Częstochowskie „elektryki”

2021-05-07

Do Częstochowy dotarło pierwszych 5 autobusów elektrycznych marki Autosan. Wkrótce rozpoczną regularne kursy po mieście. Docelowo będzie ich 15 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Nowe autosany to pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie częstochowskiego przewoźnika, zostały zakontraktowane w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Pierwsze egzemplarze dotarły do Częstochowy w czwartek wieczorem. Z fabryki w Sanoku przyjechały na jednym ładowaniu.
- Komunikacja miejska szczególnie w tych trudnych dla branży czasach musi proponować pasażerom komfortowy, bezpieczny i ekologiczny transport. Wówczas perspektywa skorzystania z usług MPK będzie dla nich atrakcyjna, a szanse, że część z osób przesiądzie się ze swojego prywatnego pojazdu na autobus lub tramwaj, wzrosną. Po to realizujemy szereg inwestycji, w tym związanych z ekologicznymi autobusami i tramwajami, czego dzisiaj mamy kolejny przykład – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Dwunastometrowe modele Sancity były wcześniej przez kilka miesięcy testowane na ulicach Częstochowy, a szkolenie z ich obsługi przeszło kilkudziesięciu kierowców. Dostarczone egzemplarze mają już biało-czerwone barwy częstochowskiego MPK. Po niezbędnych procedurach odbiorowych wyjadą na ulice.
Nowe autobusy są nowoczesne, ciche i bezpieczne. Oprócz ekologicznego napędu mają m.in. biletomaty do transakcji bezgotówkowych, pełen monitoring, klimatyzację.
Pozostałych 10 pojazdów powinno dotrzeć do Częstochowy przed wakacjami. Koszt przyłączenia autobusów do floty miejskiego przewoźnika (wraz z infrastrukturą do ładowania i ubezpieczeniem) wyniesie łącznie około 48 mln zł.
Firma Autosan, oprócz produkcji nowych „elektryków”, zajmie się także modyfikacją autobusów hybrydowych na wzór pierwszego, przystosowanego już do bezpiecznej i komfortowej obsługi pasażerskiej egzemplarza. Umowa na realizację prac w pozostałych 24 krótkich autobusach hybrydowych opiewa na ok. 9 mln zł brutto. Dokumenty w czwartek podpisali w siedzibie firmy Autosan przedstawiciele obu stron.
7 maja w symbolicznym odbiorze pierwszych 5 elektrycznych Autosanów uczestniczył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z przedstawicielami zarządu miejskiego przewoźnika (prezesem MPK Mariuszem Sikorą oraz jego zastępcą Robertem Madejem).


Fot.: Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.