Kalejdoskop stylów na turnieju karate w Częstochowie

2022-10-20

Bez mała dwie setki zawodniczek i zawodników z 15 klubów z różnych zakątków kraju przyciągnął X Ogólnopolski Turniej Karate Uechi-Ryu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.      

Turniej –  organizowany przez Częstochowską Akademię Sztuk Walk Sportu i Rekreacji „SPARTAN” Uechi-Ryu Karate-Do – odbył się w Hali Sportowej Częstochowa 16 października. Impreza była symbolicznym otwarciem sezonu startowego 2022/2023.  

Polska Federacja Uechi-Ryu jest jedną z nielicznych krajowych organizacji, w której mogą rywalizować obok siebie różne style tej tradycyjnej japońskiej sztuki walki. Turniej był zatem przeglądem takich szkół jak Uechi-Ryu Karate, Shin-kyokushin, Kyodo Kyokushin, Kyokushin, Shidokan Karate, Oyama Karate i Goju-Ryu. Udział wzięło 178 zawodników z 15 klubów reprezentujących Częstochowę, Łódź, Brzeziny k/Łodzi, Dębnicę Kaszubską, Warszawę, Konin, Skarżysko-Kamienną, Kraków, Radomsko, Siedlce, Tuliszków i Siewierz.

W oficjalnym otwarciu zawodów uczestniczył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Zabrzmiał nie tylko polski hymn, ale i hymn tradycyjnego okinawskiego Karate Uechi-Ryu.  

Na turniej złożyły się dwie konkurencje – sumo-grappling oraz kumite na trzech matach. W sumo-grappling (dla zawodników do 11. roku życia) trwającą 1 minutę walkę wygrywa zawodnik z większą liczbą punktów. W przypadku remisu o zwycięstwie decyduje waga –  wygrywa lżejszy. Walka odbywa się w pozycji stojącej. Walczący za pomocą podcięć, rzutów i obaleń dąży do wytrącenia rywala z równowagi (efektem ma być upadek na matę, podparcie się kolanem lub ręką) lub wypchnięcia go poza matę. Technika niedozwolona skutkuje ostrzeżeniem od sędziego. Drugie jej użycie oznacza punkt ujemny, a trzecie użycie – dyskwalifikację. 

W kumite rywalizowano o certyfikowane pasy mistrzowskie – obiekt pożądania wszystkich uczestniczących. Było aż 30 kategorii wiekowych i wagowych – w każdej do zdobycia za najwyższe podium był taki pas. Kumite w kategoriach wiekowych 6-7, 8-9 oraz 10-11 lat trwa 1 minutę, a w kategoriach 12-13, 14-15 oraz 16-17 lat – 1,5 minuty. Walkę wygrywa zawodnik, który po zakończeniu rundy jest wskazany przez sędziów jako zwycięzca. Na ich decyzję wpływają: aktywność zawodników, unikanie walki, ucieczki z pola walki, celne kopnięcia w głowę. W przypadku stosowania techniki niedozwolonej sędzia stosuje ostrzeżenie. Ponownie wykonanie techniki niedozwolonej skutkuje dyskwalifikacją. W przypadku remisu zwycięstwo przyznaje się zawodnikowi lżejszemu.  

Klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:

I miejsce – Częstochowska Akademia Sztuk Walk Sportu i Rekreacji „SPARTAN” Uechi-Ryu Karate-Do

II miejsce – Klub Karate Sportowego Kumite Łódź

III miejsce – Klub Karate Randori Radomsko

Puchary wręczono też najmłodszemu zawodnikowi i najmłodszej zawodniczce turnieju. 

Fot. Leszek Pilichowski / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.