości upamiętniające pobyt w Częstochowie w latach 1935–1938 płk. dypl. Stanisława Maczka, późniejszego gen. broni odbędą się w piątek 23 września.
Legendarny twórca i dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy piechoty 7. Dywizji Piechoty.
Dowództwo 7. Dywizji Piechoty stacjonowało w okresie międzywojnia w zabytkowej kamienicy przy al. NMP 47 – na jej ścianie odsłonięta zostanie tablica przypominająca lata służby płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie. Tablicę ufundował zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP).
Kamienicę zbudowano w 1875 r. w stylu klasycystycznym. Początkowo była siedzibą duchowieństwa prawosławnego, później domem biskupa rzymskokatolickiego. Po 1945 r. do lat 70. XX w. mieścił się tu Powiatowy Sztab Wojskowy. W 1973 r. obiekt przekazano Muzeum Częstochowskiemu z przeznaczeniem na stałą wystawę malarstwa polskiego, prezentowaną do 1996 r. Potem Galerię zamknięto, a po kilkunastoletniej przerwie spowodowanej remontem obiektu i zmianą jego funkcji wystawa dzieł sztuki polskiej powróciła do niej. Od 2013 r. można tu zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz wystawy czasowe.
Uroczystości upamiętniające pobyt w Częstochowie w latach 1935–1938 płk. dypl. Stanisława Maczka organizuje zarząd FOPP z siedzibą w Żaganiu, z inicjatywy członkini zarządu Małgorzaty Kaczyńskiej – mieszkanki Częstochowy, córki żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej plut. Wacława Musiała, wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zbiega się ona z obchodami rocznic: 130. urodzin gen. Stanisława Maczka i 80-lecia powołania 1. Polskiej Dywizji Pancernej, organizowanymi w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Belgii, Niderlandach i Francji.
Warto podkreślić, że w Częstochowie 28 lutego 1937 r. przyszedł na świat Andrzej Maczek, syn Zofii i Stanisława, obecnie profesor, niestrudzony popularyzator czynu Ojca i jego żołnierzy. Rodzina Państwa Maczków zamieszkiwała w Pawilonie Oficerskim im. Marsz. Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki 58.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Częstochowy, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor Instytutu Pamięci Nar
odowej w Katowicach, Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Dyrektor Muzeum Częstochowskiego.
Program wydarzeń jest następujący:
11.00 - msza św. w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Możej w intencji gen. broni Stanisława Maczka i jego podkomendnych
12.00 - ceremonia w jasnogórskiej Sali Rycerskiej
12.30 - ceremonia w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu
13.00 - przemarsz pod budynek Muzeum Częstochowskiego w alei NMP 47
13.30 - odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej służbę płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie w latach 1935-1938
14.00 - prelekcja historyczna w Sali Reprezentacyjnej Ratusza

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.