Doodle Aleksandra Olszowskiego

2026-01-20

Wystawę „Doodleizm. Preludium” Aleksandra Olszowskiego będzie można zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64).

Autor, uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, kształci się na specjalizacji multimedia, w pracowniach Romualdy Anioł-Lubas oraz dr Adama Rokowskiego. Rysunek, nawiązujący do kreskówek,  jest jego pasją i ulubioną formą twórczości.

– Moja droga artystyczna rozpoczęła się od prostych doodli oraz fascynacji kolorową estetyką kreskówek. Z czasem rysunek stał się dla mnie narzędziem swobodnej ekspresji, polem do eksperymentu i osobistej interpretacji otaczającej rzeczywistości. W twórczości chętnie podejmuję dialog zarówno z własnymi emocjami, jak i z dziełami innych artystów, przetwarzając je przez indywidualną wrażliwość i dystans – mówi. – 

Doodle pełnią w mojej pracy różnorodne funkcje. Niekiedy stają się subiektywną interpretacją określonych idei, środowisk czy inspiracji filozoficznych. Innym razem są formą wizualnego zapisu doświadczeń — podróży, miejsc oraz detali, które przyciągnęły moją uwagę i zapisały się w pamięci. Architekturę, symbole oraz atmosferę przestrzeni przenoszę na papier w uproszczonej, osobistej formie, pozbawionej dosłowności, a jednocześnie nacechowanej emocją.

Proces twórczy rozpoczyna w chwili zetknięcia z impulsem inspirującym do działania — może nim być detal architektoniczny, konkretna sytuacja, miejsce lub ulotny nastrój. Pierwszym etapem pracy jest szkic ołówkiem, który pozwala mu swobodnie budować kompozycję i relacje między formami. Następnie wprowadza wyraźne kontury za pomocą cienkopisów, nadając rysunkom ostateczny kształt. Kluczowym i zarazem ulubionym etapem jest dla niego zastosowanie koloru przy użyciu markerów alkoholowych — to właśnie kolor definiuje finalny charakter prac oraz otwiera przestrzeń do gry z ekspresją i percepcją odbiorcy.

Na wystawie prezentuje również autoportrety o nieco lżejszym, autoironicznym charakterze, prace multimedialne realizowane w ramach edukacji szkolnej, a także murale i realizacje z pogranicza street artu. Ta ostatnia forma wypowiedzi jest mu szczególnie bliska — postrzega ją jako jedną z najbardziej inspirujących i motywujących dróg ekspresji artystycznej, pozwalającą konfrontować własną twórczość z otwartą przestrzenią, skalą oraz żywym, niekontrolowanym kontekstem otoczenia.

Wernisaż wystawy – w czwartek 22 stycznia o godz. 18.00.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1
Zdjęcie reklamy numer 2
Zdjęcie reklamy numer 3

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.