„LADY D.” jest w tym roku częstochowianką

2021-05-07

Tytuł, o którym mowa, przyznawany jest kobietom, które mimo życia z tym czy innym rodzajem niepełnosprawności zajmują się wartościową działalnością w rozmaitych dziedzinach. Tym razem wyróżnieniem uhonorowano Agnieszkę Dybeł, zdobywającą laury w zawodach „nordic walking”, a na co dzień – pracującą na rzecz innych w częstochowskim MOPS - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Konkurs organizowany już niemal od dwóch dekad przez Marka Plurę – obecnie senatora, m.in. wiceprzewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji – jest adresowany do organizacji i osób z województwa śląskiego, działających na rzecz aktywnego życia kobiet z niepełnosprawnościami. Inicjator konkursu jest osobą z niepełnosprawnością; porusza się na wózku, a z powodzeniem działa w sferze publicznej od lat. Jest też psychoterapeutą.
Tytuł „Lady D.” to skrót angielskiego wyrażenia „Lady Disabled” (dosł. „Dama Niepełnosprawna”). Zamysłem jest promowanie nieprzeciętnych kobiet, które – mimo zmagania się ze swoją niepełnosprawnością – osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Idea odpowiada więc przesłaniu Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ (ratyfikowanej zarówno przez Polskę, jak i przez Unię Europejską) – szczególnie jej artykułu 6., mówiącego o konieczności wspierania i promowania kobiet z niepełnosprawnościami. Od 2011 r. konkurs nosi imię jego orędowniczki Krystyny Bochenek – wicemarszałkini Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Częstochowianka Agnieszka Dybeł została wyróżniona w kategorii „sport”. Laureatka – zwyciężając w kolejnych zawodach – udowadnia, że ograniczenia istnieją wyłącznie w naszych umysłach. Mierzy się z kolejnymi wyzwaniami sportowymi, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym miasta. Wspiera osoby narażone na dyskryminację oraz działania, których celem jest wzmacnianie lokalnej społeczności. Na co dzień pracuje jako oligofrenopedagożka i neuroterapeutka w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie – Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Jest też koordynatorką w Centrum Wolontariatu Sportowego przy Fundacji „Jest Lepiej”.
W minionych latach otrzymała nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie – 2016, 2018
- Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy – 2017
Jako zawodniczka Nordic Team Częstochowa (od 2019 r.) jest:
- złotą medalistką Mistrzostw Polski w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km) Tarnowskie Góry 2020
-brązową medalistką Mistrzostw Polski w nordic walking w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km) Osielsko 2019,
-brązową medalistką Pucharu Regionalnego w sezonie 2019 w nordic walking w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km)

Na zdjęciu: Agnieszka Dybeł podczas happeningu przeciw przemocy wobec kobiet
„One Billion Rising” na pl. Biegańskiego 18 lutego 2019 r.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.