Do Częstochowy zjechali Kresowianie

2024-07-09

W miniony weekend Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian odbyły się po raz 30. W kontekście tego jubileuszu organizatorzy uhonorowali swoim najwyższym wyróżnieniem zastępcę prezydenta miasta Ryszarda Stefaniaka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 


Do Częstochowy co roku przyjeżdżają Polki i Polacy związani emocjonalnie i poprzez doświadczenia życiowe swoich rodzin z dawnymi Kresami Wschodnimi. Pielgrzymka pomaga pielęgnować pamięć o historycznej i kulturowej spuściźnie Kresów. W spotkaniu brały udział przedstawicielki i przedstawiciele środowisk kresowych z Polski i z zagranicy – w tym społeczności polskich ciągle żyjących za wschodnimi granicami RP. Te polskie wspólnoty starają się zachować ojczystą kulturę i tożsamość, także poprzez posługiwanie się na co dzień językiem polskim. Działają tam polskie szkoły, ośrodki kultury, stowarzyszenia, zespoły folklorystyczne czy kościoły. W 2021 r. Litwę zamieszkiwało 183 tys. osób o polskich korzeniach. Na Ukrainie mieszka 144 tys. osób polskiej narodowości (choć ta wartość może być mocno zaniżona). W granicach Białorusi, według nieoficjalnych szacunków, może mieszkać nawet 1 mln 200 tys. Polaków.  
W 30. Światowym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian wziął udział zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Od głównego organizatora wydarzenia –  Światowego Kongresu Kresowian – otrzymał najwyższe wyróżnienie, czyli Praemium Honoris Cresovianae. Jest ono wyrazem uznania za – jak napisano – pieczołowite pielęgnowanie kresowych tradycji poprzez bezcenne dla wspólnoty kresowej inicjatywy, (…) pomoc w rozpowszechnianiu uniwersalnych i fundamentalnych wartości kształtujących wielokulturowe dziedzictwo kresowe oraz wielki osobisty wkład w dzieło ocalenia pamięci o Kresach i ochrony kresowej tożsamości na Ziemi Częstochowskiej. Pod tekstem widnieje podpis prezydenta Światowego Kongresu Kresowian Jana Skalskiego.

Kresowe wyróżnienie otrzymała także Jean Marie Novak – zasłużona dla środowiska kresowego postać amerykańskiej Polonii, emerytowana profesor kalifornijskiego San José State University, na co dzień mieszkająca w San Francisco. 
Wydarzenie trwało dwa dni – 6 i 7 lipca. Pierwszego dnia miał miejsce m.in. koncert „Serce Kresów – Tobie Polsko” z okazji jubileuszu 30-lecia tych zjazdów. Z kolei 7 lipca przed południem odbył się „Marsz pokoleń kresowych” oraz apel pamięci poświęcony Polkom i Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1947, a także przedstawicielom narodu ukraińskiego, którzy w tym ponurym czasie nie wahali się nieść pomocy swoim polskim sąsiadom. Wystąpienia honorowych gości w otoczeniu pocztów sztandarowych miały miejsce w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.
Drugi dzień Zjazdu i Pielgrzymki zwieńczyło Otwarte Forum Kresowe. Wśród tematów znalazły się m.in. edukacja patriotyczna młodego pokolenia czy kwestie dotyczące przypadających 11 lipca obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na obywatelkach i obywatelach II RP. Rozmawiano też o dzisiejszej sytuacji społeczności polskich na Ukrainie, Białorusi i Wileńszczyźnie oraz kierowanej do nich pomocy.
30. Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian – przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Śląskiego – zorganizował Światowy Kongres Kresowian wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa – Bytom.
F
ot. Łukasz Kolewiński/UM

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.