Epidemia przyspiesza - ponad 200 nowych przypadków w Częstochowie

2021-03-24

W Częstochowie liczba zakażonych w mieście od początku epidemii to ok. 11,5 tysiąca osób (stan na 24 marca), a liczba osób, których śmierć miała związek z Covid-19 przekroczyła 330. Ostatni dobowy raport mówi o 219 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w mieście – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

W całym kraju Covid-19 był powodem lub przyczynił się do śmierci już ok. 50,5 tys. osób, a liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa przekroczyła 2,1 mln. 24 marca odnotowano najwyższy dobowy przyrost zakażeń w kraju od początku epidemii (niemal 30 tysięcy). Rząd zapowiada kolejne obostrzenia.

Trzecia fala epidemii, w której szczyt prawdopodobnie właśnie weszliśmy, z tzw. brytyjską mutacją koronawirusa (odpowiadającą już za 70% zakażeń w regionie), zbiera żniwo w postaci ciężkich zachorowań także w naszym mieście.

Według informacji uzyskiwanych przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w częstochowskich szpitalach – tak jak w wielu innych miejscach Polski - brakuje już łóżek „covidowych” oraz miejsc na OIOM-ie. Miejski Szpital Zespolony ponownie przeorganizowuje pracę, aby wygospodarować kolejne łóżka i zapewnić ich obsługę.

Obecnie ponad połowa wyjazdów karetek Pogotowia Ratunkowego w regionie śląskim, który ponownie przoduje w kraju w liczbie zachorowań, to wyjazdy do chorych na koronawirusa  

W związku z sytuacją ponownie rośnie liczba zgonów rejestrowanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie. W lutym po raz pierwszy od kilku miesięcy ta liczba nie odbiegała od średniej z ostatnich lat, ale już wiadomo, że statystyki za marzec 2021 będą znowu niekorzystnie odbiegały od minionych lat.

Liczba osób zaszczepionych dotychczas w Częstochowie (według danych rządowych) pierwszą dawką szczepionki przeciwko Covid-19 - to ok. 31,6 tys.,  a drugą dawką - ok. 10 tys. osób nie daje na razie gwarancji naszego bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Trzeba też pamiętać, że przyjęcie szczepionki – zwłaszcza jej pierwszej dawki – nie daje 100% pewności uniknięcia zachorowania na koronawirusa.   

Grafika: fragment mapy zakażeń z podziałem na powiaty z 24 marca 2021 r. - z portalu gov.pl

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.