Kandyd na naszej scenie

2022-01-06

Pierwsze wydanie - spalone przez cenzurę. Tekst autor opublikował anonimowo, by nie mieć kłopotów. W styczniu 2021, XVIII-wieczna opowiastka filozoficzna „Kandyd, czyli optymizm” pojawia się na scenie Teatru im. A. Mickiewicza, by tu porażać aktualnością, bawić specyficznym dowcipem, podszytym ironią i sarkazmem, zachwycić realizacją. Ta przesunęła się o 1,5 roku, przez co jednak spektakl nabrał siły rażenia.
Krainy, które widzi Kandyd, bohater przedstawienia, w założeniu raj na ziemi, faktycznie okazują się pełne zbrodni, gwałtu, degeneracji moralnej, podziałów, dominacji władzy absolutnej, fanatyzmów.
- Chcieliśmy, by przewrotny, ironiczny wolterowski duch wybrzmiał w naszej adaptacji. Wydaje mi się, że hit - mówi o spektaklu reżyser Rafał Szumski.
W przedstawieniu pojawiają się piosenki autorstwa Macieja Wojtyszki i Jerzego Derfla. Dziewiątce aktorów niemal cały czas przebywających na scenie towarzyszy kwartet smyczkowy, wykonując muzykę na żywo. Kostiumy nawiązujące do strojów sprzed 200 lat na pewno są radością dla oczu.
Grają:
Kandyd – Adam Machalica; Kunegunda – Hanna Zbyryt; Pangloss, Sekretarz Gubernatora – Antoni Rot; Marcin – Waldemar Cudzik; Baron, Żołnierz I, Majtek, Inkwizytor, Gubernator Buenos Aires, Król Eldorado – Adam Hutyra; Baronowa, Starucha – Małgorzata Marciniak; Brat Kunegundy, Żolnierz II, Eunuch, Żyd Issachar – Maciej Półtorak; Pakita, Żołnierz III – Sylwia Oksiuta–Warmus; Kakambo, Anabaptysta Jakub, Zausznik Inkwizytora, Żołnierz IV – Bartosz Kopeć, a także: Jezuici, Abarowie, lud Lizbony i Eldorado itp. itd.
Na scenie gościnnie pojawią się: Ilia Piątek/Natan Wywiał/ Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego MAŁA Rolka w Częstochowie.
Kwartet smyczkowy (muzyka na żywo): I skrzypce - Tomasz Kulisiewicz/ Grzegorz Piętowski, II skrzypce Nela Zaforemska/ Blanka Bodziachowska, altówka Malwina Kęsicka, wiolonczela - Zofia Kulisiewicz.


Premiera - w sobotę 8 stycznia o 19.00. Spektakle przedpremierowe - 6 i 7 stycznia (czwartek, piątek) - także o 19.00.


Fot. Piotr Dłubak / Materiały Teatru

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.