Czy słyszeliście o Muzotece?

2020-06-29

Muzoteka jest oddziałem Biblioteki Głównej, zajmuje się zbiorami specjalnymi, a konkretnie muzycznymi. Udostępnia płyty z nagraniami dźwiękowymi - CD i analogowe, a także książki o tematyce muzycznej. Wszystko, co związane z muzyką, znajduje swoje miejsce w tej właśnie filii.
Muzoteka to przekształcona wcześniejsza Filia Muzyczna, która działa w Częstochowie od 1979 roku. W czasach, kiedy powstawała, była jedną z najnowocześniejszych placówek ze zbiorami specjalnymi, wyposażona w sprzęt ówcześnie uważany za nowatorski. W okresie początkowym poświęcono dużo środków na zakup zbiorów. Są dostępne po dziś dzień. Jest ich łącznie około 11 tysięcy, jednak lwią część stanowią zbiory z lat 1979-1995. Dyrekcja Muzoteki jako najsilniejszy element kolekcji wymienia polską muzykę rozrywkową oraz jazz, które na początku działalności były intensywnie gromadzone.
Biblioteka muzyczna znajdowała się wcześniej przy alei Niepodległości 11, naprzeciwko „Jagiellończyków”. Lokalizacja jednak była zbyt oddalona od centrum miasta, a to wpływało negatywnie na zainteresowanie. Poza niekorzystną lokalizacją, dodatkowym utrudnieniem był także dwukondygnacyjny budynek, który stanowił barierę dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami. Przy przenoszeniu zdecydowano się także zmienić nazwę na bardziej nowoczesną. Muzoteka znajduje się obecnie przy alei Kościuszki 4, co jest sporym udogodnieniem dla uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych oraz studentów Instytutu Muzyki.
Agnieszka Batorek zapytana o działalność filii w dobie koronawirusa odpowiedziała, że funkcjonuje ona tak samo jak reszta oddziałów Biblioteki Głównej. Obowiązuje reżim sanitarny, a użytkownicy Muzoteki muszą stawiać się w maseczkach oraz dezynfekować dłonie. Zwracane zbiory przebywają w 3-dniowej kwarantannie. Dyrektorka zapewnia, że przy pomocy pracowników każdy zostanie właściwie obsłużony i znajdzie to, czego szuka.
Dyrekcja Muzoteki ma plany na dalszy rozwój. Chce postawić nacisk na zakup nowych zbiorów, szczególnie płyt CD oraz winylowych, ponieważ jest to coś, czego użytkownicy najbardziej poszukują. Kolekcja w ciągu najbliższego roku powinna się znacząco rozbudować.
Spore nadzieje są także pokładane w wypromowaniu projektu wzbogacającego Muzotekę, który znajduje się w budżecie obywatelskim. W niedalekiej przyszłości ma powrócić działalność kulturalna Muzoteki, m.in. warsztataty z dźwiękoterapii, spotkania karaoke, lekcje muzyczne dla najmłodszych. Wszystko po to, by Muzoteka żyła pełnią życia.
Patryk Pyrek
Fot. Mikołaj Lesław Ataniel
Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.