„Gra” - rysunek autorstwa Anity Grobelak
2020-10-13
Autorką rysunku jest pochodząca z Częstochowy Anita Grobelak. Absolwentka wyższych studiów magisterskich na Wydziale Filologiczno- Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku filologia polska (1999); Wydziału Pedagogicznego WSP w Częstochowie, gdzie otrzymała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej (2001). W 2002 r. uzyskała tytuł magistra wychowania plastycznego po ukończeniu Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa. Następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczym im. Jana Długosza w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel-Karankiewicz. Członek Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”(od 2006), Stowarzyszenia Yes, I can (od 2018), Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej (od 2019).
W 2006 r. została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance'u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. W 2007 r. została właścicielką Galerii Teatr from Poland (Częstochowa), a w latach 2011 – 2016 managerem artystycznym Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną (koncerty, imprezy klubowe, charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale, itp.). Udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011). W latach 2006 – 2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Współtwórca i organizator projektu CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „GaleriaMłodychTwórców” (2007-2008); 7x7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członek jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Zobacz Częstochowę i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2019); Urban Sketches in Częstochowa (2018,2019); projektu Gerneracje 2019.
Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy (2016) za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wówczas doceniono jej zaangażowanie m. in.: we współpracę z wolontariatem Unii Europejskiej; zbiórkę pieniędzy na rzecz Ośrodka Preadopcyjnego w Częstochowie; pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie; zaangażowanie w projekty i programy profilaktyczne „Płytka wyobraźnia to kalectwo”; „Różowa wstążeczka”, „Rzuć palenie razem z nami”; współorganizację Forum Wolontariatu w Częstochowie; Forum Trzeźwego Pasażera w 2007 r.; Tydzień Kultury Słowa, Światowy Dzień Walki z Aids, Dzień bez Papierosa, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Teatru, konkurs „Nieobecni nie mają racji”.
A. Grobelak współorganizowała też Tydzień Zdrowia Psychicznego w Częstochowie przy współpracy z częstochowskim kołem Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym i przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego; angażowała się w organizację „Dnia Godności”; współpracę z Fundacją „Krzyś” w zakresie realizacji kampanii w ramach Europejskiej Nocy bez Wypadku; działania z Fundacją „FOR ANIMALS”; we współpracę ze Stowarzyszeniem Częstochowskie Amazonki (organizacja wystaw w Sali Sesyjnej UM Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej w czasie kongresu Amazonek). Współorganizowała w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy debaty podsumowującej II edycję konkursu „Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynić” oraz panelu dyskusyjny „Stan wojenny a opozycja demokratyczna w regionie częstochowskim” i wystawę poświęconą działalności podziemnej „Solidarności”. Współpracowała ze Sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (organizacja imprez charytatywnych); Domem Dziecka im. J. Korczaka w Kłobucku; Polskim Komitetem do spraw UNESCO i Miva Polska; z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Częstochowie; ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj Mi Czas”; z Fundacją Rozwoju Człowieka „Gallileo” im. prof. Mariana Mazura. Otrzymała międzynarodowy certyfikat Director Responsible Youn Drivers (Bruksela 2009 r.) za współorganizację w Polsce Europen Night Without Accident.
Założycielka w 2018 r. Grupy artystycznej Atina; z myślą niej udało się A. Grobelak zorganizować międzynarodowy plener artystyczny „Gradacja żywiołów” - morze i góry. (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019), kilka wystaw w Polsce, w Chorwacji, w Bośni i Hercegowinie oraz na Ukrainie. Jest kuratorem cyklu wystaw Stop!Smog, który został zainicjowany w Brukseli i był prezentowany na Europejskim Szczycie Gospodarczym w Katowicach.
W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości „(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”. W 2019 r. została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Ma na swoim koncie ok. stu wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą. Oprócz animacji kultury, zajmuje się głównie malarstwem i instalacją.
*
Jesteś zainteresowany którymś z przedmiotów?
Wyślij drogą e-mailową na adres: sklep@zdrowaczestochowa.pl
- najwyższą kwotę, którą jesteś w stanie zaoferować za przedmiot
- swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, nr telefonu)
- nazwę przedmiotu, który chcesz wylicytować
Czas trwania aukcji: do 25 listopada 2021 r.
Wygra ją ktoś, kto zaproponuje najwyższą kwotę.
Licytujący otrzyma zwrotną informację, że jego oferta jest najwyższa lub że została przebita.
Zwycięzca także otrzyma zwrotną informację po zakończeniu aukcji.