JAK MOŻEMY POMÓC UKRAINIE I UCHODŹCOM?

2022-04-14

[[[NOWA ZBIÓRKA]]]

W związku z trwającymi działaniami wojennymi i dramatyczną sytuacją naszych wschodnich sąsiadów Miasto kontynuuje zbiórkę materialną na rzecz potrzebujących.

Wcześniej zbiórki prowadziły wszystkie częstochowskie szkoły, teraz osoby, które chcą zaangażować się w pomoc charytatywną dla Ukrainy, mogą składać dary w Zespole Szkół Samochodowych, ul. Św. Augustyna 3/7 w terminie 8.04.2022 r. – 29.04.2022 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00. .

Zbiórka rzeczowa obejmuje:

• artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności (m.in.: konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza),

• słodycze – czekolady, batony,

• artykuły chemiczne i środki czystości, w tym: mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe,

  • koce i śpiwory.

[[[Teatralna cegiełka  dla artystów z Ukrainy]]]

Teatr im. A. Mickiewicza planuje artystyczne działania z ukraińskimi twórczyniami i twórcami. Z myślą o nich ruszyła sprzedaż „cegiełek” – każda o wartości 50 zł – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Cegiełka nie jest biletem wstępu na przedstawienie, jest po prostu formą wsparcia uciekających przed rosyjską agresją twórczyń i twórców z Ukrainy. Kupując ją, dołączamy do symbolicznej, wirtualnej publiczności, której leży na sercu sytuacja ludzi zajmujących się twórczością, a zmuszonych do jej porzucenia i ucieczki z rodzinnego kraju. Teatr deklaruje, że właśnie im chce zaoferować przestrzeń do tworzenia. I już ma wiele pomysłów, jak konkretnie to zrobić. W imieniu całego zespołu dyrektor Robert Dorosławski pisze m.in.: „Zadeklarowaliśmy już wolę współpracy z innymi teatrami województwa śląskiego w projekcie rezydencji dla artystów z Ukrainy, czego efektem będzie przygotowanie interdyscyplinarnego widowiska, które zamierzamy pokazywać na wszystkich naszych scenach. Mamy też kilka własnych pomysłów: m.in. wieczór z ukraińską poezją i muzyką, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, czekamy też na projekty własne artystów uciekających przed wojną”. 

Częstochowska scena miejska nie jest jednak instytucją bogatą, a długi okres „lockdownu kultury” na pewno nie pomógł w zasileniu jej budżetu. Stąd decyzja o uruchomieniu sprzedaży biletów-cegiełek dla artystek i artystów z Ukrainy. Jak czytamy w regulaminie akcji, cegiełki będą wykorzystane jedynie na koszty przygotowania artystycznych projektów –  przede wszystkim na honoraria dla zaangażowanych w nie Ukrainek i Ukraińców. 

Cegiełki można kupować online na stronie Teatru. 

Teatr im. A. Mickiewicza prosił już o podobne wsparcie w apogeum pandemii, kiedy zespół nie mógł występować przed publicznością i był zmuszony ograniczyć kontakt z nią wyłącznie do mediów społecznościowych. Odzew na tę prośbę był wówczas życzliwy – ekipa Teatru wierzy, że tym razem będzie podobnie.  

Informacji na temat akcji udzielają  Dział Promocji i Sprzedaży pod numerami tel. (34) 372 33 27 (47,57) oraz Kasa Teatru pod numerem (34) 372 33 06.

[[[Baza krwiodawców dla Ukrainy]]]

Pod hasłem „Gotowi oddać krew!” działa internetowa baza potencjalnych dawców krwi na potrzeby ratowania życia i zdrowia ludzi dotkniętych rosyjską agresją. Ma to pomóc racjonalnie zarządzać zasobami krwi.

Honorowe krwiodawstwo w Polsce jest postrzegane jako misja – Honorowi Dawcy zawsze chętnie i bardzo ofiarnie odpowiadają na potrzeby związane z zapewnieniem odpowiednich zasobów tego bezcennego, ratującego życie i nie dającego się sztucznie wytworzyć płynu.  

Baza krwiodawców z myślą o potrzebach związanych z wojną w Ukrainie powstała z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest swego rodzaju odpowiedzią na wyjątkowe, dramatyczne okoliczności oraz ogromne zaangażowanie Polek i Polaków na rzecz zaatakowanej Ukrainy.

Opracowano formularz, dzięki któremu możemy zgłosić naszą chęć i gotowość do oddania krwi jako formę pomocy dla naszych sąsiadów. Formularz jest dostępny na tej stronie: https://www.gov.pl/web/nck/formularz-zgloszeniowy

Pod tym samym adresem są także m.in. informacje, kto może oddawać krew, metodach jej pobierania, uprawnieniach krwiodawców, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nowo powstała baza ma posłużyć racjonalnemu zarządzaniu zasobami krwi – jeśli okaże się to potrzebne, odpowiednie służby skontaktują się już bezpośrednio z osobami, które poprzez formularz zgłosiły chęć oddania krwi.

W informacji, która pojawiła się na stronach rządowych w związku z uruchomieniem bazy, czytamy jednocześnie, że stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce na chwilę obecną są wystarczające – dzieje się tak dzięki aktywności krwiodawców, rosnącej świadomości społecznej co do wartości krwiodawstwa oraz współpracy z publiczną służbą krwi.

[[[Apel Banku Żywności]]]

O wsparcie w niesieniu pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy apeluje Bank Żywności w Częstochowie:

APEL W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ UCHODŹCÓW WOJENNYCH Z UKRAINY

Bank Żywności w Częstochowie, podobnie jak wiele innych organizacji o charakterze pomocowym,  podejmuje działania na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Koncentrujemy się na realizacji naszej misji niesienia pomocy żywnościowej osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie do grona tych osób należą również Ukraińcy przebywający na terytorium Polski. Chcemy za pośrednictwem sieci naszych partnerów docierać z pomocą również do nich.

Zwracamy się z apelem do producentów, dystrybutorów, sieci handlowych i innych podmiotów zajmujących się obrotem żywnością o przekazywanie nam produktów długoterminowych, z których będzie można przygotować paczki lub posiłki, w tym m. in. makarony, ryż, kasze, mleko UHT, herbata, kawa, cukier, woda, soki w kartonach, dania gotowe, przetwory warzywne, konserwy mięsne, dżemy, olej, dania dla dzieci i słodycze. Posiadamy niezbędne zaplecze magazynowe i techniczne do obsługi dużych darowizn. 

Osoby indywidualne mogą przekazywać żywność bezpośrednio do magazynu Banku Żywności w Częstochowie, ul. Bialska 20. Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu 507162616.

[[[Charytatywne konta zaprzyjaźnionych miast z Ukrainy]]]

W częstochowskich szkołach trwa zbiórka rzeczy, które trafią na Ukrainę, w tym także do miast współpracujących z Częstochową. To niejedyna forma pomocy, jakiej oczekują nasi partnerzy i sąsiedzi. Proszą też o wpłaty na konta bankowe swoich organizacji charytatywnych. Oto numery kont.


KAMIENIEC PODOLSKI

Dane odbiorcy: Kamianets-Podilskyi City Council

Adres: Maydan Vidrodzhennya 1, Kamianets-Podilskyi, Khmelnytskyi Oblast, 32300 Ukraine (UA)

Bank: JSC CB Privatbank, 1D Hrushevskoho Str., Kyiv 01001, Ukraine

IBAN: UA263154050000025551052400419

SWIFT: PBANUA2X

Tytuł: pomoc charytatywna

Wpłat można dokonywać również na rachunki w bankach zagranicznych:

Commerzbank AG, Frankfurt am Main, Germany

nr rachunku: 400886700401

SWIFT: COBADEFF

J.P.Morgan AG, Frankfurt am Main, Germany

nr rachunku: 6231605145

SWIFT: CHASDEFX

IVANO-FRANKIVSK

Dane odbiorcy: BF Moie Misto Ivano-Frankivsk BO

Adres: Vasyliianok Str. 68/13, Ivano-Frankivsk, Ivano-Frankivsk region, 76019 Ukraine (UA)

Bank: JSC CB Privatbank, 1D Hrushevskoho Str., Kyiv 01001, Ukraine

IBAN: UA693366770000026007052561740

SWIFT: PBANUA2X

Tytuł: pomoc charytatywna

Wpłat można dokonywać również na rachunki w bankach zagranicznych:

Commerzbank AG, Frankfurt am Main, Germany

nr rachunku: 400886700401

SWIFT: COBADEFF

J.P.Morgan AG, Frankfurt am Main, Germany

nr rachunku: 6231605145

SWIFT: CHASDEFX

 

WINNICA

Dane odbiorcy: CF Podilska Hromada

Adres: Bratslavska Str., 27А, Vinnytsia, Vinnytsia Oblast, 21000 Ukraine (UA)

Bank: JSB “UKRGASBANK", 1 Yerevanska St., Kyiv 03087, Ukraine

IBAN: UA473204780000000026002188653

SWIFT: UGASUAKХХХ

Tytuł: pomoc charytatywna

Wpłat można dokonywać również na rachunki w bankach zagranicznych:

Commerzbank AG, Frankfurt am Main, Germany

Neue Mainzer Strasse 32-36, 60261, Frankfurt am Main, Germany

nr rachunku: 400886433201

SWIFT: COBADEFF

J.P.Morgan Chase Bank, New York, USA

70 Park Avenue, New York, NY, 10017 USA, New York

nr rachunku: 899579957

SWIFT: CHASUS33ХХХ

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.