Do 7 października trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim
2024-09-25
W sumie do wydania będzie ponad 9,8 mln zł. Na które zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe te środki zostaną przeznaczone – o tym decydujemy w głosowaniu online do 7 października - przypomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
– W Budżecie Obywatelskim mogą głosować wszystkie mieszkanki i wszyscy mieszkańcy Częstochowy. Oddanie głosu zajmuje chwilę, a z efektów głosowania – zwycięskich, wybranych do realizacji w 2025 r. projektów – będziemy korzystać w przyszłym roku lub, w przypadku zadań inwestycyjnych, przez kolejne lata – zachęca prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
W tym roku pod głosowanie poddano 451 projektów – 44 ogólnomiejskie oraz 407 dzielnicowych. Największa konkurencja jest w dzielnicy Tysiąclecie – o możliwość realizacji rywalizuje tam 55 projektów. Natomiast najmniejszy wybór wśród zgłoszonych propozycji mają mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy Mirów – tam w głosowaniu bierze udział tylko 8 zadań.
Głosowanie odbywa się online poprzez portal Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie.
Jest kilka nowości w stosunku do formuły, jaką BO miał w poprzednich latach. To efekt modyfikacji wprowadzonych po ocenie poprzedniej edycji BO, opierającej się na wnioskach mieszkańców. Taka ocena odbywa się co roku publicznie, po podsumowaniu wyników ankiety ewaluacyjnej.
Pierwsza nowość – rezultaty głosowania można obserwować na bieżąco na portalu BO https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/ w zakładce ,,Bieżąca punktacja” (ten „ranking” aktualnych wyników odświeża się co 10 minut).
Kolejna – aby projekt mógł zostać wybrany do realizacji, musi w pierwszej kolejności uzbierać minimalną liczbę punktów – czyli 1000 dla projektu ogólnomiejskiego i 300 dla dzielnicowego (każda osoba głosująca ma do dyspozycji po 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe). Zatem warto, aby autorki i autorzy projektów zadań promowali je wśród krewnych, sąsiadów, znajomych, tak aby osiągnęły minimum punktowe dające im szansę na realizację.
Kolejna zmiana dotyczy uruchomienia stacjonarnego Punktu BO. W bazie online uprawnionych do głosowania znajdują się osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w Częstochowie. Jeśli nie mamy meldunku na terenie miasta, a jesteśmy jego mieszkańcem/mieszkanką i chcemy zagłosować, zgłaszamy się w okresie głosowania do stacjonarnego Punktu BO w budynku Urzędu Stanu Cywilnego (Pałac Ślubów) przy ul. Focha 19/21, pokój 32. Pamiętajmy, aby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem!
Ze stacjonarnego punktu mogą także skorzystać ci, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie potrafią poradzić sobie z głosowaniem online. Tam otrzymają wsparcie pozwalające oddać głos.
Godziny otwarcia punktu BO w USC:
Poniedziałek: 7.30 – 15.30 (z wyjątkiem 7 października, który jest ostatnim dniem głosowania – tego dnia punkt będzie czynny w godz. 7.30 – 22.00)
Wtorek: 7.30 – 17.00
Środa: 7.30 – 15.30
Czwartek: 7.30 – 15.30
Piątek: 7.30 – 15.30
Sobota: 10.00 – 14.00
Niedziela: 10.00 – 14.00
Jeśli ktokolwiek potrzebuje pomocy przy głosowaniu, może też zadzwonić pod nr tel. 780 031 217 w godz. 8.00-20.00 codziennie w okresie głosowania. Taka telefoniczna pomoc to także nowe rozwiązanie, wprowadzone pod wpływem sugestii osób biorących udział w poprzednich głosowaniach.