Jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego

2023-09-25

Mamy już wyniki, wiemy, jakie zadania będą realizowane w przyszłym roku w ramach BO – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Na piątkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta podsumowano 10. edycję Budżetu Obywatelskiego. W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, Agnieszka Grabińska – naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej, Agata Wierny – kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka oraz Justyna Weingricht z Wydziału Polityki Społecznej.

Z głosowania wynika, że mamy empatycznych i dojrzałych mieszkańców, którzy z jednej strony współczują losowi zwierząt, tych słabszych i potrzebujących, a z drugiej mamy dbających o kulturę i infrastrukturę sportową. Postanowili oni wspólne publiczne pieniądze zainwestować w takie projekty, jak doposażenie bibliotek i obiektów sportowych. Cieszę się z tych wyników. Po przeanalizowaniu frekwencji okazało się, że znów Kiedrzyn jest jej liderem – komentował prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Mieszkanki i mieszkańcy chcą brać udział w życiu miasta, chcą mieć wpływ na to, jak nasze miasto wygląda i się zmienia, o czym świadczy frekwencja większa niż w ubiegłym roku. Wyniki pokazują ogromną mądrość i wrażliwość osób głosujących – mówiła Agata Wierny, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka.

Pomoc dla zwierząt przebywających w Częstochowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt  „Nie kupuj – adoptuj”, Zakup książek i doposażenia dla bibliotek w Śródmieściu, Zaplecze szatniowe dla młodych sportowców, Zimą LODOWISKO, Latem ROLKOWISKO!! – m.in. na takie pomysły postawiło 24.054 głosujących. Ich decyzją do realizacji w przyszłym roku zostanie skierowane w sumie 140 pomysłów.

Głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego odbyło się między 7 a 21 września. W całości odbywało się na przeznaczonej do tego platformie online. 

W tym roku można było wybierać spośród 519 zgłoszonych projektów zadań. W głosowaniu wzięło udział ponad 24 tys. osób, które zdecydowały, że w przyszłym roku zostaną zrealizowane 5 ogólnomiejskich projektów i 135 dzielnicowych.

Do tej pory w Częstochowie wykonano łącznie już ponad 800 zadań z Budżetu Obywatelskiego na łączną kwotę ponad 80 mln zł. Cieszy szczególnie zwycięstwo pomysłów z obszaru sportu, kultury i ekologii. 

Wśród ciekawszych zadań z dzielnic są m.in.: 

Szkolny Film Festiwal –seans na wielkim ekranie!

Budowa parku linowego,

– Poszukiwanie siatkarskich talentów,

- Kwietne łąki.

Przegłosowano dużo zadań „koncertowych” oraz związanych z sadzeniem drzew, czyli „Częstochowa na zielonym szlaku”. W dzielnicach też pamiętano o zwierzakach – ponownie z BO zostanie sfinansowana darmowa kastracja i sterylizacja psów i kotów.

Za największą aktywność reguły BO przewidują „bonus” dla danej dzielnicy – w postaci niewykorzystanych pieniędzy  zarówno ogólnomiejskich, jak i puli dzielnicowych. Tym razem taki dodatek przypadnie Kiedrzynowi – jest to 41.846 zł, przeznaczone dodatkowo na zadania dzielnicowe za frekwencję 25,31%. 

Pełną tabelę wyników można znaleźć pod linkiem https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/wyniki

Fot. BIuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.