Emocje i przeżywanie

2021-08-14

„Cebula” - to nie jest długi spektakl, na długo jednak w nas pozostanie. Debiutancka produkcja Teatru Nowego w Częstochowie pierwszy raz została pokazana na Scenie Kameralnej im. A. Mickiewicza wczoraj, w piątek 13 sierpnia. Dziś o 19.00 i jeszcze kilkakrotnie w sierpniu (lecz już w plenerze) - kolejne prezentacje.
- Trudno mi nawet pomyśleć, o czym myślę - mówi bohater przedstawienia, który niczym tytułowa cebula, ma tyle warstw, że aż trudno dostać się do środka.
- Na pewno to spektakl do wzruszeń, jakby na przekór temu, co dziś dominuje - zauważa reżyser Marek Ślosarski. - Punktem wyjścia było pytanie, co my wiemy o życiu człowieka "zamkniętego w cebuli", z zespołem Downa, czy szerzej, dotkniętego niepełnosprawnością. Zainteresowało mnie, jak może wyglądać ten świat od środka, jak postrzegają go osoby w ten sposób dotknięte. To pytanie cały czas krążyło w naszych rozmowach. Każdy z nas spotkał taką osobę. I rozmaite są wówczas nasze reakcje. Jedni się dobijają, inni odbijają od pewnej klatki. O tym wszystkim chcieliśmy opowiedzieć.
- Spektakl jest po to, aby wejść głębiej. Z jednej strony opowiedzieć, jacy ci ludzie są w środku, już „rozebrani z cebuli”, z drugiej, przyjrzeć się naszym reakcjom na kontakt z nimi, odczarować pewne stereotypy - mówi Paweł Bilski, aktor grający głównego bohatera, Karola.
Jego rola w przedstawieniu jest szczególna. Pierwowzór postaci, którą kreuje, to osoba autentyczna - jego brat. - Dramaturg może wstawić siebie do tekstu, ale żeby aktor grał brata, to ewenement - twierdzi Łukasz Staniszewski, autor tekstu „Cebuli”, pisarz i radiowiec. - Jest człowiekiem doświadczonym podobną sytuacją, a jednocześnie postacią.
To zresztą niejedyne zmieszanie kilku rzeczywistości, kolega Pawła bowiem gra jego...
- Analogie na pewno są - mówi Adam Machalica (w "Cebuli" wciela się w Szymona, męża kobiety po wylewie), który niedawno na scenie Teatru im. A. Mickiewicza w spektaklu "Stopklatka" grał rolę chłopaka unieruchomionego po wypadku. - W obu tych przedstawieniach pokazujemy świat, który tworzy osoba z niepełnosprawnością, skupiamy się na tym, co dotyczy nas wszystkich - emocjach i przeżywaniach. Tam i tu unikamy dydaktyzmu, pokazujemy, że każdy inaczej reaguje w tych sytuacjach i każdy ma do tego prawo. Można by pokazywać je jeden po drugim, podobna jest scenografia [główny element sceny - to klatka w centrum, która stanowi świat bohatera], ale co innego jest jednak w środku. To dwa różne teksty.
- Sztuka pozwala usłyszeć coś, czego w żaden inny sposób się nie usłyszy - podkreśla Łukasz Staniszewski. - Nie pławimy się jednak w chorobie. To spektakl dla normalsów, tych, którzy odwracają głowy.
- Nie gramy choroby. Bohater jest pełnosprawnym uczestnikiem - dodaje Marek Ślosarski.
- Spektakl ma wzruszać, ale jest wiele zabawnych momentów, które cieszą - mówi Paweł Bilski
- Poważne tematy nie wymagają poważnej oprawy. Trzeba w temacie szukać światła, oswajać go - dodaje Łukasz Staniszewski.
Próby przedstawienia odbywały się na scenie kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza, której patronuje Iwo Gall, reżyser i reformator teatru. Miejsce dostarczyło pracującym nad „Cebulą” niezwykłych emocji.
- Zadziało się tu coś fajnego - opowiada Marek Ślosarski. - Spotkali się ludzie z różnych pokoleń. Zbitka doświadczeń z młodością. Z chęcią obserwowałem młodzież, jej współpracę.
A Paweł Bilski dodaje: - Dla nas, młodych ludzi, pracować pod skrzydłami doświadczonych aktorów, to cenna lekcja. Inaczej pracuje się w zawodowym teatrze, inaczej w studium.
W spektaklu występują: Paweł Bilski - Karol, Szymon Kowalik - Paweł, Iwona Chołuj - mama, Adam Machalica - Szymon, Paulina Kajdanowicz - Ewa.
Twórcom zależało, by przy spektaklu pomagały osoby z niepełnosprawnościami, m.in przy obsłudze publiczności i nie tylko. Tak się też stało. - Wykonały na przykład pewne rekwizyty - poduszki, są piękne - podkreśla Iwona Chołuj.
W holu teatralnym na widzów czekało też stoisko, na którym można było nabyć przedmioty wykonane przez podopiecznych Fundacji Oczami Brata.
Spektakl zaczyna tworzyć historię Teatru Nowego. Dziś o 19.00 - kolejne granie (rezerwacja miejsc/bilety - 533 527 368). W piątek 20 sierpnia będzie można go zobaczyć o 19.15 w parku centralnym w ramach festiwalu MOK Olsztyn, a 27 sierpnia o 19.00 podczas Festiwalu Kultury Alternatywnej e/FKA. Wkrótce pewnie będą pierwsze recenzje, lecz zanim to się stanie - tuż teraz, w tych dniach zobaczcie go koniecznie. Ani jedna z kilkudziesięciu minut jego trwania nie będzie dla nas stracona.
Janusz Pawlikowski
Fot. Teatr im. A. Mickiewicza
Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.