Kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie – mówi aktorka Anna Dereszowska

2020-10-06

Jak wynika z dostępnych danych, tylko 15 proc. Polaków korzysta z pomocy psychologicznej. Dlaczego tak mało? Bo wciąż głęboko jest w nas zakorzenione przekonanie, że kryzysu powinniśmy się wstydzić, a tymczasem może on się zdarzyć w każdej rodzinie, o czym przekonuje aktorka Anna Dereszowska, ambasadorka SOS Wiosek Dziecięcych, która wraz z Natalią Kukulską, Joanną Jędrzejczyk, Pauliną Chylewską, Tomaszem Wolnym i wieloma innymi gwiazdami wzięła udział w akcji #sklejamyrodziny.

Znane osoby w swoich mediach społecznościowych pokazały, jak sklejają rozbite naczynia, które są metaforą rodziny w kryzysie, by pokazać mozolną i trudną pracę osób, które na co dzień wspierają rodziny i dzieci w trudnej sytuacji. Ale by dać sobie pomóc, trzeba przyznać, zwłaszcza przed sobą,  że ta pomoc jest nam potrzebna.

* Co nas blokuje? 

Dlaczego nie chcemy powiedzieć innej, profesjonalnej osobie o swoich kłopotach? - Bo w idealnym świecie rodem z Instagrama czy śniadaniówki, pełnym idealnych ciał, ludzi sukcesu i słodkich rodzinnych obrazków bardzo trudno przyznać się do rysy na własnym portrecie - mówi ambasadorka SOS Anna Dereszowska. - Ostatnio w swoich mediach społecznościowych napisałam o tym, że nie jestem idealną matką, że nie ma takich, że wystarczy, że jestem wystarczająco dobrą mamą. Wiele kobiet dziękowało mi za te słowa, to pokazuje, jak bardzo się pogubiliśmy. Jak bardzo boimy się  utraty dobrej opinii, zwłaszcza jako rodzice. Wstydzimy się, że w przeciwieństwie do innych, z nami coś jest nie tak.  A tymczasem, kryzys może zdarzyć się w każdej rodzinie – bez względu na status finansowy czy społeczny – dodaje aktorka. Jak więc radzić sobie z blokadą wstydu? 

* Empatia i tolerancja - lekarstwo na wstyd

Kiedy odczuwamy wstyd, często idzie on w parze z przekonaniem, że innym ludziom zabraknie zrozumienia, że zostaniemy źle odebrani, ocenieni lub skrytykowani.  Nic bardziej mylnego. Tym bardziej, jeśli zgłosimy się po pomoc do profesjonalistów w swojej dziedzinie. Tam możemy liczyć na empatię, zaufanie i dobrowolną współpracę. - Gorzej, gdy z kryzysem próbujemy poradzić sobie sami, np. za pomocą alkoholu, gdy popadamy w apatię, nie radzimy sobie z wychowywaniem dzieci lub miewamy napady agresji, stosujemy przemoc lub jesteśmy jej ofiarami. W takich wypadkach koniecznie należy zwrócić się o pomoc. Od marca wiele organizacji pozarządowych uruchomiło telefony, adresy mailowe i infolinie, wspierające ludzi w kryzysie – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce (ich mapę można znaleźć tutaj: https://pomoc.wioskisos.org/ )

* Gdzie szukać pomocy? 

Przykładem organizacji, która niesie pomoc rodzinom w kryzysie jest również Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Już od ponad 10 lat pracownicy socjalni SOS pracują bezpośrednio z rodzinami, wspierając ich w codziennych wyzwaniach. Regularna pomoc obejmuje nie tylko doradztwo psychologiczno-pedagogiczne, pomoc prawną, finansową czy zdrowotną, ale także szkolenia zawodowe, grupy wsparcia czy pomoc w znalezieniu pracy. Ponadto w ramach programu działają również świetlice SOS, w których dzieci mogą nadrobić zaległości edukacyjne, odrobić lekcje, porozmawiać o swoich troskach czy po prostu zjeść ciepły, pełnowartościowy posiłek. Ważnym elementem są również zajęcia wspierające rozwój pasji i zainteresowań: wycieczki, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe. Dzieci objęte są pomocą psychologiczną i terapeutyczną.

- Tego typu pomoc jest w Polsce niezmiernie potrzebna. Co roku niemal 9 tys. dzieci traci opiekę rodziców. Dla każdej z tych rodzin, dla każdego dziecka to osobisty dramat – sytuacja, która wpływa na całe późniejsze życie, a często pozostawia po sobie ogromną traumę. Wiele takich sytuacji można uniknąć. Dlatego, gdy uderza w nas kryzys - nie wstydźmy się prosić o pomoc, bo to może uratować naszą rodzinę – mówi Anna Choszcz-Sendrowska. 

* Samotna matka z czwórką dzieci

Pani Agnieszka znalazła się w trudnej sytuacji. Została sama z czwórką dorastających dzieci. Straciła pracę i mieszkanie. O Programie SOS Rodzinie dowiedziała się z kartki ogłoszeniowej w lokalnym sklepie i jak przyznaje – nie przypuszczała, że to odmieni jej życie. 

- Tamten czas był dla nas bardzo traumatyczny i zdecydowanie odbił się na całej naszej rodzinie. Świetlice SOS Rodzinie, to miejsce, do którego moje dzieci zawsze mogą przyjść i powiedzieć o wszystkich swoich problemach. Nie wstydzą się tego, a to jest bardzo ważne. Nikt ich tutaj nie krytykuje ani nie osądza. 

Pomocą w ramach Programu zostały objęte nie tylko dzieci. Wsparciem SOS została objęta również pani Agnieszka, która dzięki, m.in. doradztwu zawodowemu zdobyła nową pracę. - To jest dawka ogromnej energii, bo nagle ktoś we mnie uwierzył, dał mi szansę być człowiekiem. Stałam się pewniejsza siebie, zaczęłam widzieć kolory – dodaje. 

* Ty też możesz pomóc

Aby dowiedzieć się, jak chronić dzieci i ich rodziny przed dramatycznymi skutkami kryzysu, wystarczy wysłać SMS o treści ZGODA pod numer 4777 (koszt sms zgodny z cennikiem twojego operatora). W odpowiedzi na SMS pracownicy Stowarzyszenia oddzwonią, aby opowiedzieć o możliwościach wsparcia. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona https://pomagamyrodzinom.wioskisos.org/, na której można przekazać comiesięczną darowiznę.  W podziękowaniu za regularną pomoc każdy darczyńca otrzyma imienny Dyplom Przyjaciela Dzieci. 

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 36 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie ma pod opieką 1566 potrzebujących dzieci. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata.

Prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. 

Równolegle do opieki zastępczej rozwijane są również działania profilaktyczne w ramach Programu "SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomagają również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie. Do głównych działań należą m.in. budowa studni oraz sanitariatów, promocja higieny (HIV/AIDS, COVID-19), program dożywiania, edukacja, wsparcie działalności gospodarczej rodzin i społeczności czy promocja praw kobiet.
Z pomocy Stowarzyszenia na terenie Zimbabwe i Kamerunu skorzystało już 5000 rodzin.

Na zdjęciu: Anna Dereszowska, ambasadorka SOS Wiosek Dziecięcych

Fot. Wikipedia

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.