Dziś 4 wernisaże

2022-04-21

Wernisaże czterech wystaw w Miejskiej Galerii Sztuki  (III Aleja 64) odbędą się (kolejno) dziś, w czwartek 21 kwietnia 2022. Początek o godz. 18.00.

* Wystawa „Jestem po prostu malarką” została poświęcona twórczości Beaty Bebel-Karankiewicz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktor w dziedzinie plastyka na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, od 1988 r. pracowała w Akademii im. Jana Długosza, przygotowując do  zawodu kolejne roczniki studentów. Dwa lata, od 2015 do 2017, była profesorem wizytującym w Instytucie Sztuki i Projektowania w Yanshan University, Qinhuangdao w Chinach. Była zaangażowana w liczne projekty dydaktyczne i artystyczne z uczelniami i galeriami w kraju i za granicą. Tematami wiodącymi jej twórczości pozostawały autoportrety i martwe natury. Z czasem artystka zaczęła się zajmować pejzażem i stopniowo zmieniało się jej malarstwo – ewoluowało w stronę abstrakcji i znaku. Stworzyła własny, niepowtarzalny styl.

Osobliwość na wystawie to grupa obrazów będących pewnego rodzaju zabawą, pasją, jakiej oddawała się artystka, zaznaczając w ten sposób więzy przyjaźni z wieloma osobami. To znane z kultury popularnej i etnografii monidła – obrazy, najczęściej portrety wykonane na podstawie zdjęć, często ślubnych. Wizerunek ze zdjęcia poddawano w monidle licznym retuszom, koloryzowano, a także domalowywano różne elementy. Swoje monidła Beata Bebel-Karankiewicz wykonywała metodą kolażu – twarze z fotografii umieszczając na malarskim tle i z malarskimi upiększeniami.

* Bogna Jarzemska-Misztalska – autorka wystawy „Głębia koloru” – urodziła się w 1979 r. w Częstochowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 2003 r. Jej praca dyplomowa została wyróżniona statuetką prof. Józefa Szajny  za nowatorstwo w sztuce i uznana za najlepszy dyplom z malarstwa 2003 roku. Laureatka nagród i wyróżnień, autorka i współautorka licznych wystaw. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, w tym w kolekcji Rodziny Królewskiej Arabii Saudyjskiej. Malarka jest autorką nagrody Herosa Polskiej Gospodarki, wykonanej w technice emalii, przyznawanej za najwybitniejsze zasługi na polu gospodarczym przez Polski Klub Biznesu.

Zajmuje się malarstwem oraz dziedziną sztuki niezwykle rzadką, którą uprawia niewielu współczesnych artystów. To wymagające niezwykłego kunsztu malarstwo emaliowe – obrazy pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w temperaturach 1000 st. C. Obrazy w ten sposób zrealizowane nazywa się często  „obrazami narodzonymi w ogniu”. Ulubionym motywami artystki są obrazy natury – pejzaże, kwiaty, ptaki. Od kilku lat realizuje także własne projekty sztuki użytkowej łącząc emalię z innymi materiałami tworząc oryginalne meble o różnym przeznaczeniu. Największą jej realizacją w emalii jest wielkoformatowe malarstwo składające się z 54 elementów o wymiarach 4,6 m na 3,1 m „Wszystkie drogi prowadzą do…”, prezentowane w głównej siedzibie Mercedes Benz w Warszawie.

* „Jaki kolor ma czerwona kapusta?” opowie na swe wystawie Justyna Talik, urodzona w 1987 r. w Częstochowie, suchaczka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza (dyscyplina; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki). W latach 2012 – 2017 studiowała na kierunku malarstwo, a następnie przez trzy semestry na kierunku malarstwo w architekturze i urbanistyce (wspomnianej uczelni). Studia ukończyła z wyróżnieniem. Członkini Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich (SAP). Uczestniczka licznych plenerów malarskich. W ostatnim czasie tworzy głównie na miniaturowych formatach papieru, a powstałe kompozycje układa w rozległe wieloelementowe obrazy-mozaiki. Zdobywczyni Excellence Award w międzynarodowym konkursie akwareli International Pyrenees Watercolour Contest & Exhibition 2021 oraz Appreciation Award (International Invitational Watercolour exhibition 2021) w Wietnamie. Uczestniczka wielu wystaw. 

Wystawa „Jaki kolor ma czerwona kapusta?” jest efektem poszukiwań artystycznych i eksperymentów malarskich, mających na celu zgłębianie możliwości kolorystycznych roślinnych produktów spożywczych. Tytułowa czerwona kapusta wcale do końca czerwoną nie jest, a rozpiętość gamy barwnej zawartej w tym warzywie zaskakuje. Kolory ukryte w warzywach, owocach czy jadalnych kwiatach, widoczne na pierwszy rzut oka, pod wpływem różnych czynników ulegają zmianom, a ich trwałość lub ulotność – są (również dla widza) przedmiotem obserwacji.

Cykl obrazów składających się na wystawę można włączyć w coraz częściej obecny w sztuce nurt ekologiczny. Wszystkie zaprezentowane obrazy powstały  w oparciu o naturalne materiały barwiące, jak soki i/lub wywary pozyskane z roślin jadalnych, między innymi: burak zwyczajny, czerwona kapusta, klitoria ternateńska czy czerwony hibiskus.

Artystka żartem odnosi się do swoich działań mówiąc, że w ostatnim czasie jej pracownią malarską stała się przestrzeń kuchni, w której powstają barwne, pachnące, kolorowe płyny, a następnie obrazy.

* Grzegorz Pabel urodził się w 1940 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ukończył malarstwo w Pracowni Jana Cybisa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pracował od 1967 roku. Prowadził pracownię malarstwa na wydziale Architektury Wnętrz, następnie na Wydziale Grafiki. W latach 1991-1993 pełnił funkcję prorektora ASP w Warszawie. Od 1992 jest profesorem. W latach 1996-2007 roku prowadził Galerię Studio w Warszawie. Obecnie jest związany z Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie (WIT). Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem. Ta dziedzina jest dla artysty przedmiotem badań, eksperymentów, poszukiwań i rozważań. Jest twórcą przede wszystkim obrazów olejnych i akrylowych na płótnie. Z czasem zainteresował się specyficznymi właściwościami papieru, tworząc prace m.in. na bibule japońskiej, tekturze i in. W zakres prac na papierze wchodzą także kolaże – paski zamalowanego papieru, pospinane szpilkami – tworzą delikatne i ulotne kompozycje. Na wystawie w Częstochowie znajdą się również przykłady malarstwa wodnego na podłożu jedwabnym. Grzegorz Pabel należy do nielicznego grona artystów tworzących tą techniką. 

Częstochowska wystawa jego prac została zatytułowana „Malarstwo”

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.