Fotograficzna opowieść o o. Jerzym Tomzińskim

2021-12-07

Młodzieńczy, pokorny, niepodległy - taki jest o. Jerzy Tomziński, paulin uwieczniony na zdjęciach Marcina Szpądrowskiego. - Fotografując go, miałem świadomość, że obcuję z człowiekiem świętym - mówił podczas wernisażu autor.

Zdjęcia są prezentowane na wystawie przygotowanej z okazji 103. rocznicy urodzin o. Jerzego. Składa się na nią 40 tablic wypełnionych fotografiami. W projekcie prezentacji przewidziano, że zostanie pokazana w trzech miejscach bliskich jej bohaterowi.  Pierwszy z trzech wernisaży odbył się w jasnogórskiej Sali Rycerskiej 23 listopada 2021 r., dokładnie w dniu 103. urodzin o. Jerzego Tomzińskiego, a w kilka dni po jego niespodziewanym odejściu. 

- Bohater wystawy zdążył ją jeszcze zobaczyć i pobłogosławić - wspominał dziennikarzom autor. - Chciałem pokazać, że jest samodzielny i prowadzi aktywne życie.

Marcin Szpądrowski nie wskazał zdjęcia, które jest mu najbliższe. Na pytanie dziennikarzy o nie odpowiedział: - Wiele jest takich.

Fotografie ukazują o. Jerzego na Jasnej Górze, ale też poza murami sanktuarium. W refektarzu, zaciszu biblioteki, zakonnej celi, na wernisażu wystawy „Tożsamość”, spotkaniach z przyjaciółmi, na Pasterce, promocji Raportu Jasnogórskiego, pozdrawiającego podczas pandemii. Dokumentują niezwykłe jubileusze i wydarzenia z jego udziałem: rocznice urodzin - 100., 101. i 102., 77-lecie kapłaństwa… Także tegoroczną podróż - na wrześniową beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Otwarcie, uświetnione grą jasnogórskich intradzistów pod dyrekcją Marka Piątka, zgromadziło liczne grono przyjaciół, często ludzi, którzy znali o. Jerzego Tomzińskiego osobiście. 

- Ta wystawa dokumentuje 8 ostatnich lat życia o. Jerzego. Choć o czasie senioralnym myślimy z przerażeniem, on przeżywał go z radością. Liczyliśmy, że jeszcze jakiś czas pozostanie z nami. Jeszcze 12 września był na beatyfikacji przyjaciela, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Żartowaliśmy, że będzie czekać z nami na jego kanonizację – mówił o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. - Był dla nas, paulinów, człowiekiem wielkiej otwartości, szczerości, wigoru. Mówię to, abyśmy się dziś nie smucili, a modlili się za niego, a  może kiedyś i do niego.

- To otwarcie i to powitanie miało wyglądać zupełnie inaczej. Pierwszym gościem, którego mieliśmy powitać, miał być sam o. Jerzy Tomziński. Niestety, od 10 dni nie ma go wśród nas. Na przygotowanym dla niego fotelu leży bukiet biało-czerwonych kwiatów – wspomniała prowadząca uroczystość Beata Młynarczyk.

O. Jerzego, jego poczucie humoru wspominała też Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna tygodnika „Niedziela”, którego przez wiele lat był współpracownikiem. Zapowiedziała, że w redakcji powstanie „Biuro ojca Jerzego” - kącik, gdzie m.in. zostaną ustawione wszystkie maszyny do pisania, na których pracował.

Także obecną wystawę uzupełnia gablotka z pamiątkami po śp. o. Jerzym: jego paulińskim habitem, różańcem, krzyżem, Modlitewnikiem Jasnogórskim. I laską, której używał niemal do końca swych dni.

O. Jerzy Tomziński najdłużej mieszkał na Jasnej Górze, uważał ją za najszczęśliwsze miejsce dla siebie, dobrze się czuł w zakonnym rytmie życia. - Chciejmy pamięć o nim przekazywać następnym pokoleniom, bo jego życie - filigranowego paulina, niepozornego w wymiarze jego fizyczności wskazuje na wielką dobroć Boga i na to, że kto się Jemu odda, tego życie będzie spełnione, radosne do końca - zachęcał o. Samuel Pacholski. 

Ci, którzy go znali, mówili, że to święty chodzący po ziemi, chodzący dowód na to, że Bóg istnieje.

- Ostatnie 3 lata byłem blisko o. Jerzego jako fotograf i jako przyjaciel. Przyszły święty okazał się bardzo wesołym, dziarskim, młodym duchem zakonnikiem i człowiekiem. Miał w sobie więcej energii niż wielu moich uczniów, a mają po 16 lat. Takim go zapamiętam: wesołym, pokornym, rozmodlonym – mówił autor wystawy Marcin Szpądrowski. – To wielkie szczęście, że byłeś. Nie każdy sobie potrafi zasłużyć na takie słowa.

Podczas jasnogórskiego otwarcia wystawy pokazano też film, tak jak i ona zatytułowany: „O. Jerzy Tomziński Niepodległy”, przygotowany na setne urodziny o. Tomzińskiego.

Dziś natomiast, 7 grudnia – kolejne otwarcie: o godz. 16.00 wystawa będzie miała drugi wernisaż, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71), gdzie od jutra do 16 grudnia także ją będzie można oglądać. Póżniej – od 18 do 30 grudnia zobaczą ją jeszcze mieszkańcy Przystajni, rodzinnej miejscowości o. Jerzego, gdzie będzie pokazywana w Gminnym Ośrodku Kultury (wernisaż 17 grudnia - także o godz. 16.00).

Na zdjęciach: autor wystawy „O. Jerzy Tomziński Niepodległy” Marcin Szpądrowski i opowiadający gościom o jej bohaterze o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry; pusty fotel, na którym miał na Sali Rycerskiej zasiąść bohater wystawy; fragment ekspozycji i miejsce obecnej prezentacji wystawy– Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Zdjęcia pochodzą z fb Marcina Szpądrowskiego

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.