Jak zadbać o nasze zwierzaki w okresie jesienno-zimowym

2020-06-29

Zima wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie i efektywność. Nie jesteśmy w tym odosobnieni, zwierzęta również odczuwają negatywne skutki chłodniejszych dni. Niskie temperatury doskwierają przy codziennym funkcjonowaniu. Zwierzęta żyjące w dziczy przygotowują się do zimy, gromadząc zapasy, i szykują legowiska. Udomowione nie mają takiej możliwości, więc ich właściciele powinni o nie w tym okresie odpowiednio zadbać.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest to, co nasze zwierzę je. Warto zagwarantować naszemu zwierzakowi ciepły, odżywczy posiłek. Zwracajmy uwagę, aby spożywana żywność była wysokiej jakości, a także bogata w witaminy A, D i E. Większa ilość pożywienia da więcej energii, ale także zapewni nadwyżkę kaloryczną, która posłuży budowie tkanki tłuszczowej, która ochroni przed wychłodzeniem organizmu.
Jako ludzie mamy nawyk, że w chłodniejsze dni okrywamy się kocem, a także ubieramy „na cebulkę”, by zachować jak najwięcej wytworzonego ciepła przy ciele. Ważne, aby podobne warunki zapewnić zwierzakom, zwłaszcza tym, które mieszkają w budzie. Jeżeli mamy taką możliwość, to przy większych spadkach temperatury warto zastanowić się nad przeniesieniem psa do domu na trudniejszy dla niego okres - w zimowe dni temperatura w domu nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak nie możemy zagwarantować psiakowi schronienia w domu, to konieczne jest właściwe przygotowanie jego leża. Najlepiej sprawdzą się materiały o właściwościach izolujących. Warto rozważyć także wyłożenie legowiska dodatkowymi kocami, które zagwarantują korzystniejsze warunki i dłużej utrzymają ciepło.
Pamiętajmy także o pielęgnacji futra naszego pupila w chłodniejsze dni. W tym okresie starajmy się jak najrzadziej kąpać nasze zwierzęta. Nadmierne mycie wyniszcza naturalną warstwę ochronną. Nie zaniedbujmy także procesu suszenia. Bardzo istotne jest, aby po każdej kąpieli czy spacerze dokładnie wysuszyć sierść czworonoga.
Michał Janikowski, właściciel przychodni weterynaryjnej Pro-wet w Częstochowie zaznacza, by unikać nadmiernych spacerów ze zwierzętami, które nie są przystosowane do trudnych warunków. Warto się także postarać, by zapewnić zwierzakom optymalne warunki. W przypadku obfitych zim można rozważyć zakup specjalnych maści ochronnych do łap, które skutecznie zapobiegają odmrożeniom i innym nieprzyjemnym dolegliwościom.

Patryk Pyrek

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.