Ferie z kulturą

2022-02-10

Jak co roku OKF Iluzja, Biblioteka Publiczna i Muzeum Częstochowskie w ferie zimowe zapraszają dzieci do siebie i gwarantują, że każdy znajdzie coś ciekawego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

OKF Iluzja od 12 do 27 lutego zaprasza na seanse filmowe, a 18,19 i 20 lutego –także na warsztaty plastyczne.

Najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy:

* „Moja mama gorylica" – pewnego dnia przed domem dziecka „Czysty Kąt”, na starannie zagrabionej żwirowej alejce hamuje z piskiem opon samochód. Wysiada z niego... gorylica! Przyjechała, by adoptować jedną z sierot. Niemal od razu wie, które to będzie dziecko. Biedna Jonna! Tak marzyła, żeby jej mama była elegancka i pachniała perfumami. Gorylica jest wielka‚ niezgrabna i niechlujnie ubrana. W dodatku podobno pożera dzieci. Niestety Jonna nie ma wyboru. Jaki los ją czeka? Czy spełnią się jej obawy? I czy wróci do domu dziecka, gdy tak postanowi urząd gminy?

* „Wiki i jej sekret” – ośmioletnia Wiki wraz z tatą przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Choć nowe miejsce jest pełne uroku, tęskni za dawnym życiem. Pewnego dnia dostaje od sąsiada niezwykły prezent – małego, cudownego szczeniaka. W tajemnicy przed tatą zabiera go do domu. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni z wyjątkowym zwierzęciem. Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że jej przyjaciel na czterech łapach to nie zwykły psiak, a... wilcze szczenię i że nie będzie mogła go zatrzymać, za nic w świecie nie chce się z tym pogodzić. Jak w obliczu tego niespodziewanego odkrycia potoczą się ich dalsze losy?

* „Dziki Zachód Calamity Jane" - historia 12-letniej Marthy Jane, która musi się zająć swoim rodzeństwem, kiedy ojciec zostaje ranny w poważnym wypadku. Sfrustrowana ograniczeniami związanymi z płcią, Martha Jane postanawia przebrać się za chłopca, aby lepiej wypełniać swój obowiązek wobec rodziny, a także realizować pragnienie wolności i przygody. Pewnego dnia zostaje niesłusznie oskarżona o kradzież. Postanawia uciec, zdeterminowana, żeby udowodnić swoją niewinność.

* „Skarb Mikołajka” – bohater ponadczasowych dzieł, uwielbiany przez dzieci i dorosłych Mikołajek powraca na kinowe ekrany. Tym razem przebojowy chłopiec wyruszy na poszukiwanie zaginionego skarbu i z pomocą niezastąpionych kumpli postara się zapobiec niechcianej przeprowadzce. Trzecia odsłona filmowych przygód Mikołajka to humor, akcja i atrakcje, które zadowolą nie tylko wiernych fanów bohatera, ale i tych, którzy dopiero wkraczają do jego świata.

* „Martin i magiczny las” – młody chłopak z miasta musi spędzić dwa tygodnie na letnim obozie w górach. Jest jednak jeden haczyk – nie będzie miał dostępu do telefonu. Spędzi czas w otoczeniu przyrody – śpiąc w tipi, myjąc się w potoku, gotując posiłki na ognisku i bawiąc się w okolicznych lasach. To, co miało być karą, przyjmie nieoczekiwany obrót. Martin świetnie odnajduje się w nowej rzeczywistości i zaprzyjaźnia z żyjącymi w lesie zwierzętami. Okazuje się, że potrzebują one jego pomocy w walce z chciwymi deweloperami, którzy zamierzają zniszczyć ich naturalne środowisko.

18,19 i 20 lutego o godz. 12.00 OKF zaprasza na warsztaty tematyczne. W piątek młodzi projektanci, architekci i konstruktorzy będą mieli za zadanie stworzyć makietę westernowego miasteczka. W sobotę miłośnicy koni, mając do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne, będą tworzyć pełnowymiarowe rącze rumaki. Na niedzielnym spotkaniu uczestnicy będą mieć możliwość stworzenia swojego unikatowego amuletu - Łapacza Snów.

Dokładny repertuar można sprawdzić na stronie kina studyjnego Iluzja

Biblioteka proponuje zajęcia literacko-plastyczne, turniej gier planszowych, zajęcia teatralne, a nawet zajęcia z... robotyki.

Od  najbliższego wtorku Muzeum zaprasza grupy zorganizowane, rodziny oraz indywidualnych uczestników na zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty inspirowane historią, a nawet lepienie naczyń z gliny. 

I tak 15 lutego uczestnicy warsztatów poznają historię malarstwa i technikę powstawania obrazków na szkle, a chętni wykonają prace plastyczne inspirowane eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

16 lutego zajęcia prowadzone będą w oparciu o wystawę „Z mroku dziejów. Kultura łużycka” i wzbogacone o warsztaty lepienia naczyń z gliny. 

17 lutego można zwiedzić relikty piwnic najstarszego częstochowskiego ratusza odkrytego w trakcie badań wykopaliskowych i obejrzeć wystawę „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”. Chętni mogą uzupełnić zwiedzanie warsztatami plastycznymi projektowania stroju z epoki.

18 lutego zajęcia będą prowadzone w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, będzie można się dowiedzieć, jak i kiedy powstała ruda żelaza oraz jak wyglądały pierwsze kopalnie i proces wydobycia. Dzieci sprawdzą, do czego służył szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne – zabawa z klockami K’nex.

Podczas zajęć 22 lutego uczestnicy zwiedzą wystawę „Żydzi Częstochowianie” i wysłuchają opowieści o dziejach społeczności żydowskiej, od pojawienia się pierwszych Żydów w mieście na początku XVIII wieku do współczesności.

23 lutego zajęcia artystyczne prowadzone będą w oparciu o stałą wystawę „Sztuka Polska XIX i XX wieku”. W trakcie kreatywnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy wykonają własne obrazy inspirowane przedstawioną kolekcją.

24 lutego wszyscy chętni cofną się w czasie o 180 mln lat, poznając najbardziej charakterystyczne zwierzęta, jakie zamieszkiwały głębiny jurajskiego morza. Posłuchają opowieści o amonitach, belemnitach, małżach i pliozaurze. Niewątpliwie największą atrakcją będą skamieniałości z kolekcji paleontologicznej Działu Przyrody. W części warsztatowej najmłodsi wykonają modele poznanych zwierząt lub replikę dna jurajskiego morza.

Podczas zajęć 25 lutego można poznać historię i rodzaje fotografii i pocztówki, porównać zdjęcia dawnej i dzisiejszej Częstochowy i spojrzeć na własne miasto z zupełnie nowej perspektywy.

Na zakończenie ferii Muzeum zaprasza całe rodziny. Podczas warsztatów, które odbędą się 26 lutego, zwiedzą wystawę malarstwa Michała Boguckiego „Okiem abstrakcji. Malarstwo. Performans. Sztuka Akcji 1971–2021”, która może zainspirować do stworzenia własnego barwnego dzieła sztuki, malowanego na papierze czerpanym.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.