Łazik naszej Politechniki na pustkowiach Utah

2022-06-15

Dla marsjańskiego pojazdu tworzonego na Politechnice Częstochowskiej nie była to pierwszyzna – w prestiżowym konkursie łazików w USA ekipa konstruktorów z PCz wystartowała po raz 7.    

University Rover Challenge (URC)  szczyci się statusem renomowanego konkursu w dziedzinie robotyki dla studentów. Od 2007 r. odbywa się rokrocznie na pustyni południa stanu Utah – w bazie Mars Desert Research Station w Hanksvill.  Zespoły inżynierskie ze wszystkich kontynentów starają się sprostać wyzwaniu zaprojektowania i skonstruowania marsjańskiego łazika przyszłości – takiego, który kiedyś będzie miał okazję sprawdzić się podczas prawdziwej załogowej misji na Marsa u boku astronautów. 

Choć właściwe zawody zaczęły się 1 czerwca, częstochowscy konstruktorzy z PCz Rover Team byli na miejscu już parę dni wcześniej, swoje kolejne poczynania relacjonując na  Facebooku   oraz   Instagramie.  Sam łazik – na potrzeby transportu rozłożony na mniejsze części – został wysłany do Stanów osobno w skrzyni specjalnie zbudowanej przez jedną z częstochowskich firm.  Pojazd składany był już na miejscu; w tamtejszym terenie przeszedł też test nowych rozwiązań mających pomóc mu w jak najpomyślniejszym starcie. 

Na czterodniowe  konkursowe zmagania łazików złożyły się przeróżne „misje” – czyli zadania odpowiadające tym, które przynajmniej potencjalnie mogłyby być realizowane na innej planecie. Do wykonania była więc misja naukowa (Science Mission), pomoc astronaucie (Extreme Retrieval and Delivery Task),  zadanie serwisowe (Equipment Servicing Task) i jazda autonomiczna (Autonomous Traversal Task).   

Jako że przygotowanie i operowanie pracą łazika marsjańskiego to praca integrująca kompetencje z kilku dziedzin, w mistrzostwach walczył nowy, interdyscyplinarny zespół w składzie: Cezary Kołodziejek – team leader, marketing, łączność,  Antoni Wielgus – elektronika, programowanie,  Daniel Kucharski – jazda autonomiczna, łączność,  Maciej Kuczyński – programowanie, biologia, Mateusz Tądel – mechanika, mechatronika, Łukasz Pałuszka – mechanika, mechatronika. Ekipę wspierali członkowie składu z 2018 r. –  Piotr Ptak oraz Maciej Pierzgalski. Nad wszystkim czuwał dr hab. Janusz Bobulski.

Do edycji 2022 zgłosiła się rekordowa liczba 99 drużyn. W finałach wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów. PCz Rover Team – studenci  Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn – wspięli się na dobre, 11 miejsce, dowodząc, że zespół Politechniki Częstochowskiej utrzymuje się w światowej czołówce. 11. pozycja to także dobry punkt startowy do walki o jeszcze lepszy wynik w przyszłorocznych zawodach. Tym bardziej, że kształconym na PCz młodym inżynierom już udało się być absolutnie bezkonkurencyjnymi podczas URC –  w 2018 r. 

14 czerwca na Politechnice Częstochowskiej drużynie PCz Rover Team w imieniu samorządu gratulował zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski, a ze strony uczelni –   prof. dr. hab. inż. Jerzy Wysłocki, prorektor uczelni do spraw nauki. 

 Miejski samorząd w ramach programu „Akademicka Częstochowa” wsparł w tym roku udział zespołu Politechniki w finale University Rover Challenge kwotą 10 tys. zł. Za umożliwienie zespołowi PCz Rover Team uczestnictwa w finałach zarówno prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, jak i jego zastępca Piotr Grzybowski otrzymali oficjalne podziękowanie podpisane przez prorektora ds. nauki prof. dr. hab. inż. Jerzego Wysłockiego oraz opiekuna Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn dr. hab. inż. Dawida Cekusa, prof. PCz.   

Fot. Piotr Koćwin / PCz  

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.