Kierunki przeciwdziałania dyskryminacji w Częstochowie

2022-12-01

Uchwałę dotyczącą kierunków przeciwdziałania dyskryminacji w Częstochowie przyjęła Rada Miasta - informuje Biuro Prasowe magistratu.
Uchwała wymienia cztery zasadnicze kierunki. Przede wszystkim – to monitorowanie wszelkich jej przejawów i zapobieganie im. Poza tym – zapisy w miejskich strategiach i politykach powinny być zgodne z obowiązującą ustawą o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania. Ograniczy to możliwość występowania zjawisk dyskryminacyjnych. Samorząd Częstochowy zobowiązuje się też przeciwdziałać narastającej kulturze przemocy (mowie nienawiści, hejtowi etc.), przeciwstawiając jej kulturę dialogu, tolerancji, równych szans, szacunku dla różnorodności.
Skąd potrzeba określenia tych kierunków aktywności samorządu? Częstochowa chce tworzyć wzorcowy model miasta przyjaznego, otwartego, ceniącego różnorodność – miasta bezpiecznego i komfortowego dla wszystkich, którzy respektują pokojowe zasady współistnienia i wzajemnego szacunku. Dzisiaj zasady antydyskryminacyjne znajdują się wśród norm chronionych i promowanych przez Unię Europejską – częstochowski samorząd pragnie działać zgodnie z duchem najcenniejszych wartości i najlepszych praktyk europejskiej wspólnoty. Chce pozostać wierny idei miasta z troską i empatią wychodzącego naprzeciw potrzebom różnych grup i jednostek – z ich odmiennościami, specyficznymi cechami, także trudnościami czy ograniczeniami. W 2022 r. nasze miasto – podobnie jak wiele innych – stało się schronieniem dla uciekających przed wojenną pożogą obywatelek i obywateli Ukrainy. To nowe wyzwanie – także w kwestii zagwarantowania braku dyskryminacji.
Załącznikiem do uzasadnienia projektu uchwały jest diagnoza „Częstochowa – Miasto równych szans”. Tekst to efekt prac powołanego zarządzeniem Prezydenta Miasta Zespołu ds. Równego Traktowania, omawia najrozmaitsze obszary, w których potencjalnie występuje problem dyskryminacji czy braku równości w traktowaniu.
Swego rodzaju konkluzją „Diagnozy” są umieszczone na końcu rekomendacje. Stwierdza się w nich, że częstochowskie działania na rzecz równości powinny mieć charakter ciągły i obejmować możliwie najszersze spektrum prowadzonych przez samorząd zadań.
Zespół ds. Równego Traktowania ma się stać swego rodzaju obserwatorium społecznym, monitorującym zjawiska naruszania zasad równościowych. Ma analizować pod kątem profilaktyki antydyskryminacyjnej obowiązujące w jednostkach miasta regulaminy pracy, polityki kadrowe czy procedury przetargów na zakup usług i produktów. Zespół ma też stale współpracować ze związkami zawodowymi. We współpracy z podmiotami spoza samorządu ma się zająć przygotowaniem programu adaptacji cudzoziemców wybierających Częstochowę jako miejsce stałego zamieszkania, jak również programu wsparcia placówek oświatowych w działaniach wychowawczych przeciwdziałających dyskryminacji, naruszeniom zasady równości oraz przemocy. Raz w roku Zespół będzie przedstawiał Prezydentowi Miasta raport z monitorowania sytuacji społecznej, ze wskazaniem zjawisk zagrażających realizacji zasad polityki równości oraz zalecanymi działaniami poprawczymi.
Wśród ogólnych rekomendacji znalazło się wdrożenie procedury wymagającej przy planowaniu każdej miejskiej inwestycji przestrzegania zasady projektowania uwzględniającego dostępność dla osób o ograniczonej sprawności. Integracja ma być głównym kierunkiem działań wobec grup i osób zagrożonych marginalizacją z racji niepełnosprawności, długotrwałej choroby czy podeszłego wieku.
Gdy w firmie dostarczającej na zlecenie miasta usługi czy produkty udowodniono naruszenie przepisów antydyskryminacyjnych Kodeksu Pracy (zwłaszcza w postaci molestowania czy mobbingu), powinna istnieć procedura umożliwiająca odrzucenie oferty takiej firmy w przetargu lub zerwanie zamówienia.
Wśród rekomendacji są też kwestie świeckości administracji publicznej – np. zaleca się wprowadzenie takich form organizacji miejskich uroczystości, które wyraźnie rozdzielą sferę świecką od sfery religijnego rytuału – zależnej przecież od indywidualnych wierzeń oraz dobrowolnego wyboru.
Z całym tekstem diagnozy – można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej UM Częstochowy.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.