Dla bezpieczeństwa najstarszych i najmłodszych
2024-08-02
Straż Miejska radzi, aby odwiedzające Częstochowę osoby starsze i dzieci niemające komórek miały ze sobą karteczkę lub opaskę z numerem telefonu do przewodnika grupy lub krewnego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
To zalecenie dotyczy zresztą nie tylko gości miasta – turystów i pielgrzymów – ale i starszych mieszkanek i mieszkańców Częstochowy i okolicznych gmin.
Strażnicy miejscy już wcześniej pomagali zagubionym starszym osobom i dzieciom, które nie potrafiły odnaleźć swojej grupy czy rodziny. Dzięki karteczce z numerem kontaktowym funkcjonariusze mogą szybko się skontaktować z opiekunami i zapewnić bezpieczny powrót zagubionych. Straż Miejska przypomina również o stałym pilnowaniu dzieci. Zaleca się, aby dzieci do 10. roku życia nie zostawiać samych w domu, a dzieciom do 7. roku życia nie pozwalać bawić się na zewnątrz bez opieki. W miejscach zatłoczonych, takich jak supermarkety czy imprezy plenerowe, należy trzymać dzieci za rękę.
Dzieci powinny znać swoje imię, nazwisko, adres, umieć korzystać z telefonu i rozpoznać groźną sytuację. Ważne jest, aby potrafiły mądrze korzystać z internetu i nie podawały w nim swoich danych osobowych.
W przypadku zagubienia się, dzieci powinny pozostać w jednym miejscu i poprosić o pomoc dorosłego, najlepiej policjanta, strażnika miejskiego, ochroniarza lub sprzedawczynię w sklepie. Powinny unikać rozmów z nieznajomymi i odmawiać obcym proponującym słodycze, zabawy czy podwiezienie. Rodzice powinni zawiesić w domu kartkę z numerami kontaktowymi do najbliższych i numerami alarmowymi oraz rozmawiać z dziećmi o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach – oczywiście w odpowiedni sposób, tak, aby dzieci niepotrzebnie nie straszyć. Reagujmy zawsze, gdy widzimy dziecko w groźnej sytuacji – każde dziecko.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta