Działkowcu, okazja czyni złodzieja!

2022-05-27

Wiosenna aura sprzyja odpoczynkowi na łonie przyrody. To czas, w którym wiele osób bardzo chętnie przebywa w swoich ogrodach, zajmując się przygotowaniem działki do sezonu letniego. Podczas wiosennych porządków czy uprawy roślin nie wolno zapominać, że również złodzieje odwiedzają nas w ogrodach działkowych. Policja apeluje o przezorność.

Złodziej tak naprawdę wykorzysta każdą okazję, aby zabrać rzecz pozostawioną bez opieki przez pochłoniętych pracą działkowiczów i wzbogacić się ich kosztem. Jego łupem mogą paść torebki, telefony, laptopy, zegarki, rowery i inne przedmioty takie jak kosiarki, czy narzędzia.

W ubiegłą środę policjanci z komisariatu II otrzymali zgłoszenie o 2 kradzieżach, do których doszło na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Łupem złodziei padły portfele z pieniędzmi, telefon i dokumenty. W jednym przypadku wartościowe przedmioty właściciel pozostawił w niezamkniętej altanie, drugi pozostawił je na tarasie przed domkiem. Złodziej wykorzystał fakt, że osoby pokrzywdzone zajęte były wykonywaniem prac na swoich działkach.

Działkowcu:

  • -nie zabieraj na działkę wartościowych przedmiotów lub dużej sumy pieniędzy;
  • -nie zostawiaj przedmiotów wartościowych w altance lub w samochodzie bez nadzoru;
  • -trzymaj przy sobie cenne przedmioty takie jak telefony czy torebki albo pozostaw je w zamkniętej altanie;
  • -nie opowiadaj i nie chwal się innym, jaki sprzęt przechowujesz na działce;
  • -wychodząc nawet na chwilę, zawsze zamykaj altankę, pomieszczenie gospodarcze lub szopkę, w której przechowujesz narzędzia;
  • -zwracaj uwagę na obcych, którzy chodzą bez celu po ogrodach działkowych. Zwróć na nich uwagę i zapytaj, kogo szukają. Twoje zainteresowanie może skutecznie ich odstraszyć;
  • -powiadom policję o podejrzanie zachowujących się osobach, staraj się zapamiętać ich wygląd;
  • -zapisz numery fabryczne lub seryjne przedmiotów wartościowych – ułatwisz Policji identyfikację w razie kradzieży;
  • -załóż solidne zamki w swojej altanie, pomyśl o zamontowaniu dobrych, bezpiecznych drzwi – najlepiej, by były okute blachą  – oraz okien z szybami antywłamaniowymi;
  • -jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa, zadzwoń na Policję 997 lub 112 - to bezpłatne numery telefonów.

Jeśli zauważysz, że w altanie doszło do włamania czy kradzieży, nie dotykaj niczego, by nie dopuścić do zatarcia śladów pozostawionych przez przestępcę. Niezwłocznie powiadom organy ścigania, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Policja apeluje również o niezwłoczne przekazywanie jej wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia, a szczególnie, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa (gdy na przykład ich cena jest niewspółmierna do wartości sprzętu).

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.