Fotoplastykon: „Architektura – jak to sfotografować?”
2024-10-28
Dyskusyjny Klub Fotograficzny FOTOPLASTYKON zaprasza na czwarte ze spotkań/warsztatów fotograficznych w Galerii 4 Arte (ul. 1 Maja 27).
Jego temat to: „Architektura – jak to sfotografować?”
- jak fotografować architekturę?
- prostować czy nie prostować?
- nieszablonowe pomysły: pryzmat, rybie oko,
- myślenie geometryczne i skrót perspektywiczny
- obiektywy i ogniskowe
Ulice, domy, podwórka, bramy, kamienice - nie da się fotografować miasta, nie uwzględniając architektury. Ale jak fotografować ją dobrze, będzie się można dowiedzieć właśnie na tym spotkaniu.
Poprowadzą je:
* Agnieszka Dumańska – od 2022 członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, należy także do Grupy Twórczej Photo Team Industrial, Modern Pictorial Photo, otwARTej Grupy Twórczej oraz grupy Fotografia na Śląsku. Poprzez fotografię miejsc, postaci, sytuacji – przedstawia emocje, wizje, wariacje wywodzące się z podświadomości. Fotografując różne przestrzenie, w różny sposób ilustruje swoje stany emocjonalne. Ważne jest dla niej, by fotografia nie zostawiła widza obojętnym. W fotografii lubi nawiązać do literatury i odwrotnie: cytaty z ulubionych książek często stanowią pożywkę dla nowych wizji. Uczestniczka poplenerowych wystaw zbiorowych w Fotopobudce, Regionalnym Ośrodku Kultury (2016–2022), Domu Kultury Chwałowice w Rybniku (pod patronatem ZPAF), w KDK Bogucice – Zawodzie (2022), Galerii Fotografii STYLOWY w Zamościu (2023), „Po_mosty wielokulturowości” w Muzeum Częstochowskim (2024) i w Galerii 4 Arte (2024) oraz wystaw indywidualnych w filii nr 20 Biblioteki Publicznej w Częstochowie (2017), Bibliotece Pedagogicznej (2020), Galerii 4 Arte (pod patronatem Fotoklubu RP) (2022) i w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie (2024)
* Jarosław Dumański – artysta-fotografik, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców), należy do Grup Twórczych: Photo Team Industrial, Modern Pictorial Photo i otwARTej Grupy Twórczej. Od kilku lat współpracuj z radomszczańską Fundacją „foto POZYTYW”. Organizator plenerów fotograficznych, kurator wystaw, prowadzi warsztaty i szkolenia z różnych dziedzin fotografii i cyfrowej obróbki obrazu. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i sześciu indywidualnych, jak również na wystawach pokonkursowych (m.in.: Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji CYBEROFTO, Międzynarodowy Konkurs Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTO-PEIN, Międzynarodowy Salon MARTWA NATURA W FOTOGRAFII, Biennale Fotografii Czarno-Białej POSTAĆ LUDZKA W PEJZAŻU). Ma na swym koncie wyróżnienia w fotograficznych konkursach polskich i zagranicznych.
Jego dziedziny fotografii to portret, architektura, industrial i dokument.
Początek spotkania – o godz. 19.00.