Finał 3 konkursów historycznych w „Mickiewiczu”

2021-05-08

Uroczyste spotkanie wieńczące 3 konkursy historyczne dla młodzieży, poświęcone pamięci o Katyniu oraz powstaniom śląskim w kontekście Częstochowy odbyło się w murach V LO im. A. Mickiewicza 29 kwietnia - informuje Biuro Prasowe Urzęd Miasta.
Gości uroczystości powitała dyrektor szkoły Małgorzata Witek, a naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski podkreślił szczególną rangę zrywów niepodległościowych – jednej z najpiękniejszych kart w polskich dziejach.
Multimedialny Konkurs Historyczny „Częstochowianie w Powstaniach Śląskich” zorganizowali Urząd Miasta oraz Zespół Szkół Technicznych we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Miał upamiętnić powstania śląskich w kontekście historycznych związków z Częstochową i częstochowianami, był przeznaczony dla uczennic i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ich zadaniem było przygotowanie prac multimedialnych na temat częstochowian zaangażowanych w działania powstańcze w latach 1919-1921.
VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Katyniu „W tablicach katyńskich pamięci zapisane” odbył się pod patronatem prezydenta Częstochowy, zorganizowali go Wydział Edukacji UM oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia wraz z Uniwersytetem im. Jana Długosza oraz Zespołem Szkół Technicznych. Konkurs ma już stałe miejsce w kalendarzu częstochowskich imprez historycznych – ma za zadanie przypomnieć fakty związane ze zbrodnią katyńską.
W projekcie „Dęby Katyńskie w Częstochowie” zorganizowanym przez Wydział Edukacji UM oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia chodziło o pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni sprzed 81 lat oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec polskiej przeszłości i tradycji. W tej części spotkania głos zabrał zastępca prezydenta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak. Przekazał też na ręce dyrekcji szkoły pamiątkową flagę.
Całość poprowadziła młodzież liceum im. Mickiewicza, która recytowała także wiersze „Guziki” Z. Herberta oraz „Idą powstańcy…” nieznanego autora. Zabrzmiały piosenki oddające atmosferę tamtych czasów – „Miejmy nadzieję” do słów A. Asnyka i „Znam ja jeden śliczny zamek” nieznanego autorstwa.
Opiekunkami merytorycznymi były nauczycielki V LO – Dorota Magacz, Beata Wołowiec i Iwona Karlak.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.