Kto wie najwięcej o Muńku i T.Love? SP nr 32

2023-06-02

Po trzyletniej przerwie Szkoła Podstawowa nr 38 wróciła do tradycji organizowania Turnieju Wiedzy o Muzyce Rockowej. Tym razem do udziału w nim zgłosiło się 11 szkół podstawowych – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Co wydarzyło się 4 lutego 1982 r.? Gdzie odbył się pierwszy otwarty koncert T. Love? Dokąd zespół udał się w pierwszą zagraniczną trasę? To tylko kilka z wielu pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy IX Turnieju Wiedzy o Muzyce Rockowej, którego tematem było 40-lecie zespołu T.Love.

Do udziału w Turnieju Wiedzy o Muzyce Rockowej od początku zaprasza Szkoła Podstawowa nr 38 przy ul. Sikorskiego 58.  Ostatnia, ósma edycja odbyła się w 2019 r., a uczniowie częstochowskich podstawówek odpowiadali na pytania dotyczące zespołów: Breakout, Lombard, Elektryczne Gitary i AmperA. Po tym konkursie nastąpiła trzyletnia przerwa. 31 maja impreza powróciła do szkolnych murów, a pretekstu dostarczył obchodzony w ubiegłym roku jubileusz 40-lecia wywodzącego się z Częstochowy zespołu T. Love.

Za organizację wydarzenia odpowiadali nauczyciele SP nr 38: Piotr Skuza (który przed laty razem z Jolantą Suligą wymyślił ten turniej) oraz Agnieszka Czerwińska. To oni ułożyli zadania, z którymi uczniowie 11 szkół podstawowych zmierzyli się w dziewięciu rundach.

Znakiem rozpoznawczym turnieju od samego początku jest grana na żywo muzyka. Na czele zespołu wystąpił gitarzysta i wokalista, a zawodowo nauczyciel historii Piotr Skuza, a obok niego Marek Makles (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Niedźwiecki (gitara, wokal), Marcin Adamus (bas) i Grzegorz Skuza (perkusja). To oni zainaugurowali muzycznie imprezę, przypominając przebój „IV LO”.

– Spotykamy się z powodu wyjątkowego konkursu, który został w tym roku reaktywowany. Poza samą ideą konkursu, powodów, by chwalić się wiedzą, jest znacznie więcej. Będziemy bowiem w rockowej atmosferze świętować jubileusz zespołu T. Love – otworzyła oficjalnie wydarzenie dyrektor placówki Anna Dymek. Powitała również reprezentantów samorządu – m.in. prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, naczelnika miejskiej oświaty Rafała Piotrowskiego oraz radnego Dariusza Kapinosa. 

– Przyznam, że kiedy ja chodziłem do szkoły, nie było takich fajnych konkursów. Trzeba było zmagać się w dyscyplinach sportowych albo edukacyjnych. Wy macie to szczęście, że Szkoła Podstawowa nr 38 powróciła do tej ciekawej formuły konkursowej. Trzymam kciuki, żeby ta inicjatywa była dalej rozwijana – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Prezydent zwrócił również uwagę, że młodzież zna się na dobrej muzyce, bowiem „IV LO” wielu uczniów zaśpiewało z zespołem. – Bardzo dziękuję pani dyrektor i panu Piotrowi Skuzie, który rozpoczął tę historyczną już inicjatywę, ale najważniejsze jest w niej, że jesteście tu dziś wy, częstochowska młodzież, która podjęła rękawicę, chcąc sprawdzić swoją wiedzę. Mam nadzieję, że po latach będziecie wspominać, że wzięliście udział w czymś nadzwyczajnym – podkreślał.

Gościem specjalnym wydarzenia był Zygmunt „Muniek” Staszczyk, który do dziś stoi na czele T.Love. To on oceniał wiedzę uczestników, a razem z nim w jury zasiedli: Dariusz Zając (współzałożyciel i pierwszy klawiszowiec T.Love Alternative), Hubert Karwacki (menedżer Muńka i zespołu T.Love), dr Juliusz Sętowski (kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego) oraz Zuzanna Suliga (redaktorka portalu „CGK”). 

– Ponad 40 lat temu z moim przyjacielem Darkiem Zającem oraz ze śp. Jackiem „Słoniem” Wudeckim i Jankiem Knorowskim (dziś profesorem ASP) rozpoczęliśmy tę historię. Gdybym nie był gwiazdą rocka i liderem T. Love, byłbym najprawdopodobniej nauczycielem, bo skończyłem polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Nie byłby to jednak duży pożytek, już praktyki nie za bardzo mi wychodziły. Mam za to ogromny szacunek dla pracy nauczycieli – mówił Zygmunt „Muniek” Staszczyk.

Zadania muzyczne przeplatały się z losowaniem pytań, rozszyfrowywaniem fragmentów tekstów czy podpisywaniem zdjęć muzyków, którzy w różnych latach grali w T. Love. Zespół zaprezentował m.in. „Gwiazdkę”, „Autobusy i tramwaje”, „Zabijankę”, „Warszawę”, „Jest super” i „To wychowanie”. Profesjonalnym muzykom na scenie towarzyszyli uczniowie SP 38: Mikołaj Przesłański i Jakub Strzelecki, a także Eliza Xerxa, uczennica Autorskiego Liceum Artystycznego „ALA”, uczestniczka programu „The Voice Kids”.

Obok wiedzy dotyczącej historii zespołu, nie brakowało zadań poświęconych solowej twórczości Muńka (m.in. zespołu Muniek i Przyjaciele, „Lekarzy dusz” zaśpiewnych wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem czy singla „Pola”).

Najlepiej z wyzwaniami poradziła sobie Szkoła Podstawowa nr 32. Druga na podium była Szkoła Podstawowa nr 21, a stawkę zamknęła Szkoła Podstawowa nr 48. Nikt jednak nie wyszedł z pustymi rękoma, bo dla wszystkich drużyn przewidziano płyty i pamiątkowe dyplomy. Każdy mógł również liczyć na autograf i zdjęcie z Muńkiem.

– Cieszymy się bardzo, że po trzech latach (najpierw pandemii, potem wojny w Ukrainie) udało się reaktywować ten konkurs. Wybór zespołu T. Love również ma znaczenie, bo to grupa, która bardzo wiele znaczy dla miasta. Bardzo nam miło, że byli z nami Muniek i Dariusz Zając, którzy ten pierwszy, częstochowski skład zakładali. Cieszymy się, że zgłosiło się wiele szkół, a dzieciaki wykazały się tak dużą wiedzą. Robimy to, żeby młodzież wiedziała, że istnieje nie tylko ta muzyka prezentowana w jednej czy drugiej telewizji. To praca od podstaw. I jeśli będziemy mieli możliwość, w kolejnych latach chcemy kontynuować ten pomysł. Bo rock ma świetne przesłanie i ważne teksty – zapewniał Piotr Skuza.

Wiedza uczniów imponowała nie tylko gościom, jurorom i nauczycielom, ale przede wszystkim samym organizatorom.

Pytania były bardzo trudne. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przygotowania dzieciaków, niektórzy znakomicie opanowali materiał. Układając pytania i tygodniami przygotowując się do konkursu, mieliśmy świadomość, że nie będzie łatwo. To przecież 40-letnia historia zespołu. Gdy sama miałam 3 lata, T. Love zaczynał grać. Tych piosenek słuchałam w podstawówce. Współczesnemu pokoleniu grupa znana jest najczęściej tylko z najnowszych piosenek, poznawanie tych pierwszych utworów było więc czymś odkrywczym. Jeśli znali wcześniej „Idą żołnierze” czy „Śpiewam bęben” to zasługa rodziców, którzy podobnie jak ja, wychowywali się na tej muzyce i tę pasję przekazali dalej – dodawała Agnieszka Czerwińska.

Fot. Łukasz Stacherczak / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.