Częstochowa wnioskuje o środki z Programu Inwestycji Strategicznych

2023-08-02

Miasto aplikuje do kolejnych edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Ostatnio skierowało wnioski o finansowanie projektów: przebudowy odcinka alei Pokoju, modernizacji stadionu lekkoatletycznego oraz nowych pracowni gastronomicznych - informuje Biuro Prasowe magistratu.

Wybraliśmy projekty służące lepszej komunikacji, rozwojowi lokalnej gospodarki, sportu oraz edukacji zawodowej – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy dalej modernizować miasto, w tym także kolejne placówki oświatowe i obiekty służące aktywności ruchowej. Ze stadionu lekkoatletycznego korzystają młodzi sportowcy, ale także wiele osób biegających i trenujących amatorsko, dlatego zamierzamy poprawić jego standard. 

Projekt drogowy został złożony do programu inwestycji strategicznych służącego rozwojowi stref przemysłowych. Inwestycja ma objąć przebudowę odcinka al. Pokoju (od ronda Reagana do ronda Szwejkowskiego) długości ok. 1 km  wraz z modernizacją wiaduktu nad torami kolejowymi. Pozwoli lepiej skomunikować tereny przemysłowe, w tym grunty Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (obszary Kusięcka i Korfantego) z drogami krajowymi DK-91, DK-43 i DK-46. Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł. Miasto wnioskuje o 39,2 mln zł, jego wkład własny ma wynieść minimum 2%.

Dzięki drugiemu z projektów ma zostać zmodernizowany Miejski Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Dąbrowskiego, a dodatkowo mogą powstać czterotorowe bieżnie z nawierzchni tartanowej w trzech innych lokalizacjach na terenie Częstochowy. Zakres modernizacji istniejącego stadionu obejmuje m.in. wymianę całej nawierzchni tartanowej wraz ze strefami bezpieczeństwa (powierzchnia ok. 6,8 tys. m kw.), wykonanie linii zgodnie z wymogami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wymianę krawężnika przy torze oraz systemu odwodnienia bieżni. Zmiany są niezbędne dla organizacji certyfikowanych zawodów lekkoatletycznych, a także poprawy warunków treningu dla lekkoatletów oraz sportowców-amatorów. Szacunkowy koszt inwestycji to 7,5 mln zł, z czego wnioskowane dofinansowanie to 7,35 mln zł. Miasto skieruje prośbę o wsparcie złożonego w poniedziałek wniosku do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. 

Z kolei 1,5 mln zł to planowany koszt przebudowy budynku na potrzeby pracowni gastronomicznych dla Zespołu Szkół Gastronomicznych. W ramach inwestycji mają w nieużytkowanym obecnie budynku powstać pracownie praktycznej nauki zawodu. W projekcie jest m.in. wymiana posadzek, okien i drzwi, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, podwieszanych sufitów i nowego oświetlenie wraz z instalacjami elektrycznymi. Zaplanowano docieplenie stropodachu oraz zakup wyposażenia pracowni. Tu także miasto aplikuje o 98% przewidywanych kosztów inwestycji (1,47 mln zł).

Dwie ostatnie inwestycje zostały zgłoszone do programu przewidującego wsparcie dla gmin, na obszarze których dawniej istniały Państwowe Gospodarstwa Rolne, czyli tzw. PGR-y, gdzie limity wsparcia dla maksymalnie dwóch wniosków wynoszą 8 i 2 mln zł dofinansowania. 

Fot. ze stadionu lekkoatletycznego MOSiR - Łukasz Stacherczak (UM) oraz mosir.pl
Fot. z powiatowego konkursu kulinarnego "Zdrowie na talerzu" - Zespół Szkół Gastronomicznych

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.