Częstochowa z hejnałem i medalem „Za zasługi dla miasta”

2020-12-18

Na propozycję hejnału skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego przystała na ostatniej sesji Rada Miasta. Radni ustanowili też Honorowy Medal za zasługi dla Miasta Częstochowy. Po korekcie herbu - to kolejne dwa najważniejsze symboliczne elementy kończącego się powoli roku jubileuszu 800-lecia pisanych dziejów miasta i trzech dekad samorządu - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Pierwszy hejnał Częstochowy skomponował już w latach 50. XX w. Zygfryd Jałowiecki. W 1966 r. można było go wysłuchać podczas obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Był to utwór o tyle nietuzinkowy, że skomponowany na trzy trąbki, a nie na jedną – jak typowa kompozycja tego rodzaju, choćby hejnał krakowski. Autorem kolejnego hejnału był Stanisław Antoni Sypek. Ten najnowszy – tradycyjnie przeznaczony na jedną trąbkę – napisał Mateusz Pospieszalski, wybitny częstochowski muzyk, instrumentalista, kompozytor, członek m.in. grup ,Tie Break i Voo Voo. Zapis nutowy hejnału jest zastrzeżony i prawnie chroniony.

Sprawie wyboru hejnału poświęcone było przeprowadzone w formie telekonferencji spotkanie Zespołu do spraw uroczystości i ceremoniału miejskiego 12 listopada. Przewodniczył mu zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, a uczestnikami byli m.in. naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny oraz – w charakterze zaproszonego eksperta – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek. Przez aklamację zdecydowano, że jako potencjalny hejnał Częstochowy prezydentowi miasta przedstawiony zostanie właśnie utwór Mateusza Pospieszalskiego. Prezydent – po zapoznaniu się z utworem – zaproponował go z kolei Radzie Miasta, która poprzez uchwałę zgodziła się na taki hejnał.  

Hejnał będzie musiała jeszcze zaopiniować Komisja Heraldyczna, czyli organ opiniodawczo-doradczy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W piątek 18 grudnia kompozytor nowego hejnału Mateusz Pospieszalski przekazał prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi symboliczny zapis nutowy swojego utworu.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie zamiaru ustanowienia „Honorowego Medalu za zasługi dla Miasta Częstochowy”, ustalenia jego wzoru oraz zasad i trybu nadawania.

Medalem „Praemiando Incitat” – co z łaciny można przetłumaczyć jako „nagradzając – zachęca” – mają być wyróżniane osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które poprzez swoją działalność zawodową, społeczną i publiczną, względnie realizację swoich zadań na rzecz miasta przyczyniły się szczególnie do jego rozwoju i promocji.

Odznaczenie będzie I lub II stopnia (Złoty lub Srebrny). Medal I stopnia prezydent Częstochowy nada po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaczenia; Medal II stopnia będzie mógł zostać nadany z własnej inicjatywy prezydenta.

Jak czytamy w opisie, odznaczenie będzie się składać z 10-ramiennej asymetrycznej gwiazdy, z nałożoną na nią okrągłą tarczą z herbem miasta i napisem „Praemiando Incitat Częstochowa” na otoku. Do całości dołączona będzie materiałowa baretka.  

Z wnioskiem o nadanie odznaczenia będą mogły występować instytucje, organizacje społeczne, przedsiębiorcy, a także grupa 5 radnych obowiązującej kadencji Rady Miasta. Wniosek powędruje do Konwentu za pośrednictwem prezydenta Częstochowy.

Podobnie jak w przypadku hejnału, w sprawie ustanowienia medalu będzie jeszcze potrzebna opinia Komisji Heraldycznej. 

 

Na zdjęciach: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk z Mateuszem Pospieszalskim oraz pamiątkowy zapis nutowy hejnału dla miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.